Wpisanie znaków typograficznych na klawiaturze może być problematyczne. Wśród tych, które sprawiają najwięcej trudności wymienimy pauzę i półpauzę. Stosujemy je najczęściej podczas pisania tekstów, artykułów, książek z wykorzystaniem dostępnego w danym czasie oprogramowania. Więc jak zrobić długi myślnik na klawiaturze? Wyjaśniamy!

Jak zrobić długi myślnik na klawiaturze? Jest kilka sposobów

Zdecydowana większość odbiorców najprawdopodobniej korzysta z popularnego w systemie Windows programu Word lub z dostępnych w Internecie Dokumentów Google. Mniejszą liczbę twórców treści stanowią klienci, korzystający z systemów Mac i Linux, ale i oni z pewnością, pisząc własne prace, napotkali problem z wprowadzeniem pauzy i półpauzy do edytora tekstu.

Znaki typograficzne w postaci pauzy, półpauzy, dywizu i minusa pełnią w tekście inne role. Ten ostatni używany jest w równaniach matematycznych. Pauza swoje najszersze zastosowanie znajduje w miejscach wypisywania dialogów, ale stawia się ją także przy określeniu zakresów lub wykorzystuje w funkcji myślnika.

Pochodzenie półpauzy i jej wprowadzanie do polskiej typografii łączy się z postępem technologicznym i rewolucją cyfrową, wraz z którą do polskiego piśmiennictwa zaczęły wkradać się elementy typografii anglosaskiej. Dywizu używamy w miejscach przeniesienia części wyrazu na kolejną linijkę lub jako łącznika.

Pauza i półpauza na klawiaturze Windows

W celu wprowadzenia tych znaków typograficznych na klawiaturze Windows jesteśmy zmuszeni do wykorzystania Alt-kodów, czyli wprowadzenia ciągu znaków wraz z jednoczesnym przytrzymaniem klawisza Alt.

Pauzę (—) otrzymujemy, gdy wpisujemy: ALT + 0151

Półpauzę (–): ALT + 0150

Ciąg cyfr w obydwu tych przypadkach wpisujemy na klawiaturze numerycznej.

Myślniki na MacOS

Skróty kluczowe na MacOS są następujące:

Pauza (—) : ALT + SHIFT + –

Półpauza (–): ALT + –

Na Linuxie

Na systemach Linux wykorzystujemy ten sam skrót co na MacOS, czyli:

Pauza (—) : ALT + SHIFT + –

Półpauza (–): ALT + –

Istnieje jednak alternatywna możliwość wykorzystująca również klawiaturę numeryczną:

Pauza (—) : CTRL + SHIFT + U2014

Półpauza (–): CTRL + SHIFT + U2013

Długie myślniki bez klawiatury numerycznej

Nie do każdego komputera podłączona jest klawiatura wraz z częścią numeryczną. W przypadku braku tego udogodnienia długie myślniki, pauzę i półpauzę możemy stawiać na dwa sposoby.

Po pierwsze da się kopiować i wklejać te znaki typograficzne ze znalezionego w sieci źródła, takiego jak choćby ten artykuł.

W innym przypadku alternatywą jest stworzenie własnego skrótu klawiszowego, który wykorzystamy do wprowadzania tych znaków do pisanego przez nas tekstu. Da się to także zrobić z wykorzystaniem dodatkowego oprogramowania, które wykorzystamy do wprowadzania tych znaków z wykorzystaniem własnego skrótu klawiszowego.

A co z Microsoft Word?

W Wordzie wykorzystamy minus z klawiatury numerycznej z jednoczesnym wciśnięciem CTRL lub CTRL + ALT.

Ponadto znaki półpauzy i pauzy możemy wkleić z wykorzystaniem zakładki Znaki specjalne, gdzie z całą pewnością je odnajdziemy. Aby się do nich dostać, wystarczy wejść w opcje Worda: Wstawianie > Symbol > Więcej symboli > Znaki specjalne.


Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak zmienić kolor klawiatury Jak zmienić kolor klawiatury na Androidzie na inny?
Korzystanie z klawiatury na smartfonie to codzienność, dlatego warto dostosować jej wygląd do własnych preferencji. Personalizacja kolorystyki nie tylko poprawia estetykę, ale także może zwiększyć
jak podlaczyc klawiature do laptopa Jak podłączyć klawiaturę do laptopa?
Laptop, jako komputer przenośny, ma wbudowane wszystkie potrzebne peryferia. Jest monitor, jest klawiatura, często głośniki, a zamiast myszki touchpad lub joystick. Wielu z nas jednak
Na co zwracać uwagę, wybierając prezent dla gracza?
Najlepsze prezenty to często te związane z hobby obdarowywanej osoby — na przykład z gamingiem. Jeśli wiemy, że ktoś jest zapalonym graczem, mamy już doskonały

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *