Od jakiegoś czasu mogłoby się zdawać, że nie może minąć miesiąc, kiedy ktoś nie ogłasza, że jego aplikacja czy narzędzie będzie dostępne w trybie ciemnym, czyli w dark mode. Tryby ciemne zaczęły dodawać zarówno pojedyncze strony takie jak YouTube czy Reddit, ale też całe przeglądarki, na przykład Google Chrome. Ostatnio dark mode pojawił się między innymi w Instagramie i Gmailu. O co chodzi z tymi trybami ciemnymi? Czy rzeczywiście są one do czegoś potrzebne i warto je włączać? Jak to zrobić? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznacie już za chwilę.

Czym właściwie jest dark mode i czy warto go używać?

Dark mode działa na bardzo prostej zasadzie – odwraca tradycyjny schemat kolorów, a więc białe tło i czarne litery. Zamiast tego czarne (lub po prostu ciemne) jest tło, a jasne są litery. W większości przypadków można błyskawicznie przełączać się między trybem tradycyjnym a trybem ciemnym po naciśnięciu jednego przycisku.

Oszczędność baterii w trybie ciemnym

Jako olbrzymią zaletę trybu ciemnego wskazuje się to, że jest on w stanie zredukować zużycie baterii przez daną aplikację nawet o kilkanaście procent. Zazwyczaj największą część ekranu zajmuje właśnie tło, a nie litery, więc takie odwrócenie schematu robi naprawdę sporą różnicę.

Dark mode ulgą dla oczu

Przeciętnie spędzamy przed ekranami smartfona czy komputera po kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Wiele osób w pracy wpatruje się w monitor przez osiem godzin dziennie, a do tego dochodzi jeszcze czas, jaki spędzamy przed ekranami w ramach rozrywki. Ma to wszystko bardzo nieprzyjemne konsekwencje dla naszego wzroku.

Zmęczone, wysuszone i piekące oczy – tak kończy się wielogodzinne posiedzenie przed komputerem czy smartfonem. Dodatkowo niebieskie światło przez nie emitowane sprawia, że trudniej jest nam później zasnąć. Nie da się temu zaradzić… ale czy na pewno?

Dark mode jest znacznie mniej męczący dla oczu i na dłuższą metę może to mieć znaczny wpływ na nasze zdrowie. Zaleca się go zarówno osobom, których wzrok póki co funkcjonuje prawidłowo, jak i tym, którzy mają z nim już jakieś problemy – na przykład są nadwrażliwi na światło.

Bardziej estetyczny design

Jest to oczywiście bardzo subiektywne, ponieważ są i tacy, którym dark mode się nie podoba i twierdzą oni, że jest on po prostu brzydki w większości aplikacji.

Druga strona jednak uważa, że tryby ciemne są miłą odmianą od nudnych, tradycyjnych jasnych motywów i często potrafią wyglądać bardzo ciekawie.

Trzeba tutaj wziąć pod uwagę, że tryb ciemny w jednej aplikacji, a w drugiej może wyglądać zupełnie inaczej – wszystko tutaj zależy od twórców i tego, jak do tworzenia trybu ciemnego podejdą.

Dark mode w Chrome

Chrome jest jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych zarówno na komputerach osobistych, jak i na urządzeniach z systemem Android. Wobec tego zdecydowanie warto wiedzieć, jak włączyć w Chrome dark mode. Można to zrobić na kilka sposobów.

Dark mode w Chrome na Windows 10

Jeśli mamy na pokładzie system Windows 10, możemy włączyć w Chrome tryb ciemny z poziomu jego ustawień. Cały proces jest bardzo szybki i prosty.

 1. Otwieramy Ustawienia Windowsa 10.
 2. Wybieramy zakładkę Personalizacja.
 3. Po lewej stronie klikamy sekcję Kolory.
 4. Pod opcją Wybierz kolor z rozwijanej listy wybieramy Ciemny.

To wszystko, co musimy zrobić. Zarówno Google Chrome, jak i inne aplikacje systemowe będą teraz działały w trybie ciemnym.

Dark mode w Chrome na wszystkich systemach Windows

Nawet jeśli korzystamy z na przykład Windowsa 7 (lub po prostu nie chcemy zmieniać motywu wszystkich aplikacji systemowych na Windows 10, a jedynie Chrome), to także istnieje rozwiązanie, które pozwoli nam na cieszenie się trybem ciemnym.

 1. Włączamy przeglądarkę Google Chrome.
 2. Klikamy na trzy kropki po prawej stronie i wybieramy z listy Ustawienia.
 3. Przechodzimy w sekcję Wygląd i zjeżdżamy na dół, aż zobaczymy opcję Motywy.
 4. Klikamy w nią i przechodzimy do Google Web Store.
 5. Wybieramy motyw Just Black, a następnie klikamy przycisk Dodaj do Chrome.

Alternatywnie możemy wybrać inny ciemny motyw – Just Black jest oficjalnym motywem od Chrome, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na któryś z tych stworzonych przed użytkowników.

Tryb ciemny w Chrome na Androidzie

Chrome na Androidzie nie ma jeszcze oficjalnej opcji dark mode, ale jest możliwość, aby ją w prosty i szybki sposób włączyć

 1. W pasku wyszukiwania wpisujemy “chrome://flags” i wyszukujemy.
 2. Dotknij  pola “Search flags”, wpisz wpisz “dark” i zatwierdź.
 3. Pojawią się dwie opcje: “Android web contents dark mode” i “Android Chrome UI dark mode”. Pierwsza z nich sprawi, że jeśli strona ma swój własny dark mode, to Chrome automatycznie go włączy – jeśli nie, przeglądarka sama odwróci kolory tak, aby witryna była wyświetlana w trybie ciemnym. Druga opcja uczyni interfejs samego Chrome ciemnym.
 4. Pod obiema opcjami przyciskamy “Disabled” i wybieramy opcje “Enabled”.
 5. Zamykamy aplikację i włączamy ją z powrotem.
 6. Wchodzimy w ustawienia przeglądarki. W sekcji Podstawowe wybieramy Motywy.
 7. Zaznaczamy opcję Ciemny.

Wszystko to da się zrobić w kilkanaście sekund. Nie będzie to wszystko działać idealnie, bo nie jest to jeszcze oficjalne wprowadzona funkcja, ale już teraz sprawdza się ona bardzo dobrze.

Dark mode w Gmailu na Androidzie 10 i iOS 13

Stosunkowo niedawno pojawił się dark mode w Gmailu, niestety jednak póki co tylko na systemie Android 10. Można go włączyć na dwa sposoby.

Dark mode tylko w Gmailu

Pierwszy pozwala na zmianę motywu w samym Gmailu w ten sam sposób zarówno dla systemu Android, jak i iOS 13.

 1. Włącz aplikację Gmail i otwórz rozwijane menu po lewej stronie.
 2. Zjedź na dół i wybierz Ustawienia.
 3. Wybierz Ustawienia podstawowe, a następnie Motyw.
 4. Zmień motyw na opcję Ciemny.

Dark mode w całym systemie Android 10

Drugi sposób włącza tryb ciemny nie tylko w Gmailu, ale także w całym systemie Android 10 i wszystkich jego aplikacjach systemowych. Opcja trybu ciemnego działa też w Androidzie 9 Pie, ale nie obejmuje jeszcze Gmaila.

 1. Wejdź w Ustawienia i wybierz Wyświetlacz.
 2. Na dole ustawień przełącz Tryb ciemny na włączony.

Tryb ciemny w iOS 13

Również najnowsza wersja systemu od Apple pozwala na włączenie trybu ciemnego w całym smartfonie.

 1. Wejdź w Ustawienia.
 2. Wybierz Wyświetlacz & Jasność.
 3. Wybierz tryb ciemny (po prawej stronie).

Dark mode w YouTube

Trybu ciemnego nie zabrakło także w najbardziej popularnym serwisie wideo na świecie, zarówno w aplikacji mobilnej, jak i wersji desktopowej.

Tryb ciemny w YouTube na komputerze

Tryb ciemny można włączyć zarówno będąc zalogowanym użytkownikiem, jak i bez logowania.

 1. Wchodzimy na stronę YouTube i klikamy po prawej tronie trzy kropki, jeśli jesteśmy niezalogowani, lub nasz awatar w przeciwnym wypadku.
 2. Wybieramy opcję “Ciemny motyw: Wyłączony”.
 3. Klikamy na suwak obok opcji Ciemny motyw.

Tryb ciemny w YouTube na Androidzie i systemie iOS

 1. Włączamy aplikację YouTube.
 2. Wchodzimy w Ustawienia.
 3. W przypadku iOSa już tutaj znajdziemy przełącznik trybu ciemnego. W przypadku Androida będzie on znajdował się w zakładce Ogólne.
 4. Przełączamy przełącznik trybu ciemnego na włączony.

Tryb ciemny w Messengerze

Włączenie trybu ciemnego w Messengerze jest możliwe już od dłuższego czasu i jest to bardzo szybki i prosty proces.

 1. Włączamy Messengera.
 2. Przyciskamy naszą ikonę profilową.
 3. Przejście na tryb ciemny będzie pierwszą opcją dostępną zaraz pod naszym zdjęciem profilowym.

Dark mode w Instagramie

Niestety, tryb ciemny w Instagramie jest dostępny póki co jedynie na urządzeniach z systemami iOS 13 lub Android 10. Włączamy go w taki sam sposób jak w przypadku opcji drugiej w Gmailu.

Tryb ciemny na Instagramie [System Android 10]

 1. Wejdź w Ustawienia smartfona i wybierz Wyświetlacz.
 2. Na dole ustawień przełącz Tryb ciemny na włączony.

Tryb ciemny na Instagramie [System iOS 13]

 1. Wejdź w Ustawienia smartfona.
 2. Wybierz Wyświetlacz & Jasność.
 3. Wybierz tryb ciemny (po prawej stronie).

Podsumowanie

Jak widać, trybów ciemnych jest już dostatek, a tylko ciągle pojawiają się kolejne. W większości przypadków włączanie i wyłączenie ich jest bardzo proste i intuicyjne. Są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego rozwiązania. Warto samemu spróbować i przekonać się, czy jest to opcja dla nas.

WARTO PRZECZYTAĆ:

YouTube Wkurzają Cię reklamy na YouTube? Nie znikną: platforma na tym zyskuje!
W tym momencie YouTube jest dostępny nadal za darmo, ale ponoć coraz więcej osób decyduje się na płatne YouTube Premium. Nic dziwnego: zapewne zauważyłeś, że
Googerteller Googerteller zapika za każdym razem, kiedy Twój PC przesyła dane do Google
Pewien deweloper postanowił stworzyć na pozór bardzo prostą aplikację – narzędzie, które wyda dźwięk za każdym razem, kiedy wykryje, że komputer łączy się z serwerami
youtube reklamy YouTube zaczęło wolniej działać? Wiemy dlaczego [AKTUALIZACJA]
Coraz więcej użytkowników skarży się na wolniejsze działanie serwisu YouTube. Czy to problem, który można rozwiązać? Co jest winowajcą? Sprawdziliśmy. Wojna między YouTubem a blokerami
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *