Trochę już można się było na TechPolska o druku 3D naczytać, zarówno w kwestii drukarek 3D, jak i długopisów 3D. Brakowało jednak recenzji konkretnych modeli urządzeń. Teraz wychodzimy więc do Was z recenzją Creality Ender 3, który przez wielu nazywany jest jedną z najlepszych, czy nawet najlepszą budżetową drukarką 3D na rynku.

Jak jest w rzeczywistości? Czy naprawdę jest to król budżetowych drukarek 3D? Czytajcie dalej, aby dowiedzieć się, jakie są nasze odczucia na temat Endera 3. Opowiemy Wam m.in. o montażu, cenie i możliwościach tej drukarki.

Creality Ender 3 – specyfikacja

Podstawowa specyfikacja drukarki 3D Creality Ender 3 prezentuje się następująco:

  • Prędkość druku: do 180 mm/s
  • Dokładność druku: ± 0.1 mm
  • Grubość druku: od 0,1 mm do 0,4 mm
  • Średnica dyszy: 0,4 mm (alternatywne dysze: 0,2 mm i 0,3 mm)
  • Średnica filamentu: 1,75 mm
  • Temperatura dyszy: maksymalnie 255 °C
  • Temperatura stołu roboczego: maksymalnie 110 °C
  • Rozmiar druku: 220 x 220 x 250 mm
  • Wymiary drukarki: 465 x 440 x 410 mm
  • Masa: 8,6 kg.

Bardzo istotną funkcją Endera 3 jest podgrzewany stół roboczy, który może zostać rozgrzany aż do 110 stopni Celsjusza już w zaledwie 5 minut. Sprzęt jest stosunkowo niewielkich wymiarów i zmieszczenie go nawet na niewielkim biurku nie powinno stanowić dużego problemu.

Ender 3 nie jest domyślnie wyposażony w szklaną nakładkę na stół roboczy, ale nie jest to duży koszt i warto go dodatkowo ponieść. My taką nakładkę zastosowaliśmy, ponieważ jest to najlepszy wybór (lepszy niż po prostu drukowanie na aluminiowej płycie bez nakładki), jeśli chodzi o bezproblemowe przywieranie wydruku do stołu i jego łatwe odklejanie po zakończeniu pracy.

Drukarka 3D jest wyposażona w wejścia microSD i microUSB. Przy drukowaniu zaleca się przede wszystkim korzystanie z tej pierwszej opcji, a podłączenie drukarki do komputera jest przydatne przede wszystkim do wykonania aktualizacji firmware (co zdecydowanie warto zrobić). Jeśli chodzi o karty SD format plików obsługiwany przez drukarkę to m.in. .gcode, ale nie tylko).

ender 3 przód
Złożony Ender 3 – widok z przodu.

Cena nie powala na kolana

Ender 3 to bez wątpienia sprzęt budżetowy. Można go zakupić już za około 800 złotych, do tego zdarzają się co jakiś czas promocje, kiedy dostępny jest jeszcze taniej. To śmieszne pieniądze, biorąc pod uwagę, że dostajemy za to drukarkę 3D co prawda amatorską, ale pozwalającą już na stosunkowo dużo. Biorąc pod uwagę jej możliwości, Creality spokojnie mogłoby sobie za nią policzyć dobre kilkaset złotych więcej.

To ciekawy wybór szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z drukiem 3D i nie chcą inwestować zbyt dużej sumy, ale również dla tych, którzy mają już jakieś doświadczenie z drukarkami 3D i szukają niedrogiego, ale potężnego sprzętu.

Warto wspomnieć, że bez problemu można zakupić oryginalne części zamienne do drukarki, takie jak wszelkiego rodzaju śrubki, nakrętki, paski zębate, płyta główna czy głowica hotend. W razie uszkodzenia czy awarii elementów drukarki samodzielna ich wymiana nie powinna więc stanowić dużego problemu, nie będzie też wiązać się z dużym wydatkiem.

charmander

Montaż Ender 3 – nie taki straszny, jak go malują

Filmik na oficjalnym kanale Creality, pokazujący w przyspieszeniu proces montażu Endera 3, trwa trochę ponad 4 minuty. Sami zobaczcie poniżej, jak to wygląda.

Oczywiście, zmontowanie tej drukarki w 4 minuty trzeba sobie wybić z głowy, ale na szczęście nie powinno się nad tym procesem męczyć długimi godzinami. Nawet, jeśli ma się zero doświadczenia w tych kwestiach lub dwie lewe ręce do tego typu zadań.

Poszczególne części są wstępnie zmontowane, więc proces montażu nie jest niesamowicie skomplikowany. Dodatkowo drukarka nie należy do najcięższych (waży zaledwie 8,6 kg), więc przenoszenie całej konstrukcji nie jest dużym problemem.

W Internecie dodatkowo można znaleźć ogrom poradników, czy to wideo, czy tekstowych, które pomogą rozwiać wszelkie niejasności. Każdy więc bez ogromnych problemów powinien być sobie w stanie ze zmontowaniem tej drukarki poradzić, nawet, jeśli jest to jego pierwszy produkt tego typu.

creality ender 3 tył
Złożony Ender 3 – widok z tyłu.

Do produktu dołączono wszystkie akcesoria, które mogą być potrzebne do montażu (mały śrubokręt, klucze etc.), więc nie ma czego się obawiać, nawet, jeśli nie mamy w domu żadnego zestawu narzędzi. Ponadto producent dołączył do zestawu również szczypce, szpachelkę do odczepiania gotowego wydruku od stołu, a także kartę micro-SD i przejściówkę USB, pozwalającą z łatwością załadować pliki na kartę przy pomocy laptopa czy komputera, który odpowiedniego wejścia nie ma.

ender

Jakość wydruku? W tej cenie świetna

Creality Ender 3 radzi sobie dobrze zarówno z małymi elementami, wymagającymi sporej precyzji, jak i większymi obiektami. W zestawie domyślnie znajduje się dysza o średnicy 0,4 mm, ale osoby bardziej wymagające mogą się zaopatrzyć dodatkowo we wspomniane w specyfikacji alternatywne dysze o średnicy 0,2 mm lub 0,3 mm, co pozwoli osiągnąć jeszcze lepszy efekt.

Ender 3 drukuje bez większego problemu i różnego rodzaju postacie czy przedmioty, i tekst. Wynoszące 220 x 220 x 250 mm wymiary stołu roboczego pozwalają na realizację za jednym zamachem nawet stosunkowo ambitnych projektów, a maksymalna prędkość druku prędkość druku sięgająca 180 mm/s może robić wrażenie (aczkolwiek przy projektach zawierających dużą ilość detali w większości przypadków zaleca się prędkość znacznie mniejszą, w pobliżu 50-60 mm/s).

ender 3 bulbesaur

Jednocześnie musimy pamiętać, że na jakość wydruku wpływa bardzo wiele czynników i ten sam model drukarki może działać lepiej lub gorzej w zależności od nich. Żeby druk wyszedł optymalnie, łóżko powinno być dobrze wypoziomowane, znaczenie ma też poprawność wykonania modelu, ustawienia drukowania (temperatura dyszy i stołu roboczego, grubość warstwy, wypełnienie i nie tylko), to czy zostało dodane wsparcie, jeśli jest potrzebne, a także jakość filamentu.

ender 3 napis techpolska

Nie należy się więc zniechęcać ani winić drukarki, jeśli na początku nie wszystko idzie po naszej myśli. Podobnie, jak w kwestii montażu, także w kwestii jakichkolwiek problemów z wydrukiem znajdziemy w Internecie sporo informacji prosto od doświadczonych użytkowników Endera 3. Może się okazać, że rozwiązanie trudności jest prostsze, niż byśmy się spodziewali.

Na przykład odrywanie się pierwszej warstwy wydruku od blatu, jeśli wystąpił taki problem, można rozwiązać za pomocą niebieskiej taśmy malarskiej czy nawet zwykłego biurowego kleju w sztyfcie, są też specjalne kleje do druku 3D, które nie należą do drogich specyfików.

ender 3 w czasie pracy

Sterowanie bez zarzutu

Do sterowania Enderem 3 służy zasadniczo tylko jedno pokrętło. Można nim kręcić, aby wybrać interesującą nas opcję, a także wciskać je, żeby zatwierdzić swój wybór. To minimalistyczny, ale wygodny i responsywny styl sterowania, więc ciężko tu na cokolwiek narzekać. Rozmiar ekranu jest jak najbardziej satysfakcjonujący, więc nie ma żadnych problemów z czytelnością tekstu.

ender sterowanie

Domyślnie ekran wyświetla podstawowe informacje na temat aktualnego stanu urządzenia, takie jak temperatura dyszy i stołu roboczego, a także czas wykonywania aktualnego druku i procent jego ukończenia. Po wejściu w menu mamy sporo możliwości kalibracji, możemy również zmienić m.in. temperaturę, a także wstępnie podgrzać filament.

Uwaga na problemy z ABS-em

Skoro o filamencie mowa – w teorii Ender 3D pozwala na drukowanie nie tylko takimi filamentami, jak PLA czy TBS, ale też obsługiwany filament to m.in. ABS. W praktyce jednak sprzęt miewa problemy z drukowaniem ABS, więc niekoniecznie jest on najlepszym wyborem dla entuzjastów tego właśnie materiału.

Szczególnie osobom początkującym nie powinno to jednak sprawić ogromnego problemu. PLA i inne alternatywy również pozwalają na stworzenie świetnych wydruków, a do tego drukowanie jest mniej problematyczne, ponieważ nie są wydzielane toksyczne opary i nie trzeba tak bardzo dbać o wentylację pomieszczenia.

Awaria prądu to nie problem

Bardziej zaawansowane wydruki mogą zająć nawet kilkanaście godzin, a z uwagi na złośliwość rzeczy martwych może zdarzyć się, że akurat w tym czasie nastąpi awaria zasilania, na przykład z powodu trudnych warunków atmosferycznych.

Nie musimy w takiej sytuacji rozpaczać, ponieważ Ender 3 został wyposażony w funkcję automatycznego wznowienia wydruku po powrocie zasilania. Kiedy prąd powróci, druk będzie kontynuowany tak, jakby przerwa nie miała miejsca i powinien zakończyć się całkowitym sukcesem.

Są duże możliwości upgrade’u

Już „z pudełka” Ender 3 nadaje się zarówno do bardzo prostych, jak i bardziej skomplikowanych projektów i tworzy piękny druk przestrzenny dla początkujących i nie tylko, ale, żeby wycisnąć z drukarki ostatnie soki, warto pomyśleć w dłuższej perspektywie o wykonaniu kilku upgrade’ów.

Chodzi tutaj m.in. o wymianę fabrycznego chłodzenia, a także sprężyn stołu. Warto także pomyśleć o napinaczach do pasków zębatych, których fabrycznie Ender 3 nie ma, ale które bez większego problemu można samodzielnie wydrukować. Projekt jest za darmo dostępny na portalu Thingverse.

Warto także wspomnieć o OctoPrint, czyli programie, który umożliwia zdalne kontrolowanie Endera 3 przy pomocy Raspberry Pi. OctoPrint pozwala m.in. sprawdzać temperaturę dyszy, włączać i wyłączać drukarkę, ładować nowe projekty i nie tylko.

Można oczywiście bez takiej możliwości żyć, ale jeśli ktoś nie jest fanem przerzucania plików na kartę SD i wolałby bardziej nowoczesne rozwiązanie, to warto OctoPrint rozważyć. Dzięki niewielkiej kamerze można nawet na żywo obserwować podgląd druku, żeby móc błyskawicznie wyłapać jakiekolwiek problemy.

Recenzja Creality Ender 3 – podsumowanie

Ender 3 w swojej kategorii cenowej praktycznie nie ma sobie równych. Nie jest to sprzęt idealny, ale za swoją stosunkowo niewygórowaną cenę dostarcza całą masę świetnej zabawy. Zdecydowanie nie powinien być tą drukarką 3D rozczarowany żaden amator.

Łatwość użytkowania, wysoka jakość wydruków i prosty montaż, wraz z wygodnym sterowaniem i użytecznymi usprawnieniami (podgrzewanym stołem roboczym, automatycznym wznowieniem pracy po przerwie w dostawie prądu), sprawiają, że zdecydowanie jest to produkt warty uwagi. Warto też podkreślić, że wbudowany zasilacz daje radę i korzystanie ze sprzętu jest bezpieczne (oczywiście o ile obsługujemy go prawidłowo).

pikachu thor ender 3

Szczególnie biorąc pod uwagę, że społeczność użytkowników Endera 3 stworzyła masę modyfikacji i usprawnień, które pozwalają m.in. na zwiększenie wydajności tej drukarki 3D czy ułatwienie sterowania.

Warto wspomnieć, że poza standardowym Enderem 3 w sklepach znaleźć można także Endera 3 Pro, jego droższą, ulepszoną wersję. Czym się ona różni? M.in. zwykły zasilacz Endera 3 w wersji Pro zastąpiono wyższej jakości zasilaczem Meanwell, zastosowano aluminiowy profil dla podstawy osi, a także ułatwiono poziomowanie łóżka dzięki większym nakrętkom.

Dodatkowo wprowadzono elastyczne, wyjmowane łóżko magnetyczne, mające rozwiązać problemy z przyczepnością wydruków i wyeliminować konieczność korzystania ze wspomnianego wcześniej kleju czy taśmy malarskiej. To ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek większość użytkowników drukarek 3D i tak wcześniej czy później zainwestuje w szklaną nakładkę na łóżko, więc niekoniecznie przydatne.

Sprzęt do testów dostarczył sklep Botland.com.pl, który specjalizuje się w sprzedaży drukarek 3D oraz filamentów. Opinie wyrażone w artykule są opiniami własnymi recenzentów.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Drukarka 3d – filamenty do druku przestrzennego
Filament dla drukarek 3D jest tym co papier do drukowania dla klasycznych urządzeń – innymi słowy jest nośnikiem drukowanych projektów. Druk 3D wykorzystuje się do
TPU filament — rewolucyjny materiał dla drukarek 3D
Druk 3D to innowacyjna technologia, która umożliwia wytwarzanie trójwymiarowych przedmiotów na podstawie cyfrowych projektów. Dzięki niej można w prosty i szybki sposób stworzyć prototypy, narzędzia
ranking drukarek laserowych Ranking drukarek laserowych 2022 – tylko najlepsze propozycje!
Drukarki można najprościej podzielić na laserowe i atramentowe. Kiedyś omawialiśmy kwestię drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać, jeśli więc nie jesteście jeszcze zdecydowani, to
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *