Indie pokazały BharOS – swój nowy system operacyjny dla urządzeń mobilny, mający rywalizować z Androidem. Zapewne data jego premiery nie jest przypadkowa, biorąc pod uwagę ostatnie przeboje Google z indyjskim Sądem Najwyższym.

BharOS ma kłaść nacisk na prywatność i bezpieczeństwo danych

System BharOS stworzyła indyjska firma JandK Operations Private Limited (JandKops), inkubowana na Indyjskim Instytucie Technologii (IIT) w Madrasie. Z jednej strony system ma być kierowany do mniej zamożnej części populacji, z drugiej – firm i organizacji, którym zależy na bezpieczeństwie danych (i im już zaczął być dostarczany).

Biedni mieszkańcy kraju będą głównymi beneficjentami silnej, rodzimej, niezawodnej i samowystarczalnej infrastruktury cyfrowej (…) BharOS to udany krok w kierunku zapewnienia prywatności danych – Dharmendra Pradhan, indyjski minister rozwoju umiejętności i przedsiębiorczości

Counterpoint Research wskazuje, że Indie to drugi co do wielkości rynek smartfonów na świecie. Mieszkańcy tego kraju używają 600 milionów smartfonów, z czego obecnie 97% wykorzystuje system operacyjny Android.

Kiedy więc podczas wydarzenia prezentującego nowy system Dharmendra Pradhan, powiedział, że “mamy przed sobą długą drogę, ale jeśli tak się stanie [system BharOS odniesie sukces – dop.red.], każdy monopol zniknie“, raczej nie było wątpliwości, o jaką firmę mu chodzi.

System ma być możliwy do zainstalowania na każdym komercyjnym smartfonie. Nie jest domyślnie wyposażony w żadne aplikacje (poza, zapewne, sklepem z aplikacjami)  – użytkownicy mają sami wybierać, które ich interesują.

Google ma problemy w Indiach z powodu regulacji antymonopolowych

Niedawno Sąd Najwyższy Indii zdecydował się odrzucić odwołanie Google od nakazu zaprzestania praktyk antymonopolowych. Konkretnie chodzi o ograniczenia, jakie Google nakładało na producentów smartfonów, między innymi w zakresie obowiązku instalowania na urządzeniach aplikacji tego amerykańskiego giganta.

Firma twierdzi, że w związku z wydanym zakazem będzie musiała m.in. zmienić warunki umów z ponad 1100 producentami sprzętu, a także twórcami aplikacji. Ponadto uważa, iż z tego powodu spowolni się rozwój ekosystemu Androida.

Co o tym wszystkim sądzicie? Myślicie, że rodzimy indyjski system operacyjny ma szansę odnieść sukces, biorąc pod uwagę, że obecnie niemal cała populacja korzysta z Androida i zapewne jest do niego przyzwyczajona? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak wybrac dobry vpn Jak wybrać dobry VPN na Androida? Ranking
Urządzenia z Androidem nie chronią użytkownika najlepiej, jeśli chodzi o aktywność w sieci. VPN w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chcesz zadbać o swoje
jak zmienić vpn w telefonie Jak zmienić VPN w telefonie? Instrukcja krok po kroku
Tytułowy VPN (Virtual Private Network) w telefonach to ciągle pewnego rodzaju nisza, podobnie jak niegdyś antywirus. Ciągle się jednak rozwija i tendencję wzrostową utrzyma jeszcze
strzelanki na telefon Odkryj najlepsze strzelanki na telefon!
Jeszcze nie tak dawno temu przez “gry mobilne” mieliśmy na myśli proste gry logiczne, idealne do gry na małym ekranie. Pomyślcie sobie: jakie są według
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *