Usługa Xbox Game Pass nie jest już czymś niszowym, przeciwnie – jej popularność ciągle rośnie. Ma ona już ponad 20 milionów subskrybentów i jest dla Microsoftu jednym z większych źródeł dochodu. Do tego stopnia, że firma ta decyduje się na sprzedawanie konsol ze stratą, po to, aby później “nadrobić” z nawiązką właśnie za pomocą takich usług, jak XGP.
Nieco ponad 20 milionów to wciąż jednak kropla w morzu graczy na całym świecie. Wciąż jest więc wiele osób, które dopiero co usłyszały o tej usłudze i zastanawiają się, czy jest ona opłacalna i co właściwie się na nią składa. Wszystkie najważniejsze informacje w tej kwestii zebraliśmy dla Was poniżej. Zapraszamy!
Czym jest Xbox Game Pass i ile kosztuje?
Game Pass to specjalna usługa subskrypcyjna (można płacić co miesiąc lub za kilka miesięcy czy nawet rok z góry), którą można określić płatną biblioteką gier komputerowych i nie tylko.
Tak długo, jak usługa jest aktywna, gracz może pobrać na swój sprzęt tytuły z udostępnionej mu listy i korzystać z wszystkich ich funkcji i trybów. Kolejne opłaty pobierane są automatycznie, natomiast w dowolnym momencie można zrezygnować z subskrypcji. W razie jej zakończenia, użytkownik straci dostęp do gier wraz z końcem okresu rozliczeniowego.
Microsoft oferuje trzy różne pakiety w ramach usługi Game Pass: zwykły Game Pass na PC, Game Pass na konsolach Xbox i Game Pass Ultimate. Pierwsza i druga opcja dają dostęp do ponad 100 gier różnych deweloperów, w tym tytułów od Xbox Game Studios, a także specjalnych zniżek i promocji, tylko na różnych platformach. XGP na PC kosztuje 39.99 złotych miesięcznie, a na konsolach 40 złotych miesięcznie.
Znacznie bardziej rozbudowany pakiet Ultimate, który bardziej szczegółowo omówimy w dalszej części tego artykułu, wiąże się z opłatą 54.99 złotych miesięcznie. Warto wspomnieć, że w przypadku XGP Ultimate i XGP na PC Microsoft oferuje nowym użytkownikom korzystanie z usługi przez pierwsze trzy miesiące za 4 złote.
Jest też kilka innych (oczywiście w pełni legalnych) sposobów, na które można obniżyć cenę subskrypcji, na przykład poprzez konwertowanie innych pakietów firmy, takich jak Xbox Live Gold, na Game Passa.
Xbox Game Pass vs Xbox Game Pass Ultimate – porównanie
Wersja Ultimate Game Passa kosztuje około 15 złotych miesięcznie więcej niż wersje podstawowe, natomiast oferuje za tę kwotę znacznie więcej zawartości. Przede wszystkim w ramach jednej subskrypcji można grać w gry z katalogu XGP zarówno na konsolach, jak i na PC, a także na urządzeniach z Androidem (można streamować je z chmury – część gier pozwala na sterowanie za pomocą ekranu dotykowego, w przypadku innych niezbędne będzie połączenie ze smartfonem kompatybilnego kontrolera).
To jednak nie wszystko. W skład pakietu Ultimate wchodzi też usługa EA Play, dająca darmowy dostęp do szeregu gier Electronic Arts (między innymi takich hitów, jak najnowsza odsłona z popularnej serii gier piłkarskich FIFA), a także Xbox Live Gold.
Live Gold z kolei co miesiąc pozwala otrzymać kilka darmowych gier na konsole Xbox (w ramach Games with Gold), a także grać na tychże konsolach w trybach multiplayer. Nie brakuje także znanych już z XGP ekskluzywnych promocji i zniżek.
Czy XGP się opłaca?
Każdy sam musi zdecydować, czy dla niego Xbox Game Pass (lub Xbox Game Pass Ultimate) jest opłacalnym rozwiązaniem. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to od tego, ile ktoś gra i w co.
Jeśli zakupimy subskrypcję i będziemy z niej korzystać rzadko lub wręcz nigdy, oczywiście nam się ona nie zwróci. Wydaje nam się jednak, że aktywni gracze z pewnością ją docenią i potencjalnie nawet sporo dzięki niej oszczędzą, stąd też właśnie rosnące zainteresowanie Game Passem.
Najbardziej rozbudowany pakiet, czyli Xbox Game Pass Ultimate, zawiera, jak już wiemy, XPG, grę w chmurze na Androidzie, EA Play oraz Xbox Live Gold (o wartości 29 złotych miesięcznie) – wszystko za niespełna 55 złotych miesięcznie.
Gracze niekiedy otrzymują dostęp do gier nawet w momencie ich premiery, a obecnie nowa gra AAA to koszt rzędu nawet 240-250 złotych. Za koszt jednego tytułu możemy więc mieć niemal 5 miesięcy dostępu do ponad 100 gier i różnych innych bonusów za wielu platformach.
Wszystko to sprawia, że usługą Xbox Game Pass warto się zainteresować i ją przemyśleć, a biorąc pod uwagę, że za trzymiesięczny okres próbny zapłacimy tylko 4 złote, nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wypróbować ją na własnej skórze.
Z subskrypcji można zrezygnować w każdej chwili – w tym przypadku będzie można korzystać z usług do zakończenia się aktualnego okresu rozliczeniowego i nie zostanie pobrana jakakolwiek dalsza opłata.
WARTO PRZECZYTAĆ: