Jeżeli mielibyśmy wybrać najbardziej znienawidzone akcesorium komputerowe, zdecydowanie wygrałaby drukarka. Według legend miejskich drukarki “wyczuwają strach” i nigdy nie drukują, gdy najbardziej tego potrzebujemy. Dodajmy do kompletu wieczne problemy z tuszami i mamy sprzęt, którego każda usterka powoduje podwyższone ciśnienie i zepsuty dzień. Postarajmy się coś zaradzić: co zrobić, gdy komputer nie widzi drukarki?

Dlaczego komputer nie widzi drukarki?

Zanim przejdziemy do rozwiązania (te znajdziecie niżej), sprawdźmy, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy. Lepiej zapobiegać niż leczyć, a w tym pomoże wiedza o tym, jak poprawnie zdiagnozować problem. Może wystarczy tylko delikatnie zmienić pewne nawyki, żeby się uchronić przed takimi zdarzeniami w przyszłości? W końcu, chociaż łatwo zrzucić winę na “wyczuwanie strachu” przez drukarkę, ale przyczyna jest z reguły bardziej przyziemna.

Dlaczego komputer nie widzi drukarki? Najprawdopodobniej jest to jeden z poniższych powodów:

  • Problemy z łącznością – upewnijcie się, czy wszystko jest odpowiednio podłączone. Kable mają tę wredną cechę, że potrafią się czasem poluzować. Szczególnie że współcześnie wiele osób korzysta z laptopów i nie ma drukarki podłączonej na stałe. Częste podłączanie i odłączanie może również skutkować złamaniem kabla. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego niż wymiana. Tak, kable też się mogą zepsuć.
  • Problemy z zasilaniem – problem podobny do powyższego, ale z niewielką różnicą. Wielu ludzi nigdy nie wyłącza drukarek i pozostawia je w uśpieniu. Wyjście z uśpienia może sprawiać problemy. W takiej sytuacji najprościej będzie wyłączyć i włączyć drukarkę ponownie. Nawet jeśli będzie wymagane odłączenie jej od prądu.
  • Problemy ze sterownikami i/lub oprogramowaniem – drukarki często wymagają nie tylko aktualnych sterowników, ale również swojego oprogramowania. Sprawdźcie, czy jest aktualne, ewentualnie, czy nie zapomnieliście o instalacji np. przy zmianie komputera.
  • Problemy z siecią – jeśli używacie drukarki sieciowej, może się okazać, że nie jesteście podłączeni do tej samej sieci. Z tego powodu komputer może nie widzieć drukarki. To bardzo popularny współcześnie błąd przy drukowaniu z telefonu. Wielu ludzi zapomina, że wciąż ma włączoną komórkową transmisję danych, a nie są podłączeni do domowego Wi-Fi.
  • Firewall/antywirus – sprawdźcie powiadomienia z tych programów, czy np. nie blokują połączenia z drukarką po jakiejś ostatniej aktualizacji.
  • Kolejka pobierania – jeden z najczęstszych i najbardziej znienawidzonych problemów. Kliknijcie ikonę drukarki w zasobniku systemowym (prawy dolny róg) i sprawdźcie, czy nie nazbierało się plików do druku. Anulujcie zebrane tam zadania.
  • Problemy sprzętowejest mała szansa na to, że coś się stało po stronie waszego sprzętu. To może skutkować tym, że komputer nie widzi drukarki, ponieważ dane nie są przekazywane. Podłączcie drukarkę do innego wejścia USB – w ten sposób sprawdzicie, czy to nie zepsuty/zapchany slot USB.
  • Nieaktualny system operacyjny – standardowo sprawdźcie, czy macie wszystkie najnowsze aktualizacje.

Czy wiecie już, czemu komputer nie widzi drukarki? To świetnie! Najlepsze w tej liście jest to, że wszystkie jej elementy są łatwe do rozwiązania. Oczywiście zakładamy, że drukarka działa i jest sprawna.

dlaczego komputer nie widzi drukarki

Co zrobić, gdy komputer nie widzi drukarki?

Znamy już potencjalne powody, dlaczego komputer nie widzi drukarki. Większość poniższych sposobów jest ściśle powiązana powyższą diagnostyką. Pora naprawić ten problem! Co zrobić, gdy komputer nie widzi drukarki?

  • Wyłączcie i włączcie komputer – absolutnie nigdy nie zaszkodzi. Restart komputera potrafi naprawić bardzo wiele rzeczy. Niektóre problemy, czy błędy systemu lub sterowników mogą ulec poprawie po restarcie. Cały ambaras polega na tym, że przez wyłączenie i włączenie systemu operacyjnego niektóre pliki tymczasowe zostają przywrócone do stanu fabrycznego. Nie należy komputera trzymać włączonego przez długi okres. Usypianie go nie jest restartem.
  • Tę samą czynność powtórzcie z drukarką. Jeśli drukarka się zawiesiła i nie reaguje na przyciski, można odłączyć ją na chwilę od prądu.
  • Sprawdźcie wszystkie kable! Najpierw dociśnijcie wszystko dobrze. Jeśli dalej komputer nie widzi drukarki, postarajcie się użyć innego kabla. Jeżeli drukarka się nie uruchamia i nie reaguje na włączanie, najpewniej oznacza to zepsuty sprzęt, chociaż kabel od prądu też się może zepsuć. Zwróćcie uwagę, że niektóre drukarki mogą mieć z tyłu przycisk odłączający zasilanie, podobny jak w zasilaczach komputerowych.
  • Podłączcie drukarkę do innego portu USB w komputerze. Być może macie mały problem we wnętrzu komputera. Jeśli to wina portu USB, podłączenie do innego da prostą odpowiedź.
  • System operacyjny – sprawdźcie, czy jest aktualny, a jak nie to zainstalujcie aktualizacje.
  • Sterowniki – niektóre drukarki potrzebują nie tylko sterowników, ale również specjalnego dedykowanego oprogramowania od producenta drukarki. Sprawdźcie, czy o nim nie zapomnieliście. Szczególnie oprogramowanie od producenta może być potrzebne, gdy komputer nie widzi drukarki.
  • Kliknijcie ikonę drukarki w zasobniku systemowym. W otwartym właśnie oknie anulujcie wszystkie procesy w kolejce do drukowania.
  • Jeśli używacie drukarki sieciowej, sprawdźcie, czy jesteście podłączeni do tej samej sieci WiFi, do której podłączona jest drukarka.
  • Wyłączcie firewall/antywirus – oba programy nie powinny blokować drukarki, aczkolwiek być może jakiś ostatni update coś popsuł.

Jeżeli wasz komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje, sposoby naprawy będą w gruncie rzeczy bardzo zbliżone. Co zrobić, jeśli komputer dalej nie widzi drukarki? Nie będziemy was okłamywać, ale wygląda to na większy problem, w którym pomóc może profesjonalny serwis. Jeśli jednak macie pewność, że to wina drukarki, warto pomyśleć, czy jest to warte od strony finansowej. Drukarki nie są drogie, a serwis na pewno nie policzy mało.

Przyjrzyjmy się dwóm specyficznym sytuacjom.

Co robić, gdy komputer nie widzi drukarki USB?

Jeśli wasz komputer nie widzi drukarki USB, przestudiujcie ponownie powyższe rozwiązania. Wszystkie zostały napisane z myślą o drukarce podłączanej przez USB. Delikatne różnice mogą być tylko w przypadku drukarki sieciowej, o czym przeczytacie poniżej.

Co zrobić, gdy komputer nie widzi drukarki Wi-Fi?

Gdy komputer nie widzi drukarki Wi-Fi, warto sprawdzić jeszcze jedną rzecz (poza powyższymi). Wszystko zależy od tego, w jaki dokładnie sposób macie skonfigurowaną sieć Wi-Fi w domu. Przede wszystkim oczywiście upewnijcie się, czy urządzenie, z którego chcecie drukować, jest podłączone do tej samej sieci WiFi. Do sprawdzenia jest jednak jeszcze jedno ustawienie.

Współczesne routery z reguły nadają dwie sieci Wi-Fi, na dwóch różnych pasmach: 2.4 GHz i 5 GHz. Teoria jest taka, że urządzenia podłączone do różnych pasm i tak powinny się “widzieć” i przekazywać dane. Czasem to jednak nie działa. Zwróćcie uwagę, żeby podłączyć się do tego samego pasma. Dobrym rozwiązaniem jest również wejść w ustawienie routera i połączyć obie sieci w jedną.

Komputer nie widzi drukarki — podsumowanie

Sytuacja, w której komputer nie widzi drukarki, nie jest trudna do rozwiązania. Mamy nadzieję, że udało wam się rozwiązać swój problem!



Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

drukarka 3d Drukarka 3D – jak działa, ile kosztuje i czy warto ją kupić?
Jakiś czas temu pisaliśmy dla Was o długopisie 3D, czyli ciekawym i poręcznym urządzeniu, które w ostatnich latach zostało niemal całkowicie przyćmione właśnie przez drukarki
druk 3d Druk 3D – dlaczego jest tak popularny?
Drukowanie 3D zmienia oblicze świata na naszych oczach. Od momentu pojawienia się tej technologii bardzo wiele branż garściami czerpie z dobrodziejstwa druku przestrzennego. Możemy nawet
creality ender 3 Recenzja Creality Ender 3 – świetnej drukarki 3D za śmieszne pieniądze
Trochę już można się było na TechPolska o druku 3D naczytać, zarówno w kwestii drukarek 3D, jak i długopisów 3D. Brakowało jednak recenzji konkretnych modeli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *