Kilka dni po oficjalnej zapowiedzi iPhone 15 i innych nowych sprzętów Apple dostajemy do rąk nowe systemy operacyjne na smartfony i tablety. Pełne ulepszeń i nowości. Co nowego czeka na nas w iOS 17 i iPad OS 17?

Poważne zmiany, czy delikatny lifting?

Jedno trzeba Apple przyznać: w swoich zapowiedziach są wyjątkowo regularni, nie każą swoim fanom czekać i powoli dawkują kolejne nowości. Kilka dni po oficjalnej prezentacji nowych urządzeń i kilka dni przed rozpoczęciem ich wysyłki dostaliśmy do naszych rąk (a raczej smartfonów) najnowszą wersję oprogramowania.

Apple doprawdy chodzi jak w zegarku. O tym, że nowy software powinien pojawić się kilka dni po evencie Wonderlust, pisaliśmy już w oficjalnej zapowiedzi iPhone 15. Samo porównanie do zegarka nie jest zresztą bezcelowe. Jedną z najważniejszych nowych funkcji jest właśnie… zegarek.

StandBy to nowa opcja, która pozwala wyświetlać wybrany przez was zegar lub dwa różne widżety, czyli np. zegar + pogoda. Wybór jest jednak większy, gdyż składa się ze wszystkich znanych użytkownikom Apple widżetów. Bez problemu wybierzecie najlepsze zdjęcia, notatki lub mapy. Warto jednak podkreślić, że do wyświetlania nowe funkcji telefon musi być podłączony do ładowania i być w pozycji poziomej. Z tego powodu najwygodniej będzie skorzystać z odpowiedniej ładowarki bezprzewodowej.

Doszło też kilka innych wizualnych usprawnień

Inną nowością, którą spostrzeżecie od razu, są „plakaty”, które można dołączyć do kontaktów (Contact Posters). Możecie wybrać zdjęcie, a następnie ozdobić je emotką lub na inne sposoby, a te wypełni ekran osoby, do której dzwonicie. To zupełnie nowy sposób na przedstawienie własnej osoby. Inną delikatną zmianą z tym związaną jest małe przearanżowanie przycisków na ekranie podczas rozmowy.

Równie delikatne zmiany dostało UI wiadomości, a same wiadomości skorzystają z ulepszonej autokorekty. Nie wiemy jednak na ten moment, czy poprawa dotknie również języka polskiego, czy mowa tylko o angielskim. Dodatkowo poczta głosowa pokaże na żywo transkrypcje zostawianej wiadomości.

W przypadku iPadów największą zmianą w iPadOS 17 jest dodanie możliwości personalizacji ekranu blokady, tak jak to było dostępne dla iPhonów od poprzedniej wersji oprogramowania. Update dostało również oprogramowanie do AppleTV, czyli tvOS.

Pełna lista nowości iOS 17

Nowy update do iOS to oczywiście więcej niż to, co napisaliśmy wyżej. Oto najciekawsze z nich:

  • Mapy offline. W końcu dostaniemy możliwość ściągnięcia wybranego terenu na komórkę i korzystania offline.
  • Łatwiejsze korzystanie z AirDrop.
  • Nowe sposoby korzystania z FaceTime – można zostawiać wiadomość wideo na kształt poczty głosowej.
  • Wykrywanie zwierząt na zdjęciach – w ten sam sposób, w jaki dotychczas zdjęcia wykrywały ludzi.
  • Możliwość dzielenia haseł z zaufanymi kontaktami.
  • Uaktualnienia dla Apple Music, AitPlay, AirPods, AirTag i Home App.
  • Health App – nowa apka, która ma pomóc kontrolować zdrowie.

Lista jest naprawdę długa i jeśli chcecie ją przejrzeć, to znajdziecie ją pod tym linkiem na stronie Apple.

Niestety jak to w życiu bywa, nowy update oznacza również koniec wsparcia dla pewnych modeli. Modele z serii iPhone 8 i iPhone X nie dostaną nowego oprogramowania, co znaczy, że przechodzą na tryb, w którym będą dostawać tylko uaktualnienia zabezpieczeń. Jeśli chcecie skorzystać z nowszych funkcji systemów operacyjnych Apple, pora zmienić smartfona na nowszy model.

Jak uważacie, co wam się podoba, a co nie w nowym iOS? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło obrazka wyróżniającego: Apple

WARTO PRZECZYTAĆ:

konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *