Jakiś czas temu pisaliśmy dla Was o długopisie 3D, czyli ciekawym i poręcznym urządzeniu, które w ostatnich latach zostało niemal całkowicie przyćmione właśnie przez drukarki 3D. Dość zasłużenie, bo podczas gdy długopisy 3D są ciekawym gadżetem i źródłem rozrywki, drukarka 3D ma znacznie więcej zastosowań praktycznych.

W przeciągu kilku lat drukarka 3D przestała być urządzeniem tylko dla profesjonalistów lub osób bardzo bogatych – sprzęt ten znacznie staniał i dostępny jest w mnogości konfiguracji i wariantów cenowych.Wobec tego jak działa drukarka 3D, ile kosztuje i czy warto ją kupić? Co można za jej pomocą stworzyć i jaka jest tego wytrzymałość? Wszystkiego dowiecie się w dalszej części tego artykułu.

Jak działa drukarka 3D?

Drukowanie 3D działa inaczej niż na przykład frezarka CNC. Nie wykrawa modelu z fragmentu surowca, usuwając zbędny materiał, a tworzy go warstwa po warstwie, tym samym redukując ilość potrzebnego materiału i obniżając koszty. Nie jest to wbrew pozorom nowa technologia – jej początki sięgają 1984 roku, kiedy to naukowiec Charles Hull opracował technologię stereolitografii. Elementy drukarki są ruchome, są więc w stanie przemieszczać się i w różnych momentach drukować różne partie projektu.

Jeśli ktoś miał jakiś kontakt z nawet nie tyle drukarkami 3D, a powstałymi za ich pomocą wydrukami, być może zauważył, że często (chociaż nie zawsze) wydruki nie są do końca gładkie. Po prostu nie wyglądają na tak dokładnie i starannie wykonane, jakby wyszły z fabryki, a na pierwszy rzut oka widać, że powstały w inny sposób. Ten efekt można zniwelować poprzez nakładanie na siebie możliwie jak najcieńszych warstw, aby płynnie się one ze sobą łączyły i tworzyły gładką całość.

jak działa drukarka 3D
Źródło: Simplify3D

Im lepszej jakości (czyli także im droższa) drukarka 3D, tym na cieńszy i tym samym bardziej atrakcyjny wizualnie wydruk możemy liczyć.

Drukarki i skanery - porównaj ceny

Drukarki 3D zaczynają od podłoża, a następnie krok po kroku budują coraz wyżej i wyżej, aż zakończą projekt. Warto w tym momencie wspomnieć, że nawet najwyższej jakości i najdroższe drukarki 3D działają wolno, nie mówiąc już o budżetowych rozwiązaniach. Nie są to z pewnością urządzenia dla osób niecierpliwych – nawet wydrukowanie małego, nieskomplikowanego przedmiotu może zająć kilka godzin, nie mówiąc już o bardziej ambitnych przedsięwzięciach.

Co oczywiste, drukarka 3D do działania potrzebuje surowca, z którego wykonywane będą projekty. Surowcem z reguły są tworzywa termoplastyczne, które szybko się rozgrzewają i łatwo można uzyskać za ich pomocą pożądane kształty, a następnie szybko stygną.

Istnieje wiele tworzyw termoplastycznych, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale chociażby wytrzymałością czy temperaturą topnienia. Jednak spotkać się można, chociaż znacznie rzadziej, także z wykorzystaniem innych materiałów, takich jak na przykład metal.

Co można wydrukować w drukarce 3D? Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i możliwości danego modelu drukarki. Często za jej pomocą na użytek domowy drukuje się zamienniki zniszczonych elementów i niewielkie gadżety (na przykład figurki i ozdoby), ale co bardziej ambitni drukują w 3D chociażby protezy, a nawet… dom.

Jak widać, już dużo można za pomocą drukarki 3D dokonać, a ta technologia tak naprawdę jest jeszcze w młodym etapie rozwoju. W poniższym filmiku znajdziecie kilka ciekawych i atrakcyjnych wizualnie pomysłów.

Ile kosztuje drukarka 3D?

Jak już pisaliśmy, im droższa drukarka 3D, tym (zazwyczaj) na lepszej jakości wydruki możemy liczyć, a także do naszej dyspozycji oddane będzie więcej mniej lub bardziej użytecznych funkcji. Na szczęście obecnie za całkiem dobrej klasy drukarkę 3D nie trzeba już zapłacić fortuny.

Wobec tego ile kosztuje drukarka 3D? Jeśli pójdziemy drogą budżetową i zakupimy tani, chiński model (w praktyce większość nawet wysokiej jakości drukarek będzie made in China lub generalnie w Azji, chodzi tu o urządzenia typu “marka: brak”), to za 1000 złotych albo i nawet mniej będziemy mieli w domu całkowicie sprawną drukarkę 3D. Przykładem może być chociażby popularna Anet A8, którą można zakupić już za 180 dolarów.

Jedyny problem będzie taki, że prawdopodobnie będzie ona bardzo wolna i mało precyzyjna, a do tego nieduży będzie obszar roboczy – utrudni to drukowanie za jednym zamachem dużych elementów. Wydrukowane za jej pomocą przedmioty będą niewielkie i niespecjalnie gładkie (swoje robi też niewielka głowica drukująca).

Poniżej znajdziecie kilka trików i porad, jak korzystać z Anet A8, aby wyciągnąć z tej budżetowej drukarki maksimum jej możliwości. Konieczna będzie jednak znajomość języka angielskiego.

Taka budżetowa drukarka może być interesującym pomysłem na prezent dla dziecka albo osoby, która dopiero zaczyna przygodę z drukiem 3D, ale często okazać się może stratą pieniędzy, ponieważ na przykład szybko się zepsuje.

Drukarki 3D w przedziale od około 2 500 do 5000 złotych charakteryzują się lepszą jakością wykonania, większą przestrzenią do drukowania i mnogością opcji (chociażby automatycznym poziomowaniem i czyszczeniem). Wykonane za ich pomocą projekty będą większe, gładsze i po prostu ładniejsze. Musimy pamiętać, że w tej cenie tak naprawdę nie kupimy wciąż sprzętu dla profesjonalistów, a raczej urządzenia dla hobbystów z głębokimi kieszeniami.

Profesjonalna drukarka 3D zdolna do drukowania na najwyższym dostępnym obecnie poziomie to koszt w okolicach kilkunastu tysięcy złotych. Czy to dużo? W porównaniu do cen jeszcze kilka lat temu – nie. Dla przeciętnej osoby będzie to bardzo dużo, ale też przeciętnej osobie nie jest do niczego potrzebna profesjonalna drukarka 3D. Dla hobbystów idealne będzie urządzenie ze średniej półki cenowej, a nawet i z tej najniższej, jeśli nie zależy im aż tak bardzo na jakości wydruku.

Warto także pamiętać, że cena samej drukarki 3D to jedno, ale później w miarę przygotowywania kolejnych projektów będziemy musieli także systematycznie dokupywać zapasy surowca. Jego cena może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za kilogram, w zależności od tego, na jaki surowiec (i jakiego producenta tegoż surowca) się zdecydujemy.

Jak zrobić projekt do drukarki 3D?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele programów do przygotowywania projektów do drukarki 3D, zarówno tych darmowych (jak Blender) czy profesjonalnych, płatnych (jak na przykład AutoCAD). Wiele producentów drukarek 3D oferuje także programy dedykowane specjalnie do swoich urządzeń.

Samo przygotowanie modelu nie jest ani szczególnie łatwe, ani trudne – wymaga po prostu wprawy i eksperymentowania metodą prób i błędów. Każdy program do modelowania obsługuje się nieco inaczej, dlatego też ciężko o uniwersalny poradnik. Najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie poradnika wideo dla konkretnego programu, na który się zdecydujemy.

Na przykład poniższy filmik prezentuje w języku polskim podstawy modelowania we wspomnianym wcześniej Blenderze, programie, który jest nie dość, że darmowy, to jeszcze stosunkowo łatwy w obsłudze.

Kiedy już będziemy mieli gotowy model, należy wyeksportować go do pliku .STL i za pomocą dodatkowego oprogramowania “przerobić” go na polecenia, które drukarka zrozumie. Stworzenie projektu wizualnie zgodnego z naszymi oczekiwaniami to jedno, ale drukarka nie może przecież spojrzeć na projekt i na tej podstawie wiedzieć, jak go wykonać. Specjalne programy przerabiają taki gotowy model na instrukcję krok po kroku dla drukarki, jak ma się zachowywać: w którym miejscu drukować, jak długo i przy użyciu jakiego filamentu, a także przy wykorzystaniu jakiej technologii druku.

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie stworzyć projekt do drukarki 3D, nie powinno nas to powstrzymywać. W Internecie znaleźć można ogromną ilość gotowych modeli wszelkiej maści, które można dodatkowo dostosować do swoich potrzeb i oczekiwań.

Chociaż oczywiście nabycie szerszych umiejętności w zakresie projektowania 3D będzie bardzo przydatne, jeśli się na taką drukarkę przygotujemy. Korzystanie z czyichś projektów jest wygodne, ale co, jeśli będziemy czegoś potrzebować (na przykład małej części od jakiegoś urządzenia, która nam odpadła – choćby klapki od pilota), a takiego projektu po prostu nie znajdziemy, bo będzie to coś zbyt niszowego? Dlatego też mimo wszystko jeśli chcemy inwestować w drukarkę 3D, nie powinniśmy bać się projektowania. Na początku może to być mało intuicyjne i nam po prostu nie wychodzić, ale szybko się to zmieni.

Jak zbudować drukarkę 3D?

Budowanie swojej własnej drukarki 3D z gotowych materiałów było popularnym rozwiązaniem jeszcze jakieś pięć lat temu. Jednak biorąc pod uwagę obecne ceny drukarek 3D, ta praktyka straciła na popularności, ponieważ się po prostu nie opłaca.

Wciąż można kupić zestawy do składania swojej drukarki, takie jak Tronxy czy Geeetech Prusa i3 Pro W i to taniej, niż najtańsze gotowe drukarki 3D – nawet za około 500-600 złotych. Jednak różnica w koszcie względem gotowej drukarki jest niewielka, a wymagane jest sporo pracy i łatwo jest coś zepsuć, nawet mimo posiadania instrukcji. Tak więc jest to rozwiązanie bardziej dla zapalonych majsterkowiczów niż osób, które chcą maksymalnie oszczędzić.

Należy wskazać, że takie drukarki DYI są z reguły niewielkie, a części do nich są bardzo słabej jakości. Można oczywiście także samemu składać drukarki z droższych komponentów, ale za to tym bardziej powinny się brać tylko osoby, które mają w takich rzeczach doświadczenie – bez wątpienia mniej zaboli pomyłka w składaniu drukarki za 500 złotych niż drukarki za 3500 złotych.

PLA czy ABS – co wybrać?

Terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy, w skrócie nazywany po prostu ABS, oraz poliaktyd (PLA) to dwa najczęściej wykorzystywane w druku 3D tworzywa termoplastyczne. Oba te tworzywa mają zarówno swoich krytyków, jak i swoich sympatyków. Jakie są między nimi podobieństwa, a jakie różnice?

drukarka 3d pla czy abs
Źródło: FAbtotum

PLA ma niższą temperaturę topnienia, co pozwala na uzyskiwanie ostrzejszych krawędzi i bardziej precyzyjnych wydruków niż przy użyciu ABS. Dużą zaletą PLA jest jego biodegradowalność, w przeciwieństwie do ABS, który biodegradowalny nie jest (za to można go poddawać recyklingowi). Ponadto patrząc pod względem czysto wizualnym, PLA pozwala na stworzenie większej ilości detali i ogółem mówiąc bardziej estetycznych produktów końcowych.

Te wszystkie zalety PLA nie oznaczają, że ABS do niczego się nie nadaje. To również bardzo popularne tworzywo termoplastyczne, które ceni się za dużą wytrzymałość i stabilność termiczną. Jeśli zaś chodzi o ceny, to oba filamenty przedstawiają się bardzo podobnie – zapłacimy za nie w okolicach kilkudziesięciu złotych za kilogram.

Jeśli więc zależy nam na aspekcie estetycznym i środowiskowym, powinniśmy zdecydować się na PLA. Z kolei ABS nada się do projektów, gdzie niezbędna jest większa wytrzymałość.

Jak zarobić na drukarce 3D?

Można usłyszeć, że drukarka 3D to świetny sposób na biznes i można dzięki niej dużo zarobić. Rzeczywistość nie jest jednak aż tak kolorowa. Zamawianie przedmiotów wydrukowanych za pomocą drukarki 3D jest mocno nieopłacalne i przeciętni ludzie obecnie tego po prostu nie zrobią. Stworzenie projektu, eksploatacja drukarki i inne czynniki sprawiają, że koszt takiego zamówienia znacznie z reguły przewyższa koszt tego, co chcemy wykonać.

Czy to oznacza, że na druku 3D w ogóle nie da się zarobić? Można, ponieważ niektóre firmy faktycznie zlecają ogromne ilości wydruków 3D, ale żeby móc obsługiwać takie zlecenia, potrzebujemy bardzo drogiej drukarki 3D dla profesjonalistów, a także ogromnego doświadczenia i wiedzy. Na zrobionych w garażu na drukarce ze średniej półki figurkach i ozdobach może nieco zarobimy (na przykład ogłaszając się na Facebooku czy Etsy), ale nie będzie to prawdopodobnie dużo ponad poniesione koszty.

Drukarka 3D – podsumowanie

Czy drukarki 3D zaczną niedługo pojawiać się w każdym domu, tak jak obecnie niemal wszędzie spotkać można drukarki laserowe? Mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę małą użyteczność w codziennym życiu takiego urządzenia. Ma ono swoje zastosowania, ale obecnie się to po prostu finansowo nie opłaca.

Nie oznacza to od razu, że drukarka 3D to zły zakup – po prostu powinni się na nią decydować głównie ludzie kreatywni, pomysłowi, którzy lubią majsterkować i projektować. Takim ludziom drukarka 3D może służyć latami, umożliwiając drukowanie wszelkiej maści trójwymiarowych przedmiotów różnych rozmiarów, zaś zwykły Kowalski prawdopodobnie wydrukuje kilka rzeczy i rzuci ją w kąt.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Drukarka 3d – filamenty do druku przestrzennego
Filament dla drukarek 3D jest tym co papier do drukowania dla klasycznych urządzeń – innymi słowy jest nośnikiem drukowanych projektów. Druk 3D wykorzystuje się do
TPU filament — rewolucyjny materiał dla drukarek 3D
Druk 3D to innowacyjna technologia, która umożliwia wytwarzanie trójwymiarowych przedmiotów na podstawie cyfrowych projektów. Dzięki niej można w prosty i szybki sposób stworzyć prototypy, narzędzia
ranking drukarek laserowych Ranking drukarek laserowych 2022 – tylko najlepsze propozycje!
Drukarki można najprościej podzielić na laserowe i atramentowe. Kiedyś omawialiśmy kwestię drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać, jeśli więc nie jesteście jeszcze zdecydowani, to
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

1 Komentarz

  • Karol Kerller, 19 września 2021 @ 23:16 Odpowiedz

    Filamenty. Na nie zwracajcie uwagę, bo nie sama drukarka jest najważniejsza. Wejdźcie sobie na stronę Print-Me i zobaczcie, na czym polegają dobre filamenty, to znaczy jakimi parametrami powinny się cechować, aby po prostu wydruk był dobry i spełniał wszystkich oczekwianania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *