Pamiętajcie, one wyczuwają strach! Legendy miejskie na bok. Jeśli drukarka czasem nie działa, przyczyna jest z reguły gdzie indziej. Przede wszystkim jednak jest w pełni diagnozowalne. Daleko nam do przyszłości, w której sztuczna inteligencja sterująca drukarką faktycznie może się obrazić i przestać działać. Co zrobić, gdy komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje? Sprawdzamy!
Dlaczego komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje?
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to podobny problem do sytuacji, w której komputer nie widzi drukarki. I owszem – na pierwszy rzut oka tak jest. Jednak, gdy się zagłębić, okazuje się, że problem jest zdecydowanie bardziej skomplikowany. Niestety w tej sytuacji potrzeba sporo dłubać w ciemnościach. Sprawdźmy, jakie są potencjalne powody, dlaczego komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje.
- Kolejka drukowania – powód znany każdemu, kto ma jakiekolwiek doświadczenie z drukarkami. To właśnie tam z reguły kryje się chochlik odpowiedzialny za “wyczuwanie strachu” przez drukarki. Jeśli jedno z zadań w kolejce drukowania złapało błąd, jest duża szansa, że zablokowało następne zadania. Tak się niestety zdarza.
- Drukarka jest offline – może się wydarzyć, że chociaż komputer widzi drukarkę, to ta w rzeczywistości będzie offline. Może to oznaczać problem z połączeniem, sterownikami lub nawet błąd drukarki.
- Problemy ze sterownikami – sterowniki są zawsze potencjalnym powodem każdego problemu.
- Wadliwe oprogramowanie – drukarki bardzo często poza sterownikami wymagają specjalnego dedykowanego oprogramowania od producenta drukarki. Te może generować konflikty ze sterownikami i zewnętrznymi aplikacjami do drukowania (lub skanowanie, jeśli mówimy o urządzeniu wielofunkcyjnym).
- Połączenie sieciowe – jeśli używacie drukarki sieciowej, upewnijcie się, że nie ma żadnych problemów z Wi-Fi w domu.
- Firewall/antywirus – te programy nie powinny mieć wpływu na działanie komputera, aczkolwiek czasem potrafią wykryć fałszywie pozytywne alarmy i z tego powodu zablokować druk.
- Blokada papieru – być może wszystko jest włączone i sprawne, aczkolwiek zablokował się papier. Tak czasem bywa, zwłaszcza jeśli dla ekologii drukujecie na używanym papierze, który ma już delikatne zagięcia.
- Mało tuszu/toneru – niski poziom tuszu może być przykrą niespodzianką, szczególnie gdy drukarka odmawia posłuszeństwa z powodu braku koloru przy druku czarnego tekstu. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku toneru, aczkolwiek toner trzeba wymieniać dużo rzadziej.
- Sprawdź ustawienia drukarki – być może z powodu jakiegoś nawet chwilowego rozłączenia system operacyjny przestał uważać twój sprzęt za “główną” drukarkę. Wtedy domyślne drukowanie może np. oznaczać zapis pliku w .pdf.
- Problemy sprzętowe – niestety nie można ich wykluczyć. Jeśli komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje to raczej wina drukarki. Jednak nie można tego założyć na 100%.
Jak widzicie, jest całe mnóstwo powodów, przez które komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje. W dodatku w tym przypadku winny może być więcej niż jeden powód, co może utrudnić diagnozę i naprawę.
Co robić, gdy komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje?
Chociaż ten problem jest trudniejszy do rozwikłania, portal TechPolska.pl zebrał wszystkie rozwiązania, żebyście mogli w końcu wydrukować, co potrzebujecie.
Sprawdźmy, co robić, gdy komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje?
- Kolejka drukowania jest najprostsza do sprawdzenia, aczkolwiek i tak może potęgować pokłady frustracji. Kliknijcie ikonę drukarki w zasobniku systemowym (prawy dolny róg ekranu). Tam znajdziecie wspomnianą kolejkę zadań do wydrukowania. Anulujcie wszystkie. To może chwilę zająć, gdyż to okienko potrafi być nieresponsywne. Jeżeli macie z tym większy problem, wypróbujcie następny sposób, który rozwiązuje większość problemów.
- Wyłączcie i włączcie komputer. Ta czynność pozwala systemowi zresetować pliki używane do pracy. Te, jeśli pracują zbyt długo, mogą łapać błędy. Pamiętajcie, komputer trzeba regularnie wyłączać właśnie z tego powodu. Usypianie nie jest zdrowe na dłuższą metę.
- Sprawdź status drukarki. Czy na pewno jest podłączona? W teorii, jeśliby się odłączyła, to komputer nie powinien jej widzieć. Jednak w pewnych rzadkich sytuacjach drukarka może być odłączona, a komputer tego “nie zauważy”. Sprawdźcie również status na drukarce. Jeśli wasza drukarka ma ekranik, spójrzcie czy nie pokazuje błędów lub, czy wygląda normalnie. Drukarce również przyda się wyłączenie i włączenie.
- Sterowniki – temat rzeka. W przypadku drukarki jednak nie tylko sterowniki mogą być problemem. Znacznie częstszym problemem jest oprogramowanie dołączane do drukarki, które często jest wymagane przez wielu producentów. Jednocześnie bardzo często bywa… problematyczne. Zacznijcie od aktualizacji (sterowników i oprogramowania), a w razie dalszych problemów odinstalujcie je i zainstalujcie ponownie.
- Kompatybilność – czy wasz drukarka jest bardzo wiekowa? Stare (kilkunastoletnie) drukarki mogą być niekompatybilne z nowymi systemami i mogą przestać działać. Może się to wydarzyć nawet po aktualizacji systemu operacyjnego. Jeśli w takiej sytuacji komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje, najpewniej będzie to oznaczało wymuszoną wymianę drukarki. Przeszperajcie jeszcze internet, w celu znalezienia informacji, czy model waszej drukarki jest jeszcze wspierany.
- Firewall/antywirus – nie powinny przeszkadzać, ale jednocześnie są łatwe do sprawdzenia. Wyłączcie je na chwile i sprawdźcie efekt.
- Połączenie sieciowe – sprawdźcie, czy jesteście podłączeni do tej samej sieci Wi-Fi. Wasz komputer może widzieć drukarkę z “przyzwyczajenia”, ale nie mieć do niej dostępu.
- Blokada papieru – to powinniście usłyszeć. Jeśli jednak to jakiś domownik zrobił wam psikusa i nie powiedział o tej niespodziance, otwórzcie drukarkę. Z reguły każda drukarka ma dodatkowy łatwo otwierany panel z tyłu, gdzie możecie znaleźć zaklinowany papier. Niestety usunięcie go będzie raczej wymagać trochę siły i szarpania.
- Mało tuszu/toneru – toner wymienia się raz na bardzo długi czas, więc trzeba go po prostu wymienić. Jeśli chodzi o tusze, to również najłatwiej je po prostu uzupełnić. Sprawa może być jednak dodatkowo zależna od waszego modelu drukarki. Jeśli wasza drukarka należy do tych, które nie drukują czarnego, gdy brakuje żółtego… no to macie pecha, nie da się tego przeskoczyć. A przynajmniej nie w legalny i bezpieczny sposób.
- Ustawienia drukarki (w systemie operacyjnym) – być może z jakiegoś powodu wasza drukarka przestała być domyślnym wyborem do druku. W oknie drukowania powinniście widzieć rozwijaną listę, sprawdźcie, czy możecie tam wybrać swoją drukarkę.
- Problemy sprzętowe – to np. zepsute kable lub port USB. To drugie łatwo sprawdzić. Jeśli komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje, przełóżcie kabel w inny port. Warto też sprawdzić podłączenie za pomocą innego kabla.
Trochę tego jest, prawda? Niestety wciąż nie można wykluczyć sytuacji, że coś się zepsuło i wymagana jest wizyta w serwisie lub wymiana drukarki.
Po której stronie najczęściej leży wina – drukarka czy komputer?
Myślę, że nie sposób tego dokładnie określić. Na pewno można jednak śmiało powiedzieć, że jeśli komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje, wina nie leży po stronie złych duchów, które blokują drukarkę. Jak sami widzicie, potencjalnych przyczyn jest całe mnóstwo i leżą po obu stronach. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszej pomocy, udało wam się rozwiązać ten problem.
Komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje. Podsumowanie
Chociaż problem na pierwszy rzut oka jest skomplikowany, to jednak jak najbardziej można go rozwiązać. Gdy komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje, trzeba po prostu podejść do tematu od racjonalnej strony i nie dać się pokonać przez legendy miejskie o złych drukarkach.
WARTO PRZECZYTAĆ: