Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Wpisanie znaków typograficznych na klawiaturze może być problematyczne. Wśród tych, które sprawiają najwięcej trudności wymienimy pauzę i półpauzę. Stosujemy je najczęściej podczas pisania tekstów, artykułów, książek z wykorzystaniem dostępnego w danym czasie oprogramowania. Zdecydowana większość odbiorców najprawdopodobniej korzysta z popularnego w systemie Windows softwaru Word lub z dostępnych w internecie Dokumentów Google. Mniejszą liczbę twórców treści stanowią klienci, korzystający z systemów Mac i Linux, ale i oni z pewnością, pisząc własne prace, napotkali problem z wprowadzeniem pauzy i półpauzy do edytora tekstu.

Znaki typograficzne w postaci pauzy, półpauzy, dywizu i minusa pełnią w tekście inne role. Ten ostatni używany jest w równaniach matematycznych. Pauza swoje najszersze zastosowanie znajduje w miejscach wypisywania dialogów, ale stawia się ją także przy określeniu zakresów lub wykorzystuje w funkcji myślnika. Pochodzenie półpauzy i jej wprowadzanie do polskiej typografii łączy się z postępem technologicznym i rewolucją cyfrową, wraz z którą do polskiego piśmiennictwa zaczęły wkradać się elementy typografii anglosaskiej. Dywizu używamy w miejscach przeniesienia części wyrazu na kolejną linijkę lub jako łącznika.

Pauza i półpauza na klawiaturze Windows

W celu wprowadzenia tych znaków typograficznych na klawiaturze Windows jesteśmy zmuszeni do wykorzystania Alt-kodów, czyli wprowadzenia ciągu znaków wraz z jednoczesnym przytrzymaniem klawisza Alt.

Pauzę (—) otrzymujemy, gdy wpisujemy: ALT + 0151

Półpauzę (–): ALT + 0150

Ciąg cyfr w obydwu tych przypadkach wpisujemy na klawiaturze numerycznej.

Myślniki na Mac OS

Pauza (—) : ALT + SHIFT + –

Półpauza (–): ALT + –

Na Linuxie

Na systemach Linux wykorzystujemy ten sam skrót co na Mac OS, czyli:

Pauza (—) : ALT + SHIFT + –

Półpauza (–): ALT + –

Istnieje jednak alternatywna możliwość wykorzystująca również klawiaturę numeryczną:

Pauza (—) : CTRL + SHIFT + U2014

Półpauza (–): CTRL + SHIFT + U2013

Długie myślniki bez klawiatury numerycznej

Nie do każdego komputera podłączona jest klawiatura wraz z częścią numeryczną. W przypadku braku tego udogodnienia długie myślniki, pauzę i półpauzę możemy stawiać na dwa sposoby.

Po pierwsze da się kopiować i wklejać te znaki typograficzne ze znalezionego w sieci źródła, takiego jak choćby ten artykuł. W innym przypadku alternatywą jest stworzenie własnego skrótu klawiszowego, który wykorzystamy do wprowadzania tych znaków do pisanego przez nas tekstu. Da się to także zrobić z wykorzystaniem dodatkowego oprogramowania, które wykorzystamy do wprowadzania tych znaków z wykorzystaniem własnego skrótu klawiszowego.

A co z Microsoft Word?

W Wordzie wykorzystamy minus z klawiatury numerycznej z jednoczesnym wciśnięciem CTRL lub CTRL + ALT. Ponadto znaki półpauzy i pauzy możemy wkleić z wykorzystaniem zakładki Znaki specjalne, gdzie z całą pewnością je odnajdziemy. Aby się do nich dostać, wystarczy wejść w opcje Worda: Wstawianie > Symbol > Więcej symboli > Znaki specjalne.

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *