W skład aktualnej generacji smartfonów Apple wchodzą 4 modele: “podstawowy” iPhone 14, a także warianty Plus, Pro i Pro Max, z tego te dwa ostatnie zostały stworzone z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach.

Na pierwszy rzut oka wyglądają one bardzo podobnie i potencjalnym kupującym może być trudno wybrać odpowiednią opcję dla siebie. W takim razie, czym się te smartfony różnią i który iPhone wybrać? Doradzamy!

iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max – specyfikacja

Najprościej dostrzec różnicę w specyfikacji iPhone 14 Pro i Pro Max, mając zestawione obok siebie wszystkie kluczowe dane na temat tych smartfonów Apple. Przedstawiają się one następująco:

 

Specyfikacja iPhone 14 Pro iPhone 14 Pro Max
Wyświetlacz 6.1-calowy wyświetlacz Super Retina XDR (rozdzielczość 2556 x 1179 pikseli, 460 ppi) 6.7-calowy wyświetlacz Super Retina XDR (rozdzielczość 2796 x 1290 pikseli, 460 ppi)
Procesor Bionic A16 Bionic A16
Pamięć wewnętrzna 128 GB, 256 GB, 512 GB lub 1 TB 128 GB, 256 GB, 512 GB lub 1 TB
Aparat tylny główny 48 MP, ultraszerokokątny 12 MP i teleobiektyw 12 MP główny 48 MP, ultraszerokokątny 12 MP i teleobiektyw 12 MP
Aparat przedni 12 MP z autofokusem 12 MP z autofokusem
Łączność 5G, Wi‑Fi 6, Bluetooth 5.3 5G, Wi‑Fi 6, Bluetooth 5.3
Ładowanie przewodowe, bezprzewodowe (MagSafe z mocą do 15 W, Qi x mocą do 7,5 W) przewodowe, bezprzewodowe (MagSafe z mocą do 15 W, Qi x mocą do 7,5 W)
Żywotność baterii do 23 godzin odtwarzania wideo do 29 godzin odtwarzania wideo
Odporność na zachlapanie, wodę i kurz IP68 IP68
Cena od 6499 złotych od 7199 złotych

 

Jak widać, jest tu sporo podobieństw, chociaż pojawiają się też pewne różnice. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że Apple pewnych elementów specyfikacji swoich urządzeń nie ujawnia (np. ilości i typu pamięci RAM, dokładnej pojemności baterii).

iPhone 14 i Plus vs Pro i Pro Max

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowego porównania dwóch najmocniejszych iPhone’ów, nie zaszkodzi szybko wskazać, czym właściwie różnią się one od tańszych modeli z tej samej serii. Jak łatwo się domyślić, różnice te są bardziej znaczące niż te między Pro i Pro Max.

Trzeba podkreślić, że zarówno 14 Pro, jak i Pro Max charakteryzują się topową wśród smartfonów Apple wydajnością. Choćby z racji na to, że iPhone 14 i 14 Plus posiadają mniej wydajny chip A15 Bionic – wciąż nie jest to zły procesor, ale różnica w wydajności wynosi kilkanaście procent, co dla niektórych będzie istotne.

Oferują także lepsze wyświetlacze (w 14 i Plus są wyświetlacze OLED, ale nie Super Retina XDR) i wyższą maksymalną pojemność (jest wariant 1TB pojemności wewnętrznej, którego zabrakło w dwóch pozostałych modelach w serii).

Zarówno amatorskich, jak i bardziej profesjonalnych fotografów zainteresuje też zapewne wątek aparatów. W bardziej podstawowych iPhone’ach z serii 14 mamy 2 tylne aparaty – szeroki 12MP i ultraszeroki 12MP, podczas gdy Pro i Pro Max oferują aż 3: 48 MP (szeroki), 12 MP (ultraszeroki) oraz 12 MP (teleobiektyw).

Który iPhone 14 wybrać – Pro czy Pro Max?

Pod względem wydajności, jakości wykonania czy aparatów iPhone 14 Pro oraz iPhone Pro Max są w zasadzie identyczne. Ich użytkownicy mogą korzystać z tych samych funkcji i ogółem cieszyć się tymi samymi dobrodziejstwami, jakie Apple przygotowało dla najbardziej wymagających, w tym m.in. dynamiczną wyspą (Dynamic Island).

“Haczyk” pojawia się tylko w zakresie wielkości ekranu oraz żywotności baterii. Jeśli chodzi o kwestię ekranu, to jego duży rozmiar nie jest ani aspektem obiektywnie pozytywnym, ani negatywnym, w przeciwieństwie np. do ilości pamięci RAM. Każdy może mieć tutaj inne preferencje, często powiązane z rozmiarem dłoni, ale oczywiście nie zawsze.

iPhone 14 Pro Max to już naprawdę spory smartfon (6,7 cala, w porównaniu do 6,1 cali w wariancie Pro – wpływa to też na wagę sprzętu: Pro Max jest o ~36g cięższy), co dla niektórych będzie strzałem w dziesiątkę, ale dla innych może okazać się problemem. Trzeba więc po prostu zastanowić się, do której kategorii się należy.

Druga istotna kwestia to, jak już wspomniano, żywotność baterii. W przypadku 14 Pro Apple obiecuje nawet do 23 godzin odtwarzania wideo (do 20 godzin przy streamingu) i do 75 godzin odtwarzania dźwięku. Natomiast w przypadku iPhone’a 14 Pro Max będzie to odpowiednio do 29 (przy streamingu 25) i 95 godzin.

Różnica jest niewątpliwie dość mocno zauważalna, ale nie w każdym przypadku będzie dużym minusem. Jeśli ktoś nie ma w zwyczaju opróżniać w ciągu dnia smartfona “do zera”, bo nie wykonuje zbyt dużo drenujących baterię czynności (lub ma możliwość doładowywania sprzętu w ciągu dnia, czy to z sieci, czy powerbanka), nie powinna sprawiać dużych trudności.

iPhone 14 Pro a Pro Max – podsumowanie

Pro Max jest o kilkaset złotych droższy, a w zamian oferuje większy ekran, co nie dla każdego będzie zaletą, i wyższą żywotność baterii. Trudno w związku z tym jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co jest korzystniejsze – Pro czy Pro Max, ponieważ dużo tutaj zależy od osobistych preferencji.

Niezależnie od tego, na którą opcję ostatecznie się zdecydujemy, będziemy mogli korzystać z najbardziej zaawansowanego sprzętowo i najbardziej wydajnego smartfona w aktualnej ofercie amerykańskiego giganta.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *