Czy możliwe jest, żeby nie płacić za rejestrację adresu własnej domeny w Inetnecie? Darmowa domena internetowa to temat, który powinien zainteresować każdego, kto zamierza rozpocząć działalność w sieci. Rejestracja domeny to jeden z pierwszych kroków, by móc uruchomić własną stronę internetową. Dziś sprawdzamy, w jaki sposób można uzyskać adres www za darmo, a także na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas budowania strony.

Darmowe domeny internetowe – czy to w ogóle możliwe?

Kiedy planujesz uruchomić własną stronę internetową, szukasz możliwości zaoszczędzenia paru złotych na usługach hostingowych. Jak się okazuje, darmowa domena to nie żaden chwyt marketingowy, lecz w pełni możliwa opcja. Problem w tym, że nie wszyscy usługodawcy są skłonni zaproponować tego typu rozwiązanie swoim nowym i obecnym klientom.

Zanim jednak sprawdzimy, w jaki sposób można uzyskać domenę za darmo, warto poświęcić chwilę na wyjaśnienie samego pojęcia. Domena internetowa to nic innego, jak forma rzeczywistej obecności strony internetowej w Internecie. Za jej pomocą wyraża się nazwę witryny, a także jej rozszerzenie (np. „.pl”). Mówiąc konkretnie, nazwa domeny internetowej jest substytutem, który zastępuje adres protokołu internetowego (IP). Zamiast korzystać z adresów IP, w pole paska nawigacyjnego wpisuje się nazwę domeny, taką jak www.techpolska.pl.

Celem domen jest ułatwienie użytkownikom znalezienia Twojej strony internetowej w zasobach globalnej sieci www. Nazwa domeny odzwierciedla działalność, jaką prowadzisz, więc powinna odpowiednio wyróżniać się na tle innych stron. Innymi słowy, jakościowa domena jest zwierciadłem zawartości, z jakiej buduje się witryny internetowe.

Darmowa domena internetowa – w jaki sposób ją uzyskać?

Zakładając stronę internetową, należy zarejestrować domenę, a więc nazwę, pod którą dostępna będzie strona główna witryny. Cenniki domen mogą być bardzo różne, co w dużej mierze zależy od dostawcy usług hostingowych. Zwykle zaczynają się one od kilku złotych za pierwszy rok, choć mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Należy również podkreślić, że po pierwszym roku użytkowania, odnowienie adresu może być znacznie droższe.

Wiemy już, że darmowa domena internetowa jest możliwa, więc pora sprawdzić, w jaki sposób ją uzyskać. Nie warto podejmować zbyt pochopnej decyzji w kwestii rezerwacji, gdyż można słono przepłacić. Uzyskanie darmowej domeny oferują zwykle usługodawcy, u których taką opcja jest częścią większej akcji promocyjnej.

W określonych przypadkach, da się na przykład otrzymać domenę za darmo na okres pierwszego roku. Zazwyczaj sytuacja ta dotyczy planów subskrypcji usług hostingowych. Co ciekawe, darmowa domena internetowa może być również elementem pakietu startowego w ramach kreatorów stron www.

Jeżeli chcesz, aby Twoja darmowa domena internetowa była częścią oferty, wybierz poszerzony pakiet usług. Kreator stron www może oferować szereg dodatkowych opcji, które wchodzą w skład subskrypcji. Przykładowo, można liczyć na następujące funkcje:

  • Hosting strony i plików na serwerze
  • Edytowalne szablony stron internetowych
  • Integracje z rozwiązaniami płatniczymi dla sklepów internetowych
  • Narzędzia AI (sztucznej inteligencji) do tworzenia treści czy edycji grafiki
  • Integracje marketingowe ułatwiające pozycjonowanie i optymalizację strony

Darmowa domena internetowa czeka na wszystkich klientów, którzy chcą skorzystać z pełnego zestawu przydanych funkcji. Jest to znacznie bardziej atrakcyjna opcja, niż w przypadku kupna poszczególnych usług w kilku oddzielnych firmach. Rejestracja strony w jednym miejscu to nie tylko szansa na oszczędności finansowe, ale również proces o wiele łatwiejszy i szybszy.

Wybrałem nazwę domeny i co dalej?

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/rece-kobieta-laptop-praca-7679498/

Jeżeli wiesz, jak ma się nazywać Twoja strona internetowa, możesz sprawdzić dostępność domeny dzięki wyszukiwarce online. W przypadku adresów z polską końcówką .pl, funkcjonuje oficjalny Krajowy Rejestr Domen DNS. Twój adres powinien być niepowtarzalny, więc jeśli wskazana nazwa jest już zajęta, należy szukać innej.

Oczywiście możesz też skorzystać z innych rozszerzeń międzynarodowych lub lokalnych. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie spełniają wymogi domen darmowych.

Do najpopularniejszych domen za darmo należą następujące rozszerzenia: .tech, .online, .site, .store, .space, .website, .pw, .uno, .press, .icu, .shop, a także .club.

Gdy już uda Ci się znaleźć idealną nazwę domeny, pora pochylić się nad kolejnymi istotnymi elementami działalności w sieci. Przede wszystkim, potrzebny Ci będzie hosting, zanim jeszcze zdecydujesz się zbudować stronę www.

Hosting to sposób na swoiste „zaparkowanie” swojej domeny. Pod pojęciem tym kryje się przestrzeń dyskowa na serwerach dostawców usług hostingowych. To tam przechowywane będą wszystkie dane i pliki dotyczące Twojej strony www, w tym również adres domeny internetowej.

Co ciekawe, najlepsi dostawcy usług webowych zapewniają zwykle rejestrację domeny i hosting w jednym miejscu. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i nerwów na poszukiwaniu odpowiednich opcji u różnych usługodawców. Warto też dodać, że istnieje możliwość migracji strony, a więc przeniesienia kompletu plików z jednego serwera na drugi. Dzieje się tak, gdy użytkownik chce zmienić dostawcę usług hostingowych, przykładowo, żeby zaoszczędzić na wznowieniu i przedłużeniu aktywności strony.

Mając domenę i hosting, możesz śmiało przejść do budowy własnej strony internetowej.

Swoja strona internetowa a darmowa domena


https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zdjecie-imac-near-macbook-1029757/

Wspominaliśmy już wcześniej o przydatnych funkcjach kreatora stron www. Nie bez powodu.

Jak się okazuje, najprężniej działający dostawcy kreatorów stron internetowych są w stanie zabezpieczyć pełen pakiet usług dla swoich klientów. Dzięki temu, w jednym miejscu można zarejestrować domenę, zamówić hosting, a następnie łatwo i szybko zbudować stronę lub sklep internetowy.

Nowoczesny kreator stron www jest narzędziem, które zapewnia przejrzystą oraz intuicyjną pracę z szablonami. Bazując na gotowych rozwiązaniach, użytkownicy mogą bez trudu dopasować wszystkie kluczowe elementy swojej witryny. Nie trzeba znać się na informatyce, językach programowania, a nawet projektowaniu graficznym.

Wysokiej jakości kreator stron internetowych pozwala wykorzystać narzędzia AI, żeby sprawniej zbudować kompletny portal. W ten sposób znacznie skraca się czas potrzebny na kreację strony, który wynieść może nawet mniej niż jedną godzinę. Co więcej, wybrane opcje pozwalają również uzupełnić poszczególne podstrony treściami generowanymi przez sztuczną inteligencję.

Nikt nie mówi, że stworzyć swoją stronę internetową to coś trudnego. Współczesne kreatory znacznie usprawniają proces powstawania gotowych witryn. Użytkownicy nie muszą specjalizować się w niszy programistycznej, by zbudować stronę www samodzielnie.

Czy darmowa domena może wygasnąć?

Rejestrując darmową domenę, możesz korzystać z całego pakietu bezpłatnych rozszerzeń przez okres jednego roku. Po upływie wskazanego czasu, domenę należy przedłużyć za symboliczną opłatę. W przypadku niewywiązania się z tego zadania, Twoja strona internetowa zniknie z przestrzeni globalnej sieci.

Jeśli obawiasz się, że zapomnisz na czas przedłużyć domenę, możesz się odpowiednio zabezpieczyć. Wystarczy wówczas ustawić automatyczne odnawianie adresu, co jest znacznie wygodniejszą opcją. Warto również podkreślić, że przedłużenie darmowej domeny jest znacznie tańsze niż sytuacja, gdy wygasa ona i trzeba ją wykupić na nowo.

Pamiętaj, że nieużywane darmowe domeny, których nie przedłużysz na kolejny rok, trafiają do ponownego użycia. Ktoś inny może pokusić się o wykupienie i zarejestrowanie domeny, jeśli zapomnisz o jej odnowieniu. Lepiej zatem uniknąć niepotrzebnego stresu i zawczasu zlecić usługodawcy odnowienie licencji na kolejny okres.

Nie zwlekaj z budową własnej strony internetowej! Sprawdź, gdzie darmowa domena internetowa pozwoli Ci bezpłatnie korzystać z profesjonalnego adresu przez pierwszy rok. Zarejestruj fachową nazwę dla swojej witryny, a następnie zacznij podbijać sieć. Zaprezentuj się z możliwie jak najlepszej strony, a Twój biznes wkrótce osiągnie upragniony sukces.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nielimitowany internet mobilny na kilka urządzeń w Orange Flex
Nie wyobrażasz sobie życia bez dużego pakietu internetu w telefonie? Nie Ty jedyny! Jednak wykupione GB mogą się szybko skurczyć, jeżeli korzystasz z nich nie
budda YouTuber rozdał drogie auta i pobił rekord polskiego Internetu!
Budda znacząco pobił rekord Sylwestra Wardęgi. Chodzi o rekord w liczbie osób na streamie. W niedzielę (14.07.24) Budda zorganizował finał loterii, w której można było
jak odblokować stronę internetową Jak odblokować stronę internetową? Najlepsze sposoby
Nikt tego nie przyzna, ale nawet w Polsce mamy do czynienia z zablokowanymi stronami internetowymi. Nie trzeba wchodzić w tematy polityczne i niekoniecznie uwielbiane teorie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *