Drukowanie 3D zmienia oblicze świata na naszych oczach. Od momentu pojawienia się tej technologii bardzo wiele branż garściami czerpie z dobrodziejstwa druku przestrzennego. Możemy nawet zakupić tego rodzaju drukarki do swoich domów i mieszkań i samemu cieszyć się z możliwości wyprodukowania przedmiotów z filamentów.

Co druk 3D ma wspólnego z tradycyjnym drukiem?

Tak naprawdę cechą wspólną w największej mierze jest nazwa. Od tego momentu raczej warto przyglądać się różnicom, aniżeli podobieństwom. Drukowanie 3D odbywa się za pomocą drukarki, która to niewiele ma również wspólnego z klasycznymi drukarkami laserowymi czy atramentowymi.

Naszym materiałem do druku są rozmaite filamenty, które na przykład są wykonane z plastiku. Ze specjalnej rolki pobierany jest materiał, który następnie w procesie inteligentne obróbki przez urządzenie, tworzy zaprogramowany przez nas kształt.

Tego typu proces wytwarza nieco toksycznych związków (zależnie od wybranego materiału) dlatego też warto zadbać o odpowiednią wentylację. Całość pracy wykonuje za nas urządzenie na bazie wprowadzonego do pamięci urządzenia projektu. W tym sensie drukarka 3D jest urządzeniem znacznie bardziej produkcyjnym, aniżeli drukującym i samo słowo „druk” w tym wypadku jest dość umowne i potoczne.

Ile kosztuje drukowanie w 3D?

Obliczając koszt drukowania w 3D, trzeba wziąć pod uwagę zarówno koszt samej drukarki, jak i filamentów. Kolejną cegiełką jest koszt prądu – drukarek 3D, zwłaszcza tych niekomercyjnych, nie można oskarżyć o bardzo szybkie działanie. Przeciwnie, nawet stworzenie niewielkiego przedmiotu może zająć parę godzin, a przez cały czas urządzenie będzie działało i zużywało prąd. Drukowanie 3D nie jest z całą pewnością odpowiednim hobby dla osób niecierpliwych, które chciałyby błyskawicznie widzieć efekty swojej pracy.

Jeśli chodzi o ceny samych drukarek, to trzeba przyznać, że w ostatnich latach znacząco one zmalały. Już poniżej 1000 złotych można zakupić amatorską drukarkę do zastosowań domowych. Nie będzie to sprzęt bardzo precyzyjny i wydajny, ale też nie kompletna strata pieniędzy. Już za kilka tysięcy kupimy całkiem kompetentną drukarkę, podczas gdy koszt potężnego sprzętu komercyjnego może sięgać kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Każdy wydruk zużywa filament, a jeden kilogram filamentu, w zależności od wybranego tworzywa (dwa najpopularniejsze to PLA i ABS), to koszt w okolicach kilkudziesięciu złotych. Częste drukowanie może nas w związku z tym niemało kosztować, zwłaszcza, jeśli będą nas interesowały duże projekty. Jednak, ogółem mówiąc, próg wejścia w drukowanie 3D jest znacznie niższy niż jeszcze 5 czy 10 lat temu. Jest to technologia dostępna dla znacznie szerszego grona osób pod względem czysto finansowym, co niewątpliwie przyczyniło się do wzrostu jej popularności.

Czy drukowanie 3d stanowi konkurencję dla tradycyjnej produkcji?

Przez pewien czas myślano o drukowaniu 3D jako konkurencji dla klasycznych linii produkcyjnych. Są nieliczne branże, w których tak rzeczywiście może się dziać. W rzeczywistości jednak jest to cenne uzupełnienie klasycznej produkcji. Zaletą druku 3D jest możliwość działania praktycznie od zaraz bez konieczności dostosowywania urządzeń czy też produkcji matryc, ale wadą takiej formy druku jest oczywiście nieco wyższa cena jednostkowa za wykonany element.

Dopiero jednak przy większych nakładach bardziej opłacać się będzie produkcja klasyczna. Cubicinch.pl to pełna wiedza w zakresie druku 3d, możliwość złożenia zamówienia oraz ekspresowa wycena pracy. Eksperci poradzą również czy nasze zamówienie będzie na pewno bardziej opłacalne w technologii druku 3D.

Domowe drukarki 3d – co potrafią?

Możliwości drukarek domowych są zróżnicowane, ale większość z nich bez trudu upora się z nawet bardziej skomplikowanymi projektami, oczywiście w miarę rozsądku, bowiem urządzenia takie posiadać będą pewne oczywiste ograniczenia. Zwykle nie są w stanie drukować zbyt wielkich przedmiotów z racji mniejszej przestrzeni roboczej, aniżeli ma to miejsce w przypadku drukarek 3D przemysłowych.

Są jednak zupełnie wystarczające do produkowania samodzielnie mniejszych przedmiotów z wielu różnych materiałów. Wszystko zależeć będzie oczywiście od wybranego przez nas modelu. Dostępne na rynku drukarki różnią się nieco możliwościami, które oferują, ale większość z nich bez trudu będzie znakomitym rozwiązaniem dla domowego pasjonata druku 3D.

Nie trzeba tworzyć własnych projektów – można pobrać gotowe

W Internecie funkcjonują liczne portale, na których zapaleńcy udostępniają gotowe, starannie przygotowane projekty 3D. Bez wysiłku i marnowania czasu można w ten sposób znaleźć bardzo ciekawe przedmioty do wydrukowania, począwszy od drobnych części zamiennych po precyzyjnie odwzorowane postacie z gier i filmów.

Wystarczy pobrać projekt, wgrać go i kliknąć kilka przycisków – i gotowe. Oczywiście, osoby bardziej zaawansowane mogą grzebać w ustawieniach drukowania i dokonywać zmian, ale dla początkujących lepiej jest po prostu zaufać ustawieniom domyślnym, wybranym przez drukarkę. Zamiast wydawać kilkaset złotych na piękną figurkę, możemy wydrukować ją sobie sami za koszt filamentu i prądu. Swego czasu wielką popularnością cieszyły się między innymi figurki małego Yody z serialu The Mandalorian.

Oczywiście, może się zdarzyć, że wśród dostępnych, już stworzonych projektów, zabraknie tego, czego akurat szukamy. W takiej sytuacji nie pozostanie nam nic innego, jak stworzyć projekt samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to wcale bardzo trudne, chociaż wiele oczywiście zależy od tego, jak bardzo ambitny jest nasz pomysł. Kilka rzetelnych wideoporadników na YouTube i kilka godzin praktycznej nauki metodą prób i błędów powinny wystarczyć, aby osiągnąć podstawowy poziom kompetencji.

Żeby zostać prawdziwym ekspertem od druku 3D, potrzeba bardzo dużej ilości nauki i treningu. Zwykli amatorzy i hobbyści, którzy chcą po prostu drukować proste konstrukcje, nie muszą zgłębiać się we wszystkie tajniki, a wystarczą im same podstawy. Warto jednak pogłębić swoją wiedzę na ten temat

Jakie jest wasze zdanie na temat druku 3D? Rozumiecie jego popularność, a może uważacie, że jest on przereklamowany? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Drukarka 3d – filamenty do druku przestrzennego
Filament dla drukarek 3D jest tym co papier do drukowania dla klasycznych urządzeń – innymi słowy jest nośnikiem drukowanych projektów. Druk 3D wykorzystuje się do
TPU filament — rewolucyjny materiał dla drukarek 3D
Druk 3D to innowacyjna technologia, która umożliwia wytwarzanie trójwymiarowych przedmiotów na podstawie cyfrowych projektów. Dzięki niej można w prosty i szybki sposób stworzyć prototypy, narzędzia
ranking drukarek laserowych Ranking drukarek laserowych 2022 – tylko najlepsze propozycje!
Drukarki można najprościej podzielić na laserowe i atramentowe. Kiedyś omawialiśmy kwestię drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać, jeśli więc nie jesteście jeszcze zdecydowani, to
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *