Niektóre problemy z naszym komputerem są łatwe do diagnozy, np. gdy komputer nie widzi sieci. Problem jest od razu widoczny i można się zabrać do pracy za jego rozwiązanie. Czasem jednak wszystko jest utrudnione, gdyż ciężko powiedzieć, co się właściwie stało. Takim przypadkiem zajmiemy się dziś. Co zrobić, jeśli komputer widzi sieć, ale nie łączy się z internetem?

Komputer widzi sieć, ale nie łączy z internetem – poradnik krok po kroku

Problem może być trochę mylący, ale to nic dla nas, stąd przejdźmy od razu do rzeczy. Dla zainteresowanych w dalszej części poradnika podamy przyczyny tego błędu oraz kilka drobnych porad. Te ostatnie mogą być użyteczne zarówno w celu zapobiegania, jak i ogólnie dobrych nawyków przy korzystaniu z komputera.

Co zrobić, gdy komputer widzi sieć, ale nie łączy się z internetem? Poradnik krok po kroku:

  1. Zrestartuj modem/router i komputer. W przypadku modemu zaleca się, żeby po odłączeniu od prądu odczekać 10 sekund, zanim znowu się go podłączy. W przypadku komputera wystarczy tylko zamknąć system i uruchomić ponownie. Brzmi głupio, ale to działa i rozwiązuje większość problemów. Restart urządzeń pozwala zresetować pliki i procesy do stanu fabrycznego i naprawić wszystkie nieoczekiwane błędy. Nie lekceważcie tego rozwiązania.
  2. Sprawdź hasło. Wiele współczesnych urządzeń ustawia domyślnie hasło do WiFi, które owszem jest trudne, ale przede wszystkim do zapamiętania, a nawet bezbłędnego przepisania. Sprawdź wszystko dokładnie i zwróć uwagę na Caps Lock! Czasem się może zdarzyć, że hasło komputer nie zauważy zmiany hasła i będzie próbował łączyć się z siecią przy pomocy starego hasła. W takim wypadku najlepiej….
  3. Zapomnij sieć WiFi i połącz się od nowa. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwę sieci WiFi, a z rozwijanego menu wybierz “Zapomnij”. Następnie połącz się z siecią ponownie i wpisz poprawnie hasło.
    Zapomnij sieć WiFi

  4. Zaktualizuj sterowniki. W wyjątkowych sytuacjach może to być wina sterowników. Ich aktualizacja jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła. Niestety do tego rozwiązania będziesz potrzebował połączyć się z internetem kablem lub telefonem.
  5. Sprawdź, czy nie pojawiły się nowe sieci WiFi, które mogłyby zagłuszyć twój sygnał. Zdecydowanie nie jest to sytuacja, którą powinniście spotkać w warunkach domowych (w takiej sytuacji router automatycznie przerzuca sieć na inny, mniej zapchany, kanał), ale warto to sprawdzić. Jak to sprawdzić? Najlepiej za pomocą telefonu. Zbliż się z telefonem do routera i sprawdź, czy sytuacja się poprawia. Przydatna może być również aplikacja pokroju WiFi Analyzer, która pokazuje moc wszystkich okolicznych sieci WiFi.
  6. Wyłącz (na chwilę) oprogramowanie ochronne, w tym antywirusy i VPN. W przypadku błędów oba rodzaje programów mogą blokować połączenie z WiFi.
  7. Przywróć router do stanu fabrycznego. W wyjątkowych sytuacjach, gdy nic innego nie pomoże, warto to zrobić. W każdym routerze przebiega to trochę inaczej, aczkolwiek większość z nich ma przycisk (może być dobrze schowany), który trzeba przytrzymać przez dłuższą chwilę. Router może potrzebować kilku minut  Po tym nazwa sieci (i hasło) wrócą do domyślnych.
  8. Sprawdź swoją antenę WiFi. Jeśli używasz adaptera podłączonego przez USB, jest duża szansa na to, że się po prostu popsuł (lub ktoś go niechcący uszkodził). Tego rodzaju urządzenia to często mówiąc brzydko tania tandeta, która łatwo ulega uszkodzeniom. Jeśli sieć działa na waszym telefonie, a wszystkie powyższe metody zawiodły, może się okazać, że to problem z anteną. Niestety może to również oznaczać problemy z kartą sieciową, które szczególnie w laptopach lubią się psuć. W takiej sytuacji warto się rozejrzeć za serwisem lub kupić porządny adapter, który może wyjść taniej niż naprawa karty.

Jak unikać sytuacji, gdy komputer widzi sieć, ale nie łączy się z internetem?

Połączenie komputera z WiFi to jedna z najprostszych czynności. Aktualne systemy operacyjne już przy pierwszej konfiguracji poproszą o wybranie sieci i poprowadzą użytkownika za rękę przez cały proces. To wszystkie ułatwienia sprawiają, że łatwo zapomnieć o pewnych dobrych nawykach, które uchronią nas przed potencjalnymi problemami, gdy te się pojawią. Np. gdy komputer widzi sieć, ale nie łączy się z internetem.

Co robić, żeby dbać o swój komputera i unikać takich sytuacji?

  • Regularnie wyłączaj komputer. Nie chodzi nam oczywiście o to, żeby robić arbitralne przerwy od pracy i wyłączać komputer. Chodzi o to, żeby wyłączyć komputer, gdy odchodzisz od niego na dłuższy czas. Idziesz spać? Fajnie, wyłącz komputer, zamiast go usypiać. Wyłączanie komputera pozwala przywrócić pliki odpowiedzialne za ważne procesy do stanu początkowego. Usypianie tego nie robi i problem narasta. To właśnie dlatego każdy poradnik zaczynamy słowami: “wyłącz i włącz komputer ponownie”.
  • Dbaj o porządek na dysku i w systemie. Nie trzymaj zbyt wielu programów w autostarcie. Wyłączaj programy, które nie są ci do niczego potrzebne. Odinstaluj aplikacje, które są już zbędne. Zawsze utrzymuj trochę wolnego miejsca na dysku, gdyż te jest wymagane do pracy systemu. 
  • Dbaj o komputer również w sensie fizycznym. Nie pozwalaj, żeby się za bardzo kurzył lub po prostu regularnie odkurzaj go z kurzu. Również we wnętrzu, chociaż tam można zaglądać odpowiednio rzadziej. Jak często? Najlepsza odpowiedź na to pytanie to “regularnie”.
  • W zbliżony sposób uważaj na adapter WiFi, jeśli używasz zewnętrznego podłączanego przez USB. To bardzo delikatne urządzenia, a zewnętrzną antenę jest wyjątkowo łatwo uszkodzić. Fizyczna usterka może być trudna do wykrycia, ponieważ komputer będzie wykrywał sprzęt, ale ten może nie łapać sieci odpowiednio stabilnie.

Problemy z internetem mobilnym mogą być również spowodowane wyczerpaniem limitu transferu. W takiej sytuacji jednak objawy są zupełnie inne. Mimo wszystko może być warto wiedzieć, jak sprawdzić zużycie internetu w routerze.

Komputer widzi sieć, ale nie łączy się z internetem. Czemu tak się dzieje?

Trudne określić konkretnie, skąd się bierze ten problem. Same rozwiązania wskazują, że źródeł może być wiele. Najczęstszym powodem, przez który komputer widzi sieć, ale nie łączy się z internetem to problemy z błędami w systemie. Te najczęściej są trudne do uniknięcia, gdyż po prostu czasem się zdarzają.

Na częstotliwość występowania błędów wpływa przede wszystkim stan komputera. Długie sesje bez wyłączania lub brak porządku w programach. Częste problemy mogą również wskazywać na uszkodzenia anteny WiFi.



Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nielimitowany internet mobilny na kilka urządzeń w Orange Flex
Nie wyobrażasz sobie życia bez dużego pakietu internetu w telefonie? Nie Ty jedyny! Jednak wykupione GB mogą się szybko skurczyć, jeżeli korzystasz z nich nie
test TP-Link Archer AX53 Szukasz routera do domu? Sprawdź nasz test TP-Link Archer AX53
Wybranie routera do domu bywa nie lada wyzwaniem. Niewiele osób wie, czy sprzęt będzie odpowiadał ich potrzebom i na co w ogóle zwracać uwagę, żeby
budda YouTuber rozdał drogie auta i pobił rekord polskiego Internetu!
Budda znacząco pobił rekord Sylwestra Wardęgi. Chodzi o rekord w liczbie osób na streamie. W niedzielę (14.07.24) Budda zorganizował finał loterii, w której można było

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *