Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod do Warcrafta 3. W ostatnich latach pojawił się kolejny taki przypadek: mod DOTA Auto Chess do DOTA 2. Szybko pojawiły się jego klony, np. w postaci Teamfight Tactics – moda do League of Legends. Jak grać w TFT? Sprawdźmy!
tft

Podstawy gry w TFT

Najważniejsze w grze w TFT jest zrozumienie zasad obowiązujących w rozgrywce i czym właściwie gra się różni od pełnoprawnego LOL-a. TFT wykorzystuje postacie i itemy z League of Legends, ale stawia na podejście taktyczne i tworzenie synergii między nimi. Sam skill i opanowanie sterowania bohaterem nie jest potrzebne, gdyż bohaterowie walczą sami automatycznie. W jednym meczu bierze udział ośmiu graczy, którzy w każdej rundzie są parowani do starć 1v1. Zwycięzcą zostanie ten, który ostatni zostanie na polu bitwy.

Przebieg meczu w TFT jest następujący:

 • Mecz zaczyna się od draftu, który polega na wybieraniu losowych bohaterów z “karuzeli”.’
  1. Przed rozpoczęciem rozgrywki można rozplanować położenie swoich jednostek na planszy złożonej z sześciennych pól.
  2. Następnie przechodzimy do etapu 1 ze starciami PvE (przeciwnikami sterowanymi przez komputer), które pozwolą zdobyć więcej złota i jednostek. 
  3. Kolejnym krokiem jest ponownie karuzela, z drobną różnicą. Pierwsi zostaną dopuszczeni gracze z najniższym HP po rundzie PvE. Kolejny etap to już starcia PvP.
  4. Etapy 2-5 to mieszanka starć PvP i PvE, z których te drugie dalej pozwalają pracować nad swoją drużyną.
  5. Od etapu 6 zostają już tylko starcia PvP, aż do wyłonienia zwycięzcy.

Jak sam widzisz, podstawy gry w TFT sprawiają, że wyjątkowo łatwo zacząć. Automatyczne starcia kładą jednak większy nacisk na odpowiednie rozpoznanie kompozycji, która pozwoli wygrać mecz. Może się okazać, że wymogi taktyczne są trudniejsze do opanowania niż “normalna” gra, podobnie jak grając jungle w LOL-u.

Rozpoznanie kompozycji i synergii w TFT

Porównanie do LOL-a nie bierze się tylko i wyłącznie z powodu tego, że TFT to mod właśnie do tej gry. Do wygranej w LOL-u trzeba znać nie tylko, co robi twój bohater, ale też co robią bohaterowie przeciwników. To pozwala przewidywać zagrożenie z ich strony i odpowiednio reagować. To wszystko wpływa na rozpoznanie kompozycji w TFT i może być sporym wyzwaniem.

Nie zawsze będzie to możliwe ze względu na losowość karuzeli, ale warto dobierać postaci w taki sposób, żeby ich umiejętności i itemy tworzyły synergie, które podniosą wartość bojową twojej kompozycji. Niestety dużo w tym wszystkim nauki na błędach i powolnego zdobywania doświadczenia. Przeszkodą będzie również fakt, że Riot co trzy miesiące zmienia zestaw dostępnych cech i postaci.

Przy budowaniu drużyny najważniejsze są synergie cech (ang. trait). Wybierając jednostki, przeglądaj ich charakterystykę i staraj się dobierać te, które mają te same cechy. To sprawia, że warto wybierać jednostki z tym samym traitem, gdyż to może aktywować synergię i wspomóc gracza na jeden z trzech sposobów. Efekty mogą wspomóc gracza, osłabić przeciwnika lub być czymś unikalnym.
tft plansza do gry

Ekonomia gry w TFT

Ekonomia często bywa niedoceniana w TFT. Tymczasem jest ważną częścią składową rozpoznania potencjalnie dostępnych kompozycji w grze. Złoto pozwala kupować herosów, zwiększać poziom już posiadanych lub zmienić losowo narzucony wybór zaproponowany przez grę. Jak już wspomnieliśmy z poprzednim punkcie, złoto zdobywasz głównie poprzez rundy PvE.

Jak zdobyć przewagę w grze dzięki walucie? Zasady ekonomii w TFT są bardzo zbliżone do zasad ekonomii znanych z prawdziwego świata. Nie warto od razu wydawać całego złota i budować przewagi w ten sposób. Gra premiuje oszczędzanie: za każde 10 sztuk złota dostaniecie bonusową jedną sztukę za każdą rundę (do maksymalnie pięciu sztuk). Warto zaczekać z wydatkami, gdyż wraz ze wzrostem poziomu gracza, wzrasta również limit jednostek, które można umieścić na planszy. Brak złota w późniejszej fazie gry może cię dużo kosztować!

Nagrody rankingowe w TFT

Jak absolutnie każda gra na rynku oferująca tryb PvP, tak i TFT oferuje tryb rankingowy, a wraz z nim nagrody. Jakie nagrody rankingowe możesz otrzymać w TFT?

 • Skórki dla postaci.
 • Skórki i elementy kosmetyczne dla graczy (dla awatara gracza zwanego “Taktykiem”).
 • Emotki.
 • Ramki portretów.

Większość nagród sezonowych jest bardzo pożądana ze względu na możliwość pokazywania innym graczom swojego poziomu umiejętności. Możecie jednak używać również innych przedmiotów kosmetycznych. TFT ma wbudowany osobny sklep z mikropłatnościami od tego, który obecny jest w LOL-u. W nim znajdziecie standardowy wachlarz obecnie popularnych cyfrowych gadżetów. Poza wymienionymi powyżej będą to skórki dla planszy do gry, lepsze efekty wizualne dla Taktyka oraz oczywiście season passy (przepustki sezonowe).

Jak grać w TFT? Dodatkowe porady

Napisaliśmy już prawie wszystko o tym, jak grać w TFT. W tym miejscu zebraliśmy dodatkowe porady, które nie pasowały nigdzie indziej:

  • Bądź cierpliwy. TFT to gra, która wymaga sporej dawki doświadczenia, którego po prostu nie jesteś w stanie zdobyć inaczej, niż grając.
  • Próbuj różnych strategii. Pewnie szybko wpadnie ci w oko dobry sposób na grę. Staraj się jednak w nim nie zamykać. Warto podjąć wyzwanie rzucone przez grę i starać się zwyciężyć pierwszym zaproponowanym zestawem jednostek, a złoto zostawić na później.
  • Warto przeglądać na bieżąco informacje o aktualizacjach i przeglądać społeczności, żeby wiedzieć, które jednostki są aktualnie dobre.
  • Sporo wiedzy zyskasz, oglądając streamerów i turnieje.
  • W TFT możesz grać również na telefonach!

To już wszystko na temat jak grać w TFT. Graj i wspinaj się w rankingu!

WARTO PRZECZYTAĆ:

world of warcraft w chinach WoW w Chinach płaci gotówką za raportowanie cheaterów!
Z cyklu: “nagłówki nie do ogarnięcia”. Netease (firma, która jest wydawcą WoW-a na rynek Chiński) zapowiedziała specjalny event na lipiec, w którym nagrodą za raportowanie
Elon Musk zablokuje iPhone'y Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X?
Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X? Platforma X (były Twitter) od czasu przejęcia przez milionera Elona Muska jest prawdziwą solą w oku ludzi, którym
Co zrobić ze starym laptopem? Co zrobić ze starym laptopem? Podpowiadamy!
Przychodzi taki okres w życiu każdego, że w końcu decydujemy się na nowy sprzęt. Komputery nie są wieczne i często, nawet jeśli działają, to przestają
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *