Długopis 3D to urządzenie, które w ostatnich latach zostało w dużej mierze przyćmione przez rosnącą popularność drukarek 3D. Nie oznacza to jednak, że nie warto się nim zainteresować. Przeciwnie – może okazać się ciekawym i przydatnym narzędziem, zarówno dla dzieci, osób dorosłych, jak i profesjonalnych artystów. W takim razie co warto o nim wiedzieć? Jak działa długopis 3D? Ile to urządzenie kosztuje i czy warto je kupić?

Czym jest długopis 3D?

Długopis 3D to urządzenie o kształcie długopisu, z którego końcówki wydobywa się nie tusz, a rozpuszczony gilament w różnych kolorach. Za jego pomocą można tworzyć rysunki i przedmioty w trzech wymiarach.

Samo w sobie tworzenie przy pomocy długopisu 3D jest bardzo proste – wystarczy „rysować” nim w powietrzu. Oczywiście, stworzenie w ten sposób atrakcyjnego wizualnie dzieła wymagać będzie trochę wprawy i zastosowania odpowiedniej techniki. Jednak trzeba podkreślić, że jest to stosunkowo łatwe w użyciu urządzenie, dlatego też z niektórych modeli korzystać także mogą osoby w młodym wieku.

Co ciekawe, długopis 3D nie wymaga do działania żadnych dodatkowych urządzeń ani oprogramowania. W większości przypadków jedyne, co musimy zrobić, to złapać długopis w dłoń, włączyć go i zacząć tworzyć.

Jak działa długopis 3D?

Działanie długopisu 3D wygląda trochę jak magia – naciskasz przycisk i kreujesz z niczego w powietrzu postacie, obrazy czy przedmioty. Nie jest to jednak żadna magia, a po prostu wykorzystanie specjalnych rodzajów filamentów.

Podobnie jak w przypadku pistoletów na gorący klej, po uruchomieniu urządzenia umieszczony w nim filament jest podgrzewany do określonej temperatury (różni się ona w zależności od tego, jaki rodzaj plastiku zdecydujemy się wykorzystać), a następnie wypychany przez końcówkę długopisu.

Taki filament nie tylko bardzo szybko się rozpuszcza, ale również szybko zastyga, kiedy tylko przestaje być wystawiony na działanie gorąca. Dzięki temu już w chwilę po jego wyjściu z długopisu przestaje być plastyczny, a stworzone przy jego użyciu przedmioty są trwałe.

Jakich filamentów używa się w długopisach 3D? Przede wszystkim:

  • terpolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego (ABS)
  • poliaktydu (PLA)
  • alkoholu poliwinylowego (PVA)
  • nylonu
  • poliwęglanów (PC).

Nazwy te mogą brzmieć strasznie, ale bez obaw – nie musicie znać szczegółów na ich temat, zwłaszcza, jeśli nie planujecie zostać ekspertami w dziedzinie tworzenia w 3D. Najczęściej wykorzystuje się filament ABS i to prawdopodobnie z niego będziecie korzystać, aczkolwiek różnice w cenach filamentów są w większości przypadków na tyle niewielkie, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby poeksperymentować z różnymi ich rodzajami.

Niektóre mają niższą temperaturę topnienia, inne z kolei wysoką temperaturę topnienia, ale akurat w przypadku długopisów 3D do tworzenia trójwymiarowych rysunków nie jest to aż tak istotne, jak w przypadku drukarek 3D.

Filament ABS – czemu jest taki popularny?

ABS wykorzystywane jest nie tylko do drukowania i tworzenia w 3D, ale ma także ogrom innych zastosowań. Dlaczego? Jest po prostu tanie. Z tego też powodu na ogół to na nie decydują się amatorscy drukarze i rysownicy 3D, który na swoim hobby nie zarabiają i nie chcą z jego powodu zbankrutować.

Dużą zaletą ABS jest także łatwa dostępność, także dla osób prywatnych, a nie firm, które używają to tworzywo na masową skalę. Ponadto ten filament mimo niskiej ceny jest stosunkowo wytrzymały.

W takim razie jaki jest haczyk, który sprawia, że mimo wszystko niektórzy decydują się na inne filamenty? Największym problemem jest wyższa niż w przypadku wielu innych filamentów temperatura topnienia. ABS do stopnienia może potrzebować temperatury od 210 do nawet 250 stopni Celsjusza.

Samo nagrzanie urządzenia do tej temperatury nie jest aż takim problemem, nawet jeśli mówimy o małym długopisie 3D. Gorzej ze szkodliwymi oparami, jakie powstają w procesie topnienia tego filamentu w tak wysokiej temperaturze.

Nie wydobywa się ich tak dużo, aby mogły nam one poważnie zaszkodzić (o ile nie pracujemy intensywnie przy pomocy długopisu 3D przez wiele godzin bez przerwy), ale zdecydowanie warto wykorzystywać ten filament jedynie w pomieszczeniach o dobrej wentylacji.

Alternatywy dla filamentu ABS

Jeśli mocno zaniepokoiły was wspomniane w poprzednim punkcie opary, to spokojnie – mamy dla was także inne rozwiązanie. Poliaktyd (PLA) nie dość, że takich oparów nie wydziela, to jest tworzywem biodegradowalnym, a więc lepszym dla środowiska naturalnego. Ponadto łatwo się z nim pracuje, przez co świetnie sprawdza się zwłaszcza u początkujących.

PLA nagrzewa się do temperatury od 190 do 230 stopni Celsjusza. Jego jedyną poważną wadą jest fakt, że stosunkowo wolno zastyga w porównaniu do innych rodzajów filamentu.

Może to być frustrujące, jeśli chcemy pracować szybko i nie mamy możliwości dodatkowego ochładzania naszego dzieła podczas jego tworzenia.

Zaś przykładem jeszcze bardziej wytrzymałego, a przy tym elastycznego filamentu jest nylon. Wiąże się on jednak z wyższymi temperaturami topnienia (czyli również toksycznymi oparami), a także wyższą ceną.

Kiedy powstał długopis 3D?

Długopis 3D nie jest tak młodym wynalazkiem, jak można by się spodziewać. Powstał już w 2013 roku. Stworzyli go trzej wspólnicy (Peter Dilworth, Maxwell Bogue i Daniel Cowen), którzy czuli, że dostępne w tamtym momencie drukarki 3D nie spełniały ich oczekiwań. Stworzyli wobec tego do tworzenia w 3D długopis zamiast drukarki.

Pierwszy w historii długopis 3D nazywał się (a raczej nazywa, ponieważ wciąż można go zakupić) the 3Doodler. Obecnie rynek długopisów 3D jest już znacznie większy i dostępne jest także wiele innych alternatyw.

Ile kosztuje długopis 3D?

Jeśli zainteresował nas długopis 3D cena z pewnością również będzie dla nas istotna. Na szczęście jest ona znacznie niższa, niż cena drukarek 3D, wobec czego dla osób, które dopiero chcą zacząć przygodę z tworzeniem w 3D długopis będzie często najlepszym wyjściem.

Spotkać się można zarówno z długopisami 3D w cenie kilkudziesięciu złotych, jak i kilkuset (zestaw startowy 3Doodlera, czyli wspomnianego już pierwszego w historii długopisu 3D, kosztuje około 200 złotych).

Poszczególne długopisy różnią się od siebie takimi elementami, jak:

  • łatwość użytkowania
  • dostępne tryby (na przykład tryby szybkości pracy lub tryb pracy ciągłej)
  • maksymalna temperatura, do jakiej długopis się nagrzewa
  • zawarte w zestawie filamenty.

Możemy wobec tego zapytać „długopis 3D gdzie kupić?” czy „długopis 3D który wybrać?”.

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest bardzo prosta: w internetowych sklepach z elektroniką. Obecnie nie trzeba większości modeli nawet ściągać z zagranicy, ponieważ dostępne są w Polskich sklepach w stosunkowo dobrych cenach.

Jeśli zaś o chodzi o to, który długopis 3D wybrać, dużo tutaj zależy od naszych zasobów finansowych, a także tego, dla kogo to urządzenie ma być przeznaczone: dziecka, osoby dorosłej, czy może profesjonalnego artysty.

Jeśli już upatrzymy sobie konkretny model, warto wpisać w wyszukiwarkę jego nazwę, a wraz z nią frazę „długopis 3D opinie”. Dobrym pomysłem może być także obejrzenie kilku filmików na YouTube, które prezentują działanie danego długopisu, aby ocenić, czy wydaje się on dla nas interesujący.

Do polecanych modeli należą chociażby Polaroid i 3Doodler, a także produkty firm Garett i Myriwell.

Czy długopisy 3D są dla dzieci?

Często wobec długopisów 3D podnosi się zarzut, że są one przeznaczone dla dzieci i nie da się za ich pomocą stworzyć żadnych wysokich jakości dzieł. Nie jest to jednak do końca prawda.

Oczywiście, wiele dzieci ma tego typu urządzenie i świetnie się nim bawi, jednak zazwyczaj jest to wtedy specjalny długopis 3D dla dzieci. Stworzony tak, żeby łatwo mogli się nim posługiwać nawet najmłodsi, a niekoniecznie po to, żeby za jego pomocą tworzyć arcydzieła. Jeśli to właśnie jego szukamy, przydatny może okazać się długopis 3D dla dzieci ranking.

W przypadku tych modeli odpowiedź na pytanie, długopis 3D od jakiego wieku czy też długopis 3D od ilu lat brzmi inaczej niż w odniesieniu do modeli dla bardziej doświadczonych osób. Jednocześnie długopisy 3D to oczywiście nie są zabawki dla zupełnie najmłodszych, np. 1-6 letnich dzieci.

Długopisy 3D przeznaczone dla nastolatków i dorosłych hobbystów (lub profesjonalnych artystów) dają znacznie większe pole do popisu i przy odrobinie wprawy pozwalają na osiąganie bardzo dobrych rezultatów (chociaż wiadomo, że drukarka 3D zawsze będzie tworzyć bardziej precyzyjnie i dokładnie).

Część osób, która decyduje się na zakup takiego długopisu 3D bawi się nim chwilę, a następnie chowa do szuflady i nigdy więcej po niego nie sięga. Są jednak też tacy, którzy rzeczywiście w zabawę długopisem 3D wsiąkają na dłużej i potrafią dobrze się za jego pomocą bawić latami. Jeśli mamy taką możliwość, warto przetestować najpierw dowolny długopis 3D przez kilkanaście minut i sprawdzić, czy przypadkiem nas to nie nudzi.

Skąd brać szablony do długopisu 3D?

Projektów do wszelkiej maści drukarek 3D w Internecie znaleźć można mnóstwo. Wtedy wystarczy taki projekt uruchomić na naszej drukarce, odpowiednio ją skalibrować, włożyć niezbędne filamenty i gotowe – po pewnym czasie otrzymamy dokładnie do, co chcieliśmy. Bez własnego wysiłku i zaangażowania.

Nieco inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o szablony do długopisu 3D. Je również można znaleźć w Internecie, ale znacznie mniej niż szablonów do drukarek 3D. Trzeba je po prostu pobrać i wydrukować, a następnie na ich podstawie ręcznie zrealizować projekt. Często szablony dodawane są w gratisie do zestawów z długopisami (zwłaszcza w przypadku zestawów dla początkujących lub dla dzieci).

Czy warto kupić długopis 3D?

Długopis 3D może dostarczyć dużo świetnej zabawy i sprawdzić się zarówno jako stosunkowo niedrogi prezent dla kogoś innego, jak i dla samego siebie.

Jeśli zastanawiamy się nad kreatywnym i rozwijającym podarunkiem dla młodej osoby, długopis 3D dla dzieci powinien być strzałem w dziesiątkę. Z dobrego długopisu 3D ucieszy się także wielu dorosłych.

Jednak należy być świadomym wspomnianego powyżej faktu, że w niektórych przypadkach takie urządzenie może, po krótkim okresie zachwytu, zostać schowane do szuflady czy szafy na wieczne zapomnienie. Dlatego też warto je kupować głównie osobom z artystycznymi zapędami, a wybierając pisak 3D opinie dotychczasowych klientów będą najlepszym źródłem wiedzy.

Długopis 3D – podsumowanie

Długopisom 3D nie udało się zyskać takiej popularności, jak drukarkom 3D, ale wciąż żyją i mają się dobrze. Warto więc bliżej się z nimi zapoznać, jeśli interesuje nas tematyka tworzenia w trójwymiarze. Kupując pisak 3D powinniśmy zwrócić szczególną opinię na jego temat, a dowiemy się, czy np. dany model jest dobry dla początkujących.

Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że w przeciwieństwie do drukarek 3D, końcowy wygląd naszego dzieła leży całkowicie w naszych rękach. To, czy praca nam wyjdzie, zależy głównie od naszych własnych umiejętności (i trochę też od jakości samego długopisu oraz filamentu).

Źródło obrazka: Ivan Radic, link: https://www.flickr.com/photos/26344495@N05/48494483771

WARTO PRZECZYTAĆ:

Drukarka 3d – filamenty do druku przestrzennego
Filament dla drukarek 3D jest tym co papier do drukowania dla klasycznych urządzeń – innymi słowy jest nośnikiem drukowanych projektów. Druk 3D wykorzystuje się do
TPU filament — rewolucyjny materiał dla drukarek 3D
Druk 3D to innowacyjna technologia, która umożliwia wytwarzanie trójwymiarowych przedmiotów na podstawie cyfrowych projektów. Dzięki niej można w prosty i szybki sposób stworzyć prototypy, narzędzia
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

3Komentarze

  • PRZEMYSŁAW, 17 grudnia 2019 @ 22:31 Odpowiedz

    Nie tylko temperatura ma wpływ na toksyczność tworzywa:) Opary wydobywające się z absu są szkodliwe, bo samo tworzywo składa się ze szkodliwych związków. Opary z topionego PVC w 270C są bardziej szkodliwe, niż tworzywo PC w 330C. Podgrzane pla do 260 też jest mniej szkodliwe niż ABS drukowany w 240C:)

  • Drukarka 3D - jak działa, ile kosztuje i czy warto ją kupić?, 4 stycznia 2020 @ 12:39 Odpowiedz

    […] czas temu pisaliśmy dla Was o długopisie 3D, czyli ciekawym i poręcznym urządzeniu, które w ostatnich latach zostało niemal całkowicie […]

  • PRZEMYSŁAW, 20 kwietnia 2020 @ 12:38 Odpowiedz

    Nie tylko temperatura ma wpływ na toksyczność tworzywa:) Opary wydobywające się z absu są szkodliwe, bo samo tworzywo składa się ze szkodliwych związków. Opary z topionego PVC w 270C są bardziej szkodliwe, niż tworzywo PC w 330C. Podgrzane pla do 260 też jest mniej szkodliwe niż ABS drukowany w 240C:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *