Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Forza Horizon 5 to tytuł, o którym pewnie słyszał każdy, kto chociaż przelotnie interesuje się grami wyścigowymi/samochodowymi. Jak sama nazwa wskazuje, jest to piąta gra z cyklu Forza Horizon – jako ciekawostkę można dodać, że jednocześnie jest to dwunasta pozycja w całej serii Forza. Jeśli interesuje Was Forza Horizon 5 premiera tego tytułu niewątpliwie też będzie dla Was istotna – już się ona odbyła, ale kiedy dokładnie miało to miejsce? Wszystko objaśnimy poniżej.

Omówimy także dokładnie platformy, na których FH 5 się pojawiła, a także podamy Wam wymagania minimalne i zalecane wersji na komputery osobiste. Dzięki temu będziecie mogli szybko i łatwo sprawdzić, czy tytuł ten pójdzie na Waszym sprzęcie, czy też niestety niekoniecznie. Zapraszamy do lektury i mamy nadzieję, że zebrane informacje okażą się dla Was przydatne!

Forza Horizon 5 premiera – kiedy się wydarzyła?

Nowa odsłona słynnej serii gier wyścigowych jest już od pewnego czasu dostępna dla graczy. Dokładniej mówiąc, Forza Horizon 5 premiera miała miejsce 9 listopada 2021 roku. Ta data dotyczy wersji Standardowej – ci, którzy zdecydowali się na zakup droższej wersji Deluxe, uzyskali dostęp do gry już 5 listopada 2021.

Gra wyszła jednocześnie na Windowsa, Xboxa Series X, Xboxa Series S oraz Xboxa One – czyli jest to tytuł ekskluzywny dla platform Microsoftu. Fani konsol PlayStation musieli niestety obejść się smakiem.

Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że wydawcą Forzy Horizon 5 jest Xbox Game Studios (z kolei deweloperem było studio Playground Games, od 2018 należące właśnie do Xbox Game Studios).

Co ciekawe, FH 5 jest najlepszym debiutem w historii Xbox Game Studios – w ciągu zaledwie tygodnia w ten tytuł zagrało aż ponad 10 milionów graczy. Gra była też nominowana do sporej ilości nagród i nawet niemało z nich wygrała.

Gdzie można kupić Forzę Horizon 5?

Forza Horizon 5 premiera już dawno za nami, natomiast jest wiele osób, które nie kupiło tego tytułu od razu, a planuje zrobić to dopiero teraz. Jeśli chodzi o wersje cyfrową, to można kupić ją w wielu sklepach z elektroniką lub bezpośrednio w sklepie Xbox, a także, co na pewno istotne dla graczy PC-towych, na Steamie.

Gra ta nie należy do najtańszych (cena edycji Standardowej zaczyna się w większości sklepów od 249 złotych), natomiast, jeśli ktoś chce uzyskać do niej legalnie dostęp a przy tym zaoszczędzić, to jest na to sposób.

Forza Horizon 5 jest dostępna bez dodatkowych opłat w ramach subskrypcji Xbox Game Pass (czym jest Xbox Game Pass wyjaśnialiśmy w innym materiale), z tym że, jak to bywa w przypadku usług subskrypcyjnych, wraz z wygaśnięciem subskrypcji wygasa dostęp do gry.

Nie ma się dostępu do niej już na zawsze, tak jak w przypadku, gdy kupi się ten konkretny tytuł, czy to w wersji fizycznej, czy digitalowej. Różnice pomiędzy poszczególnymi edycjami są widoczne na tej grafice:

forza horizon 5 premiera edycje
Źródło: Xbox

Wymagania sprzętowe Forza Horizon 5 – minimalne i zalecane

Zanim kupi się jakąś grę, zwłaszcza grę AAA (wysokobudżetową), warto sprawdzić jej wymagania rekomendowane oraz minimalne. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, gdy ktoś ma naprawdę mocny sprzęt. W przeciwnym wypadku po zakupie i instalacji może się okazać, że sprzęt sobie nie radzi, klatek jest mało, lagi duże i ogółem nie da się komfortowo grać.

Skoro Forza Horizon 5 premiera miała już miejsce, dostępne są też oczywiście wspomniane wymagania rekomendowane (zalecane) i minimalne. Nie są one ogromne, więc wielu graczy nie powinno mieć problemu z odpaleniem tego tytułu, ale nie wszyscy, więc warto rzucić na nie okiem.

Wymagania minimalne

 • System operacyjny: Windows 10 wersja 15063.0 lub nowsza
 • Procesor: Intel i5-4460 or AMD Ryzen 3 1200
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: NVidia GTX 970 OR AMD RX 470
 • DirectX: Wersja 12
 • Miejsce na dysku: minimum 110 GB.

Wymagania rekomendowane

Wymagania rekomendowane (zalecane) dla Forzy Horizon 5 prezentują się z kolei następująco:

 • System operacyjny: Windows 10 wersja 15063.0 lub nowsza
 • Procesor: Intel i5-8400 or AMD Ryzen 5 1500X
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: NVidia GTX 1070 OR AMD RX 590
 • DirectX: Wersja 12
 • Miejsce na dysku: minimum 110 GB.

Najbardziej bolesną częścią tych wymagań, zarówno minimalnych, jak i rekomendowanych, będzie zapewne dla wielu osób niezbędne miejsce na dysku. Niestety, w przypadku serii Forza nie jest to nowy problem i trzeba po prostu się z tym faktem pogodzić. Pojemny dysk, najlepiej SSD, żeby zapewnić szybkie doczytywanie danych to zdecydowanie podstawa!

Forza Horizon 5 premiera – podsumowanie

Niewątpliwie Forza Horizon 5 premiera była istotnym wydarzeniem dla fanów tej serii. Opinie krytyków i fanów mówią same za siebie – jest to tytuł co najmniej dobry, jeśli nie świetny. W momencie tworzenia tego artykuły “piątka” otrzymała oceny 91/100 (PC) i 92/100 (Xbox Series X) od krytyków, zaś 6.7/10 (PC) i 8.2/10 (Xbox Series X) od fanów. Jeśli więc jakiś fan gier wyścigowych/samochodowych jeszcze Forzy Horizon 5 nie sprawdził, najwyższy czas to nadrobić.

Może się okazać, że będzie to strzał w dziesiątkę i “utopi” się w tym tytule długie godziny. Pamiętajcie tylko, jeśli chcecie grać na PC, aby zweryfikować, czy wymienione powyżej wymagania są spełniane przez Wasz komputer (najlepiej zalecane, ale jeśli nie, to chociaż minimalne, chociaż oznacza to niższy komfort rozgrywki).

Gdyby tak nie było, przygotowaliśmy materiał, w którym omawiamy Forza Horizon 4 wymagania – jeśli najnowsza odsłona nie pójdzie, to może chociaż poprzedniej sprzęt podoła bez większego problemu. Gdybyście mieli jakieś pomysły na kolejne tematy, którymi powinbiśmy się zająć, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *