FIFA 23 to kolejna odsłona znanej serii gier sportowych od EA Sports, która każdego roku przyciąga miliony fanów piłki nożnej na całym świecie. Odsłona wyjątkowa – i to z kilku względów. Po pierwsze wbrew tytułowi nie jest to 23, a okrągła, 30 część serii. 30 i… ostatnia. Tak jest, z uwagi na ogromne koszty licencji, EA zdecydowało się nie przedłużać umowy z FIFĄ i porzucić swój słynny branding.

Nie oznacza to jednak oczywiście, że EA rezygnuje z gier piłkarskich – po prostu teraz będą one publikowane pod sztandarem EA Sports FC. Wracając jednak do finałowej części “starej” serii, jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji w nią zagrać, ale chce to zrobić, warto, aby w pierwszej kolejności sprawdził wymagania sprzętowe FIFA 23. Dzięki temu uda się uniknąć sytuacji, w której dopiero po zakupie i pobraniu tytułu okazałoby się, że nie da się w niego płynnie grać. Wszystkiego dowiecie się poniżej!

FIFA 23 wymagania PC – najważniejsze informacje

FIFA 23 ma oczywiście różne tryby dla jednego gracza, ale nie da się ukryć, że większość fanów tej serii szczególnie mocno pasjonuje się trybami wieloosobowymi. Biorąc pod uwagę, jak dynamiczną grą jest piłka nożna, i jak wysoka jest konkurencja wśród graczy, nawet sekunda nieuwagi może prowadzić do utraty gola, którego później trudno będzie odrobić.

Dlatego też zbyt niska wydajność sprzętu, która przełoży się na lagi i inne problemy z rozgrywką, może stanowić jeszcze większy problem niż w przypadku wielu innych gier. Inaczej mówiąc, spełnianie wymagań sprzętowych FIFA 23 na PC, które znajdziecie poniżej, to absolutna podstawa (przy grze wieloosobowej nie obejdzie się także bez relatywnie szybkiego połączenia z Internetem).

Tradycyjnie twórcy udostępnili dwa zestawy wymagań – minimalne i zalecane. Już spełnienie tych pierwszych powinno pozwolić na płynną rozgrywkę, aczkolwiek im wydajniejszy sprzęt, tym lepiej. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem, w którym wyjaśniamy, jak sprawdzić parametry komputera, aby móc porównać własne podzespoły z tymi proponowanymi przez EA.

fifa 23 wymagania sprzetowe
Źródło: Electronic Arts

Wymagania minimalne FIFA 23

Oto wymagania minimalne FIFA 23:

System operacyjny:Windows 10 64-bit
Procesor:Intel Core i5 6600k lub AMD Ryzen 5 1600
Pamięć RAM:8 GB
Karta graficzna:NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti lub AMD Radeon RX 570
DirectX:Wersja 12
Miejsce na dysku:100 GB dostępnej przestrzeni

Z wszystkich wymienionych aspektów dla wielu graczy najbardziej uciążliwa będzie pewnie kwestia dostępnej przestrzeni, ponieważ nawet w czasach pojemnych dysków 100GB piechotą nie chodzi. Wymagania FIFA 23 w zakresie procesora, RAM-u czy karty graficznej nie są szczególnie powalające, więc większości urządzeń nie powinny sprawić wielkich problemów.

Wymagania zalecane FIFA 23

Wymagania zalecane FIFA 23 na PC wyglądają natomiast tak:

System operacyjny:Windows 10 64-bit
Procesor:Intel Core i7 6700 lub AMD Ryzen 7 2700X
Pamięć RAM:12 GB
Karta graficzna:NVIDIA GeForce GTX 1660 lub AMD Radeon RX 5600 XT
DirectX:Wersja 12
Miejsce na dysku:100 GB dostępnej przestrzeni

Wymagania te są już wyraźnie wyższe niż minimalne, ale wciąż nie jest to aż tak wysoki próg do przeskoczenia, jak w przypadku wielu innych nowych gier AAA.

Na jakich jeszcze platformach dostępna jest FIFA 23?

Wiemy już, jakie są wymagania FIFA 23 na PC – co w sytuacji, gdy sprzęt ich nie spełnia? Opcji jest kilka. Można ulepszyć PC-ta, skorzystać z narzędzi do grania w chmurze (przy czym w ich przypadku nie obędzie się bez szybkiego połączenia z Internetem) lub wypróbować grę na innej platformie, o ile oczywiście posiada się taki sprzęt.

FIFA 23 zadebiutowała 30 września 2022 roku nie tylko na PC, ale też na Xboxie One, PlayStation 4, Xboxie Series X | S, PlayStation 5 i Nintendo Switchu, przy czym wersja na Switcha jest tradycyjnie mocno okrojona i jest właściwie FIFĄ sprzed kilku lat, ale z odświeżonymi składami.

fifa 23 wymagania pc
Źródło: Electronic Arts

Gdybyście się zastanawiali, śpieszymy z informacją, że według krytyków, których recenzje agregował Metacritic, najlepsza jest wersja na Xbox Series X (79/100), potem PC (77/100), a na następnie PlayStation 5 (76/100). Pozostałe nie zebrały wystarczająco recenzji, aby została dla nich wyliczona ocena punktowa.

Natomiast gracze szczególnie negatywnie ocenili wersję Legacy na Switcha (1.1/10), niezbyt lubiane są też wersja na Xboxa One (1.5/10) i PC (1.6/10). Nie, żeby w przypadku innych platform oceny powalały – dla PlayStation 5 jest to 2.2/10, a PlayStation 4 – 3.1. Nie jest to jednak coś szczególnie nietypowego, jeśli chodzi o serię FIFA.

FIFA 23 wymagania sprzętowe – podsumowanie

FIFA 23 wymagania sprzętowe ma nie takie tragiczne, jeśli porównamy je do wymagań typowych dla innych gier dużych wydawców z 2022 roku. Nic w tym dziwnego – gry sportowe są z reguły stworzone z myślą o szerokim gronie użytkowników, w tym osobach, które nie dysponują mocnymi, gamingowymi PC-tami. Mamy w związku z tym nadzieję, że Wasze komputery/laptopy są co najmniej równie potężne, jak wskazana powyżej konfiguracja zalecana (chociaż i spełnianie wymagań minimalnych powinno okazać się wystarczające).

Przy okazji wspomnieć, że FIFA 22 ma nieco niższe wymagania, a FIFA 21 tym bardziej, więc, jeśli komuś nie zależy na najnowszej wersji i chce po prostu pograć we wciąż w miarę nową, ale niekoniecznie w pełni aktualną grę piłkarską, to jest w czym wybierać. Poszczególne odsłony oczywiście różnią się od siebie dość znacznie pod pewnymi względami, czy to w zakresie gameplayu, czy grafiki, ale główny rdzeń zostaje w dużej mierze taki sam, więc jest to opcja warta rozważenia.

WARTO PRZECZYTAĆ:

the game awards 2023 nominacje The Game Awards 2023: znamy zwycięzców!
Gala The Game Awards 2023 już za nami, więc warto zrobić małe podsumowanie. Jakie są wyniki plebiscytu na najlepszą grę roku? Kto zdobył nagrody w
ea sports fc uefa euro 2024 EA Sports FC dostanie tryb Euro 2024!
Electronic Arts Inc. przekazało, że tryby dedykowane UEFA Euro 2024 zostaną dodane do gier EA Sports FC, EA Sports FC Mobile i EA Sports FC
wiedźmin 3 wymagania Wiedźmin 3 wymagania sprzętowe – minimalne i zalecane
Wiedźmin 3 to tytuł w Polsce (i pewnie nie tylko) już wręcz kultowy. Ta wypuszczona w 2015 roku gra doczekała się dwóch dużych dodatków, wielu
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *