Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to nadróbcie. W LOL-u dwie drużyny składające się z pięciu graczy mierzą się ze sobą na mapie o trzech liniach i “dżungli” między nimi. Przestrzeń między liniami jest pod względem taktycznym wyraźnie inna i wymaga większej wiedzy od graczy. Jak grać jungle w LOL-u? Sprawdźmy!
lol splash

Od czego zacząć grę w jungli w LOL-u?

Najważniejsze jest zrozumienie roli junglera. Gra na linii może czasem wyglądać dosyć statycznie, szczególnie w pierwszych częściach gry. Gracze na liniach skupiają się przede wszystkim na farmieniu złota z minionów i negowaniem identycznej farmy u przeciwnika. Jungler w tym czasie zapewnia rozmaite buffy, pomoc oraz stara się koordynować zasadzki na graczy przeciwnej drużyny.

Najważniejszą umiejętnością junglera jest świadomość tego, co się dzieje na mapie. Zerkaj na swoją minimapę co chwila i kontroluj, gdzie są twoi towarzysze i przeciwnicy. Wraz z nabieraniem doświadczenia zaczniesz rozpoznawać, gdzie mogą być wrogowie i przewidywać ich ruchy. Wszystkie swoje działania powinieneś przeprowadzać w porozumieniu ze swoją drużyną, tak żeby wiedzieli, czego się po tobie spodziewać.

Kolejny ważny element to nauczenie się najefektywniejszych ścieżek poruszania się. W grze w LOL-a czas reakcji i dotarcia na miejsce ma kluczowe znaczenie dla przebiegu rozgrywki. To sprawia, że nie można “zmarnować” żadnego kroku swojej postaci. Powszechne ścieżki to wzięcie na początek niebieskiego lub czerwonego buffa (w zależności który bardziej pasuje twojemu bohaterowi), przejście do sąsiednich obozów (warto wziąć Smite dla efektywniejszego pokonywania potworów), a następnie próba zgankowania.

Jak grać jungle? Najważniejsze wskazówki

Nauka gry w dżungli w LOL-u wymaga dużo czasu i trudno ją sprowadzić do jednego wzoru. Korzystaj z poniższych wskazówek, a nauka pójdzie lepiej, a sukcesy przyjdą szybciej:

  • Kontrola widoczności – Wspomnieliśmy już o tym, ale jest to tak ważne, że warto powiedzieć coś więcej. Wiedza o tym, gdzie jest i co robi przeciwnik to klucz do wygrania mapy. Pozwala uniknąć ganków i lepiej przygotować swoje. Pozwala lepiej i szybciej reagować na wydarzenia na mapie. Kontrolę nad wizją możesz wspomóc, inwestując w Control Wardy. Niektóre miejsca zawsze warto mieć “na oku” (Smoki, Rift Herald i Baron).
  • Cierpliwość – Ważna cecha przy nauce i czekaniu na błąd przeciwnika.
  • Priorytety – Musisz nauczyć się (to przyjdzie z doświadczeniem), jakie zadania mają najwyższy priorytet w danym momencie meczu. Doświadczenia pozwala dostosować strategię meczu w zależności od przebiegu gry. Doświadczenie jest ważne niezależnie od gry, to samo podkreślamy np. w poradniku jak grać w TFT.
  • Korzystaj z pingów – W trakcie meczu nie ma czasu na pisanie do uczestników na czacie. Sygnalizowanie swoich działań za pomocą tzw. “pingów” pozwala ci w ułamku sekundy przekazać towarzyszom, czego się mogą spodziewać i lepiej koordynować wspólną grę.

Najlepsze postaci do gry w jungle
lol postacie

Jest kilka postaci, które uniwersalnie można uznać za najlepsze do gry w jungle. Pamiętajcie jednak: balans postaci się regularnie zmienia i to, co piszę teraz, nie musi być prawdą w momencie gry.

  • Amumu – Kontroluje pole gry przez crowd control i obrażenia obszarowe (AoE). Postać bardziej przystępna dla nowych graczy.
  • Lee Sin – Bardzo wszechstronna postać, której umiejętności pozwalają na wiele metod gankowania. Wymaga od gracza dużych umiejętności.
  • Kayn – Potrafi się przemieniać z DPS-a w tanka, co czyni go elastycznym wyborem w zależności od potrzeb.
  • Kha’Zix – Specjalizuje się w eliminowaniu pojedynczych celów, co daje mu sporą przewagę w grze 1 na 1.
  • Nunu & Willup – Zadają zwiększone obrażenia celom na mapie  Świetni do szybkiego przejmowania smoków i barona.
  • Evelynn – Jej główną cechą jest możliwość skradania, czyli ruchu niewidocznego dla przeciwnika. Pozwala na skuteczne zasadzki, aczkolwiek w zamian wolniej porusza się po mapie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

world of warcraft w chinach WoW w Chinach płaci gotówką za raportowanie cheaterów!
Z cyklu: “nagłówki nie do ogarnięcia”. Netease (firma, która jest wydawcą WoW-a na rynek Chiński) zapowiedziała specjalny event na lipiec, w którym nagrodą za raportowanie
Elon Musk zablokuje iPhone'y Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X?
Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X? Platforma X (były Twitter) od czasu przejęcia przez milionera Elona Muska jest prawdziwą solą w oku ludzi, którym
Co zrobić ze starym laptopem? Co zrobić ze starym laptopem? Podpowiadamy!
Przychodzi taki okres w życiu każdego, że w końcu decydujemy się na nowy sprzęt. Komputery nie są wieczne i często, nawet jeśli działają, to przestają
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *