W pewnym momencie możemy odkryć, że nasza klawiatura w ogóle nie działa lub przy jej użytkowaniu zamiast normalnych liter pojawiają się dziwne znaki. Może się to zdarzyć choćby w sytuacji, kiedy udostępnimy na jakiś czas sprzęt do zabawy dzieciom. Możemy wtedy zapytać: jak odblokować klawiaturę w laptopie i nie tylko?

Zablokowana klawiatura w laptopie to w wielu przypadkach problem, który można rozwiązać bardzo szybko, ale trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Nie jest to bowiem bardzo intuicyjne. Bez obaw — poniżej wyjaśnimy to krok po kroku. Zapraszamy!

Jak odblokować klawiaturę w laptopie i nie tylko?

Odblokowanie klawiatury w laptopie (i nie tylko — odpowiadamy tutaj także na pytanie, jak odblokować klawiaturę w komputerze stacjonarnym) jest możliwe poprzez zastosowanie odpowiednich skrótów klawiszowych — często blokada wzięła się bowiem z przypadkowego wciśnięcia kilku klawiszy przez nas lub osoby, którym udostępniliśmy sprzęt.

Skrótów klawiszowych do wypróbowania jest kilka. Niektórym pomoże ten pierwszy, innym być może dopiero ten ostatni, dlatego trzeba być cierpliwym. Oto one:

  • klawisz Fn, czyli przycisk funkcyjny (znajduje się po lewej stronie klawiatury z dołu)
  • skrót klawiszowy Shift + Fn
  • skróty klawiszowe od F1 do F12 + Fn (F1 + Fn, F2 + Fn i tak dalej)
  • skrót klawiszowy NumLock + Fn + F11.

W przypadku, kiedy co prawda klawiatura działa, ale zamiast normalnych liter pojawiają się dziwne znaki, spróbuj skrótu klawiszowego Shift + Ctrl.

Jeśli żaden z powyższych skrótów klawiszowych nie działa i dalej zastanawiamy się, jak włączyć klawiaturę w laptopie, można spróbować uruchomić system Windows ponownie i wtedy, jeśli problem wciąż będzie występował, próbować tych skrótów jeszcze raz.

W przypadku, kiedy nic nie przynosi rezultatu, pomóc może przywrócenie systemu do punktu, w którym klawiatura jeszcze działała. Może się bowiem okazać, że na przykład udało nam się zablokować klawiaturę, instalując nowy sterownik lub aktualizację systemu.

Jeśli to również nie pomoże, należy rozważyć ewentualność, że jest to problem sprzętowy i może być konieczne dokonanie fizycznej naprawy.

Zablokowana klawiatura w laptopie — podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się adekwatnie odpowiedzieć na pytanie, jak odblokować klawiaturę w laptopie i ten problem odszedł już dla Was w niepamięć. Może się zdarzyć, że niestety skróty klawiszowe nie podziałają i problem będzie bardziej złożony i trudny do rozwiązania, ale w wielu przypadków wystarczy po prostu nacisnąć kilka klawiszy i uda się go pozbyć, ponieważ wyłączenie klawiatury było przypadkowe.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy zaprosić Was do zapoznania się z naszymi innymi poradnikami. Dotychczas między innymi objaśnialiśmy już inne przydatne skróty klawiszowe. Jeśli macie pomysły na kolejne artykuły, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

klawiatura do tabletu Najlepsza klawiatura do tabletu – ranking
Na rynku mamy dziś wiele różnych urządzeń dotykowych, które wyróżniają się wysoką funkcjonalnością. Jednak posiadają one również wady, ponieważ często nie są wyposażone np. w
klawiatura do nintendo switch Czy warto kupić klawiaturę do Nintendo Switch?
Konsole już dawno wyszły poza ramy standardowych kontrolerów i pozwalają na podłączenie innych akcesoriów sterujących. Daje to możliwość zmiany sposobu, w jaki gramy na urządzeniu,
MODECOM Volcano Lanparty RGB, jako ikona klawiaturowej ewolucji
Obsługa komputera za pomocą myszy i klawiatury to rzecz niesamowicie powszechna, która z powodzeniem funkcjonuje już od kilku dziesięcioleci. Oczywiście współczesne wersje urządzeń peryferyjnych nie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *