Indie pokazały BharOS – swój nowy system operacyjny dla urządzeń mobilny, mający rywalizować z Androidem. Zapewne data jego premiery nie jest przypadkowa, biorąc pod uwagę ostatnie przeboje Google z indyjskim Sądem Najwyższym.

BharOS ma kłaść nacisk na prywatność i bezpieczeństwo danych

System BharOS stworzyła indyjska firma JandK Operations Private Limited (JandKops), inkubowana na Indyjskim Instytucie Technologii (IIT) w Madrasie. Z jednej strony system ma być kierowany do mniej zamożnej części populacji, z drugiej – firm i organizacji, którym zależy na bezpieczeństwie danych (i im już zaczął być dostarczany).

Biedni mieszkańcy kraju będą głównymi beneficjentami silnej, rodzimej, niezawodnej i samowystarczalnej infrastruktury cyfrowej (…) BharOS to udany krok w kierunku zapewnienia prywatności danych – Dharmendra Pradhan, indyjski minister rozwoju umiejętności i przedsiębiorczości

Counterpoint Research wskazuje, że Indie to drugi co do wielkości rynek smartfonów na świecie. Mieszkańcy tego kraju używają 600 milionów smartfonów, z czego obecnie 97% wykorzystuje system operacyjny Android.

Kiedy więc podczas wydarzenia prezentującego nowy system Dharmendra Pradhan, powiedział, że “mamy przed sobą długą drogę, ale jeśli tak się stanie [system BharOS odniesie sukces – dop.red.], każdy monopol zniknie“, raczej nie było wątpliwości, o jaką firmę mu chodzi.

System ma być możliwy do zainstalowania na każdym komercyjnym smartfonie. Nie jest domyślnie wyposażony w żadne aplikacje (poza, zapewne, sklepem z aplikacjami)  – użytkownicy mają sami wybierać, które ich interesują.

Google ma problemy w Indiach z powodu regulacji antymonopolowych

Niedawno Sąd Najwyższy Indii zdecydował się odrzucić odwołanie Google od nakazu zaprzestania praktyk antymonopolowych. Konkretnie chodzi o ograniczenia, jakie Google nakładało na producentów smartfonów, między innymi w zakresie obowiązku instalowania na urządzeniach aplikacji tego amerykańskiego giganta.

Firma twierdzi, że w związku z wydanym zakazem będzie musiała m.in. zmienić warunki umów z ponad 1100 producentami sprzętu, a także twórcami aplikacji. Ponadto uważa, iż z tego powodu spowolni się rozwój ekosystemu Androida.

Co o tym wszystkim sądzicie? Myślicie, że rodzimy indyjski system operacyjny ma szansę odnieść sukces, biorąc pod uwagę, że obecnie niemal cała populacja korzysta z Androida i zapewne jest do niego przyzwyczajona? Dajcie znać w komentarzach!


Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak zmienić lokalizację w telefonie Jak zmienić lokalizację w telefonie? Poradnik krok po kroku
Wiele aplikacji mobilnych wykorzystuje lokalizację użytkownika do dostarczania spersonalizowanych treści, dostępu do regionalnych funkcji czy działania gier AR, takich jak Pokémon Go. Czasami jednak użytkownicy
jak zmienić kolor klawiatury Jak zmienić kolor klawiatury na Androidzie na inny?
Korzystanie z klawiatury na smartfonie to codzienność, dlatego warto dostosować jej wygląd do własnych preferencji. Personalizacja kolorystyki nie tylko poprawia estetykę, ale także może zwiększyć
odwtarzacz muzyki android Odtwarzacz muzyki dla Androida – który wybrać?
Słuchanie muzyki offline na Androidzie nie musi ograniczać się do domyślnego odtwarzacza systemowego czy aplikacji Google. Choć spełniają one podstawowe funkcje, wielu użytkowników oczekuje czegoś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *