Komfort pracy wynikający z zabezpieczenia danych jest kluczowy dla rozwoju biznesu. Jednym z aspektów bezpieczeństwa środowiska informatycznego jest backup danych. Dzięki niemu w razie ataku, błędów ludzkich czy innych niespodziewanych czynników, możemy przywrócić działający system. W branży IT mawia się, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backup oraz tych, którzy będą robić backup. Jak ważna jest odpowiednia administracja kopiami bezpieczeństwa możemy docenić, kiedy zmierzymy się z perspektywą awarii i związanych z nią kosztów finansowych, operacyjnych czy wizerunkowych. Aby rozwijać biznes bez obaw o zabezpieczenie danych, warto wybrać odpowiednie rozwiązania informatyczne.

Czym właściwie jest backup danych?

Kopia zapasowa lub backup to terminy używane do opisu procesu zabezpieczania danych przed nieoczekiwanymi sytuacjami, takimi jak przypadkowe usunięcie, kradzież, katastrofy naturalne czy ataki hakerów. Istnieje wiele scenariuszy, które mogą prowadzić do utraty danych, dlatego kluczowe jest zabezpieczanie informacji – zarówno o użytkownikach, jak i danych systemowych. Nie wystarczy jednak tylko tworzyć kopii zapasowych – ważne jest też regularne testowanie ich skuteczności. Aby zapewnić niezawodność procesu, administratorzy powinni monitorować ustalone i udokumentowane procedury oraz praktyki.

Właśnie dlatego warto oddać bezpieczeństwo i backup danych firmowych w ręce ekspertów. Jednym z najlepszych sposobów zarządzania danymi jest przenoszenie plików do chmury. Ułatwia to archiwizację danych oraz sprawia, że proces tworzenia kopii zapasowych jest efektywny i pewny. Jednym z takich rozwiązań jest Backup Azure.

Platforma chmurowa Azure

Azure to zaawansowana platforma chmury obliczeniowej z bogatą ofertą usług. Wybierając odpowiednie produkty i subskrypcję, możesz liczyć na bezpieczne i dostosowane do potrzeb środowisko dla systemów Twojego biznesu. Azure charakteryzuje się wysokim poziomem innowacyjności i jest skonstruowany tak, by dostarczać optymalne rozwiązania dla firm różnej wielkości i różnych branż. Azure pozwala na tworzenie zarówno prostych i funkcjonalnych, jak i skomplikowanych środowisk IT, dostosowując się do specyfiki każdej organizacji. Optymalizacja kosztów, skalowalność i bezpieczeństwo to główne zalety tej chmury. W niniejszym artykule skupimy się na bezpieczeństwie danych, jakie zapewnia Microsoft Azure.

Czym jest Azure Backup?

Azure Backup to usługa świadczona przez Microsoft w ramach platformy chmury obliczeniowej Azure, która pozwala na tworzenie kopii zapasowych danych oraz serwerów przechowywanych lokalnie, w chmurze lub w hybrydowych środowiskach. Dzięki tej usłudze organizacje mogą zabezpieczyć się przed utratą danych.

Backup Azure umożliwia organizacjom korzystanie z zaawansowanych możliwości kopii zapasowych w chmurze bez konieczności inwestowania we własną infrastrukturę i zarządzania nią. Azure Backup tworzy kopie bezpieczeństwa danych, stanu urządzeń oraz aplikacji działających na lokalnych maszynach oraz na wirtualnych systemach na platformie Azure. Azure Backup gromadzi dane kopii zapasowych w specjalnych miejscach przechowywania nazywanych magazynami Recovery Services oraz magazynami Backup.

Dla lokalnych urządzeń z Windows, backup można obsługiwać bezpośrednio w platformie Azure, korzystając z agenta MARS. System Center Data Protection Manager daje możliwość utworzenia kopii zapasowych maszyn lokalnych. Platforma Azure umożliwia też bezpośrednie tworzenie kopii zapasowych serwerów wirtualnych oraz tworzenia kopii zapasowej określonych plików i folderów.

Jakie zabezpieczenia posiada Azure Backup?

Azure Backup chroni systemy i dane firmowe przed atakami np. typu ransomware, stosując i stale rozwijając systemy zapobiegające atakom. Azure stosuje również narzędzia i aplikacje, które zabezpieczają przed samymi próbami naruszenia bezpieczeństwa danych. Microsoft praktycznie gwarantuje bezpieczne środowisko archiwizacji danych podczas ich transferu oraz przechowywania. Oferta obejmuje nie tylko standardowe funkcje zabezpieczeń, ale także zaawansowane opcje gwarantujące optymalną ochronę archiwizowanych danych, odpowiadając na potrzeby nawet najbardziej wymagających organizacji.

Dlaczego warto zdecydować się na backup danych w Azure?

Dzięki wdrożeniu rozwiązań chmurowych z certyfikowanymi partnerami Microsoft, możesz być pewny optymalnych rozwiązań dla swojej firmy. Finalnie chcemy przecież uzyskać możliwie najlepsze efekty wydajności, pewność oraz bezpieczeństwo w ramach korzystnych kosztów. To wszystko daje Azure i zabezpieczenie danych na tej platformie.

Korzyści z backupu Azure

 1. Chmura jako miejsce przechowywania danych
  Azure Backup to wygodna alternatywa dla lokalnych kopii zapasowych, oferujący szybkie i długotrwałe przechowywanie danych w chmurze bez konieczności obsługi skomplikowanych lokalnych systemów. Azure jest też idealnym rozwiązaniem do tworzenia systemów hybrydowych.
 2. Bezpieczeństwo maszyn wirtualnych Azure
  Największe firmy świata korzystają z rozwiązań Microsoft Azure. Bezpieczeństwo danych opiera się na tworzeniu oddzielnych kopii zapasowych i trzymaniu ich w bezpiecznych środowiskach. Dane przechowywane w specjalnych magazynach gwarantują bezpieczeństwo oraz łatwą dostępność przywrócenia kopii.
 3. Skalowanie usług
  Azure Backup korzysta z zasobów chmury Azure, która ma ogromną moc obliczeniową, jednocześnie oferując plany licencji dostosowane do potrzeb klientów. Dzięki temu przy optymalizacji kosztów możesz rozwijać biznes, w tym skalę danych i nie martwić się o ich bezpieczeństwo.
 4. Transfer danych
  Jeśli potrzebujesz wydajnej chmury do dużych ilości danych, w Azure Backup możesz przesyłać nieograniczone ilości plików bez obaw o transfer.
 5. Bezpieczeństwo
  Dane są chronione zarówno podczas przesyłania plików, jak i ich przechowywania. Bezpieczeństwo danych jest priorytetem dla Microsoftu. Największe marki świata z wielu branż, w tym a także instytucje administracji rządowych używają rozwiązań Azure. To potwierdza, że możesz być pewny rozwiązań chmurowych i ochrony danych.
 6. Łatwe zarządzanie
  Dzięki wbudowanym narzędziom Azure możesz monitorować kopie zapasowe i otrzymywać powiadomienia. Możesz też powierzyć usługi backupu zewnętrznej firmie i nie martwić się o zarządzanie danymi.
 7. Przechowywanie danych wrażliwych
  Możesz zdecydować, jak długo chcesz przechowywać swoje dane. Jest to istotne szczególnie w pewnych branżach obsługujących wrażliwe informacje i będących pod wpływem konkretnych przepisów prawnych. Azure odpowiada na potrzeby klientów między innymi z branż takich jak medycyna, farmacja, finanse czy instytucje rządowe.

Usługi backup – jak zarządzać nimi w mojej firmie?

Zarządzanie usługami backup w firmie to kluczowy element strategii bezpieczeństwa danych. Wybór między samodzielnym zarządzaniem kopiami zapasowymi a zlecaniem tej usługi firmie zewnętrznej zależy od kilku czynników. Należy wziąć pod uwagę fakt, czy know how dotyczący backup jest w mojej firmie wystarczający. Istotne są koszty utrzymania zarówno specjalistów jak i urządzeń. Jeśli posiadasz system o dużej złożoności, utrzymanie systemu może okazać się dużym wyzwaniem, przez co oczywiście może się to wiązać z narastającymi kosztami. Kolejnym ważnym czynnikiem jest dostępność danych, administracja backup i niezawodność systemu kopii. Jeśli będzie to konieczne, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: jak szybko jesteś w stanie przywrócić działający system?

Backup danych w Azure z zaufanym partnerem IT

Wybór między samodzielnym zarządzaniem kopiami zapasowymi a outsourcingiem tej usługi zależy od specyfiki firmy, dostępnych zasobów działu IT, naszych potrzeb oraz budżetu. Ważne jest, aby dokładnie rozważyć zarówno korzyści, jak i potencjalne ryzyka każdego podejścia. Możesz skorzystać z konsultacji w zewnętrznej firmie i zoptymalizować procesy backup.

Masz możliwość skorzystać z konkretnych usług firmy zewnętrznej, korzystając z outsourcingu informatycznego. To pozwoli Ci zoptymalizować koszty i korzystać z tych zasobów, których faktycznie potrzebujesz. Możesz też skorzystać z kompleksowej opieki informatycznej przez daną firmę IT. Zaufanym partnerem w rozwoju Twojej firmy może być firma Lizard z ponad 25 letnim doświadczeniem. Oferta obejmuje dogłębną analizę zasobów wymagających zabezpieczenia i archiwizacji danych. Specjaliści w Lizard doradzą odpowiednie zaprojektowanie rozwiązań, a także realizację i wsparcie dla administratorów w Twoim dziale IT.

Usługi obejmują również administrację wdrożonym i funkcjonującym systemem kopii zapasowych. We współpracy z APN Promise, jednym z liderów wdrożeń rozwiązań chmury Microsoft, w tym platformy Azure, Lizard dostarcza usługi nie tylko odpowiadające Twoim potrzebom, ale też optymalne dla Twojego budżetu w elastycznych formach rozliczeń.

WARTO PRZECZYTAĆ:

TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch: wybór graczy i streamerów
Twitch to nie tylko platforma do streamingu gier, to prawdziwa społeczność, gdzie gracze, streamerzy i ich fani mogą wchodzić w interakcje w czasie rzeczywistym. W
YouTube Czy YouTube zablokuje VPN?
Wirtualne wycieczki do innych krajów za pomocą VPN to standard. W taki sposób można ominąć regionalne blokady treści, obejrzeć filmy dostępne tylko w innych krajach,
blokada pornhuba Blokada Pornhuba w Stanach Zjednoczonych!
Dziś czeka na nas news z gatunku tych nie do ogarnięcia. Najbardziej wolnościowe państwo świata (wg każdego filmu rodem z hollywood) postanowiło kolejny raz wspomóc
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *