Granie w chmurze, czyli tzw. cloud gaming stał się bardzo popularny. Pozwalają na to coraz szybsze łącza internetowe. Pojęcie oznacza po prostu granie w gry wideo, jednak za pomocą sprzętu, który znajduje się bardzo daleko i streamuje rozgrywkę na posiadany komputer. Dzięki temu nie trzeba wydawać bardzo dużo na gamingowy PC, a wystarczy wykupienie subskrypcji w jednym z serwisów.

Jakie zalety ma granie w chmurze oraz co jest potrzebne, by z niego korzystać?

Obecnie filmy, seriale czy muzyka są streamowane. Można korzystać z niemal dowolnych treści za pomocą serwisów streamingowych. Netflix, Spotify lub Disney+ to niezwykle popularne usługi subskrypcyjne. Podobne rozwiązania można znaleźć w branży gier, na przykład pod postacią Xbox Game Pass lub PlayStation Plus. Mimo wszystko granie w chmurze to delikatnie inna kwestia.

Chodzi tutaj o to, że gry są uruchamiane na komputerach, które znajdują się w centrach danych. Rozgrywka jest przekazywana na żywo do urządzenia użytkownika takiego jak komputer, smartfon czy tablet. Nie trzeba posiadać “mocnego”, gamingowego hardware’u. Aby korzystać z grania w chmurze, wystarczy tylko dobre połączenie internetowe oraz niemal dowolne urządzenie.

Obecnie streamowane gry można uruchomić na smartfonach, tabletach, telewizorach, komputerach itd. Wystarczy nawet biurowy sprzęt, by cieszyć się najnowszymi produkcjami. To właśnie brak konieczności zakupu naprawdę drogiego hardware’u do gier jest największą zaletą cloud gamingu. Dlatego właśnie granie w chmurze zyskało tak ogromną popularności.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc korzystać ze streamingu gier?

Niemal każdy może cieszyć się cloud gamingiem. Najważniejszy warunek to szybkie łącze internetowe, jednak to nie wszystko. Należy także zadbać o stabilność połączenia, ponieważ wysoki ping lub utrata pakietów po prostu uniemożliwią komfortową rozgrywkę. Co jest potrzebne, jeśli chodzi o granie w chmurze?

 • Szybkie łącze internetowe – tutaj wymagania są różne, zależnie od wybranego serwisu. Dobrze jednak, by prędkość pobierania wynosiła przynajmniej 50 Mb/s. Zapewni to komfortową rozgrywkę. Oczywiście wolniejsze łącza także są zwykle obsługiwane, jednak trzeba wtedy pogodzić się z gorszą jakością obrazu oraz potencjalnymi opóźnieniami. Najlepiej używać przewodowego połączenia, ponieważ sieć bezprzewodowa oznacza zakłócenia, mniejszą prędkość oraz gorszy parametr ping.
 • Konto w serwisie streamingowym – można wybrać jedną z dostępnych opcji jak GeForce Now, PlayStation Now czy też Xbox Cloud Gaming. Trzeba założyć konto i wykupić subskrypcję. Niektóre serwisy posiadają także darmowe pakiety. Mimo wszystko płatne rozwiązanie będzie tutaj o wiele lepsze ze względu na jakość streamingu oraz często priorytetowy dostęp do serwerów (przykładowo GeForce Now). Ceny miesięcznej subskrypcji, jeśli chodzi o granie w chmurze, wynoszą od kilkudziesięciu do maksymalnie około 100 zł.
 • Dowolne urządzenie, na którym dostępny jest cloud gaming – może to być smartfon, komputer, tablet lub telewizor. Wystarczy, by dany serwis streamingowy obsługiwał wybrany sprzęt. Można to zwykle sprawdzić bezpośrednio na stronie internetowej.
 • Kontroler (opcjonalnie) – według większości użytkowników granie w chmurze jest bardziej komfortowe za pomocą kontrolera. Ewentualne drobne opóźnienia są wtedy nieodczuwalne. Przy klawiaturze i myszy, szczególnie w przypadku ekranu o wysokiej częstotliwości odświeżania, da się zauważyć pewny input lag.

Wymagania nie są wygórowane. Za pomocą serwisu streamingowego można grać w najnowsze produkcje przy najwyższych ustawieniach graficznych nawet na biurowym komputerze.

Granie w chmurze – jaką usługę wybrać? Zestawienie dostępnych serwisów

Przy wyborze konkretnego serwisu streamingowego oferującego cloud gaming należy zwrócić uwagę na wymagania związane z łączem oraz przede wszystkim ofertę gier. Warto sprawdzić, gdzie dostępne są Twoje ulubione produkcje oraz te, które chcesz sprawdzić właśnie za pomocą grania w chmurze. Biblioteka różni się między serwisami – zwykle można ją sprawdzić po prostu na stronie internetowej. Jaką usługę wybrać?

GeForce Now – najpopularniejszy i najczęściej polecany serwis oferujący cloud gaming

GeForce Now

GeForce Now jest serwisem streamingowym od Nvidii. Warto zauważyć, że ta propozycja posiada całkowicie darmowy plan. Są tu jednak pewne ograniczenia – trzeba czekać w kolejce do rozgrywki, sesje są ograniczone do 1 godziny i nie można na przykład korzystać z technologii RTX.

GeForce Now działa świetnie, biblioteka gier jest naprawdę szeroka. Nvidia wprowadza kolejne produkcje co czwartek – można grać w posiadane produkcje. Wymaganiem, by gry działały płynnie, jest tutaj łącze o prędkości pobierania 50 Mb/s oraz ping na poziomie 40 lub mniej.

GeForce Now posiada 2 rodzaje subskrypcji – Priority oraz RTX. Pierwsza opcja wydłuża sesje do 6 godzin oraz pozwala pomijać kolejkę. Dodatkowo użytkownik może korzystać ze znacznie lepszego komputera. Dzięki temu wydajność jest lepsza, w niektórych grach daje to dostęp do Ray-Tracingu. Koszt abonamentu Priority to 49 zł miesięcznie.

Subskrypcja RTX umożliwia korzystanie z komputera wyposażonego w RTX 3080. Gwarantuje to najlepsze osiągi, jednak serwis oferuje więcej. Sesje są wydłużone aż do 8 godzin, kolejki także można tutaj pomijać. Koszt abonamentu RTX to 99 zł miesięcznie. W pakietach na pół roku lub rok subskrypcja jest znacznie tańsza.

Zalety

 • Można korzystać ze streamingu na stronie internetowej oraz w dedykowanej aplikacji
 • Dostępność także na urządzenia mobilne
 • Plan darmowy
 • Bardzo duża biblioteka gier, która jest co tydzień poszerzana
 • Można grać w swoje, posiadane tytuły
 • Platforma obsługuje Steam, Ubisoft Connect oraz Epic Games Store
 • Świetna wydajność oraz stabilność, jeśli chodzi o rozgrywkę

Wady

 • Najwyższy plan jest dość dużym wydatkiem
 • Konieczność czekania w kolejce oraz inne ograniczenia dla darmowego planu
 • Przy słabszym łączu opóźnienia są bardzo duże

PlayStation Now – granie w chmurze dla miłośników produkcji znanych z konsol

PlayStation Now

PlayStation Now to usługa, która jest dostępna dla konsol Sony oraz PC. Aby z niej skorzystać, należy wykupić subskrypcję. Nie jest dostępna darmowy plan. Cena wynosi tutaj 70 zł za miesiąc abonamentu. Trzeba wybrać konkretnie opcję PlayStation Plus Premium, ponieważ tylko tam jest dostępna funkcja gry w chmurze. Sony daje dostęp do produkcji ze starszych konsol. Można grać w tytuły z PlayStation 4, PlayStation 3 czy nawet PlayStation 2 lub PSP. Ta opcja jest przede wszystkim skierowana do fanów starszych produkcji.

Granie w chmurze przez PlayStation Now pozwala także na sprawdzenie tytułów ekskluzywnych. Jakość rozgrywki oraz stabilność satysfakcjonuje. Biblioteka gier jest wręcz ogromna, ponieważ udostępniono tu najlepsze produkcje z konsol Sony poprzednich generacji. Cena może być odstraszająca, jednak trzeba pamiętać, że po wykupieniu subskrypcji otrzymujemy dostęp do wielu ciekawych tytułów – nie trzeba ich samodzielnie kupować.

Sony informuje o tym, że minimalna szybkość pobierania musi wynosić 15 Mb/s dla rozdzielczości Full HD. Mimo wszystko warto, by wartość była znacznie wyższa, najlepiej powyżej 50 Mb/s. PlayStation Now umożliwia granie w chmurze przez pierwsze 7 dni całkowicie za darmo. Taka oferta jest dostępna tylko dla nowych użytkowników. Z usługi można korzystać na PC, PlayStation 4 oraz PlayStation 5.

Zalety

 • Nie trzeba kupować gier, wystarczy opłata za subskrypcję
 • Możliwość wypróbowania abonamentu przez 7 dni za darmo
 • Dostępność ekskluzywnych gier z PlayStation 2,3 i 4 na PC
 • Bardzo dobra jakość i stabilność streamingu
 • Świetnie skonstruowana, wygodna aplikacja
 • Ogromna biblioteka gier

Wady

 • Streaming dostępny tylko w PlayStation Plus Premium – najdroższym abonamencie
 • Niedostępna usługa dla urządzeń mobilnych
 • Niewiele opcji konfiguracji

Xbox Cloud Gaming – ogromna biblioteka gier i rozgrywka na dowolnym urządzeniu

Xbox Cloud Gaming

Granie w chmurze jest możliwe także po zakupieniu subskrypcji Game Pass Ultimate. To zupełnie nowa funkcja, którą oferuje Microsoft. Przystępna cena, bardzo duża biblioteka gier oraz wygodny system to największe zalety. Cloud gaming w Xbox Game Pass Ultimate gwarantuje płynną, komfortową rozgrywkę.

Warto zauważyć, że tutaj do gry wymagany jest kontroler – nie można korzystać z klawiatury i myszy. Biblioteka tytułów wystarczy nawet dla wymagających graczy, a kolejne produkcje są ciągle dodawane. Można grać w nie stacjonarnie oraz przez usługę Xbox Cloud Gaming.

Sporą zaletą jest tutaj bardzo atrakcyjna cena. Pierwszy miesiąc subskrypcji można wykorzystać całkowicie za darmo, później natomiast Game Pass Ultimate kosztuje 55 zł. Abonament na dłuższy czas oznacza oczywiście obniżenie tej ceny. Przy tak dużej bibliotece oraz rozbudowanej funkcjonalności aplikacji Xbox to naprawdę niewielki koszt.

Z Xbox Cloud Gaming możliwe jest granie w chmurze na komputerze, urządzeniach mobilnych oraz konsoli. Biblioteka zawiera ponad 100 gier i jest ciągle aktualizowana. Często pojawiają się nawet produkcje w dniu premiery. Microsoft przygotował nawet specjalne oferty oraz rabaty dla osób, które wykupiły subskrypcję Xbox Game Pass Ultimate.

Zalety

 • Ogromna biblioteka gier, która jest ciągle rozbudowywana
 • Można grać we wszystkie tytuły lokalnie i w chmurze
 • Świetna wydajność oraz stabilność podczas rozgrywki
 • Dodatkowe benefity dla posiadaczy subskrypcji
 • Możliwość gry także na urządzeniach mobilnych
 • Przystępna cena
 • Wygodna oraz rozbudowana aplikacja Xbox

Wady

 • Można grać tylko i wyłącznie za pomocą kontrolera
 • Niektóre gry są usuwane z biblioteki po czasie

Jakie są najważniejsze różnice między graniem w chmurze a lokalną rozgrywką?

Jest wiele zalet, przez które granie w chmurze dla niektórych będzie lepszym wyborem. Taka technologia ma także pewne minusy. Najważniejszą różnicą jest to, że na stacjonarnym sprzęcie gamingowym gry będą wyglądać i działać lepiej. Mimo wszystko skompletowanie takiego zestawu wiąże się z ogromnymi kosztami. Cloud gaming jest znacznie tańszy, co sprawia, że to bardzo opłacalny wybór.

Nie trzeba także instalować gier, ponieważ są one dostępne natychmiast. GeForce Now umożliwia korzystanie ze swojej biblioteki, inne serwisy jednak oferują dość sporo produkcji już w cenie abonamentu. Nie trzeba wtedy nawet kupować tytułów – można od razu rozpocząć rozgrywkę.

Dość ważne jest także to, że bez stabilnego połączenia internetowego granie w chmurze będzie niemożliwe. Wtedy komputer lub konsola wciąż będą działać. Cloud gaming wymaga także comiesięcznego opłacania abonamentu. Mimo wszystko wciąż koszty są niższe, niż zakup gamingowego sprzętu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

cyberprzestępcy Cyberprzestępcy, którzy zhackowali Nvidię, mają… dziwne żądania
Hakerzy, którzy wykradli cenne dane, zazwyczaj próbują je sprzedać bądź żądają okupu, aby ich nie rozpowszechniać. Cyberprzedstępcy, którym udało się zhackować Nvidię, czołowego producenta kart
sony project q Sony oficjalnie zapowiedziało nowego handhelda!
Wydarzenie PlayStation Showcase jak co roku przyniosło masę ciekawych nowinek – w tym oficjalną zapowiedź “Project Q”, czyli nowego handhelda (konsoli przenośnej) od Sony. Wygląda
xbox one To oficjalne: koniec z nowymi grami na Xboxa One
Zbliżamy się do dziesiątej rocznicy Xboxa One. Można się więc było domyślać, że producent będzie się powoli żegnał z tą konsolą. Teraz otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *