Oszuści są coraz bardziej zuchwali, nowych pomysłów, na które wpadają, żeby wykorzystać, zaszkodzić, okraść nie sposób zliczyć. Próby wyłudzenia danych, które związane są z pomocą techniczną, nie są niczym nowym i niestety zdarzają się często. W jaki sposób działają oszuści? Jak rozpoznawać i unikać oszustw związanych z rzekomą pomocą techniczną?

Jak najczęściej działają oszuści?

Bardzo często spotykanym zachowaniem oszustów, jest propozycja pomocy w likwidacji usterki, która najczęściej w ogóle nie istnieje. Wyimaginowana wada, która dotyczy najczęściej problemu z oprogramowaniem, zdarza się także, że chodzi o sprzęt komputerowy, czy urządzenie mobilne. Oszustwo może nastąpić na dwa sposoby – wymagana jest, zaplata za rozwiązanie problemu, który nie istnieje – jest to mniejszy problem. Niestety w większej ilości przypadków, takie działanie ma celu, uzyskanie dostępu do twojego urządzenia, poprzez instalacje złośliwego oprogramowania, które może wyrządzić wiele szkód na twoim sprzęcie oraz niestety także na koncie bankowym.

W jaki sposób przeciwdziałać przestępcom?

Kiedy osoby trzecie z nieczystymi intencjami zdobędą dostęp do twojego sprzętu i zainstalują na nim oprogramowanie, które mogą uszkodzić wszystkie dane zapisane na urządzeniu, a także wykorzystać dane osobowe, czy wyczyścić konta bankowe, warto zawczasu zastanowić się, jak można temu przeciwdziałać. Warto zabezpieczyć się – powinieneś zainstalować program antywirusowy, który będzie stanowił realną ochronę dla twojego sprzętu oraz zabezpieczy większość aktywności w sieci. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele programów antywirusowych, które zapewniają zróżnicowany stopień ochrony. Niestety także i pod taką nazwą funkcjonuje wiele różnorodnego oprogramowania, które w rezultacie może przynieść same szkody. Dlatego zawsze warto korzystać z oprogramowania, które pochodzi ze sprawdzonego źródła.

Twoja tajna baza wiedzy – menedżer haseł

Większość osób korzysta z menedżera haseł – tak jest wygodnie i prosto. Takie rozwiązanie zapewnia zapamiętanie haseł na wszystkich zsynchronizowanych urządzeniach. Nie wymaga to zastanawiania się, skupianiu na takich szczegółach. Kiedy jednak oszust uzyska dostęp do tej bazy tajnych danych, każdego użytkownika, może w bardzo skuteczny sposób wykorzystać tę wiedzę i nas okraść lub dokonać innych zniszczeń. Warto więc zaopatrzyć się w bezpieczny menedżer do zapisywania haseł, który zapewni ochronę wszystkich umieszczonych w nim danych.

Co powinno wzbudzić czujność?

Informacje od dostawców zawsze skonstruowane są w charakterystyczny sposób, który bardzo łatwo może zweryfikować, kontaktując się z infolinią, czy odwiedzając ich witrynę. W komunikatach, które dotyczą błędów od zaufanych dostawców usługi, nigdy nie wymaga się podawania numeru konta, haseł, nie zawierają także numeru telefonu. Nigdy nie wolno wykonywać połączeń na numery telefonu, które pojawiają się w komunikacie. Przed kontaktem z pomocą techniczną, która dotyczy oprogramowania, czy sprzętu zawsze warto zweryfikować poprawność danych na stronie internetowej dostawcy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że kontaktujesz się z daną firmą, a nie wykonujesz połączenie, które może przyczynić się do ogromnego rachunku za telefon, czy wyrządzenia innego typu szkód. Warto także zwrócić uwagę na adres, z którego pochodzi wiadomość oraz ton wypowiedzi. Komunikaty nadawane przez oszustów bardzo często mają dużo błędów, są niegramatyczne, nie są pisane fachowym językiem.

Duże, renomowane koncerny nie kontaktują się w sprawie rozwiązania problemów z klientami, którzy nie zgłosili się do nich po pomoc. Kiedy odbierasz połączenie, w którym ktoś przedstawia się, jako doradca znanej i renomowanej firmy i proponuje pomoc w rozwiązaniu problemu, którego nie zgłaszałeś, od razu powinno to wzbudzić czujność. Zawsze warto dwa razy sprawdzić każde oprogramowanie, które instalujesz.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Talos Principle 2 DLC Talos Principle 2 niespodziewanie otrzymał DLC!
Kurz nie zdążył jeszcze porządnie opaść po premierze drugiej części tej gry logicznej, a Croteam już ponownie zaskoczył! Już od piątku możemy rozwiązywać nowe zagadki.
Automatyzacja pracy projektowej z SOLIDWORKS API
Projektowanie 3D to złożony proces, który często wymaga powtarzania tych samych sekwencji poleceń. Jednak dzięki narzędziu SOLIDWORKS API, możesz znacznie usprawnić swoją pracę poprzez automatyzację
AgilePM AgilePM® – zwinne zarządzanie projektami w dynamicznych środowiskach
Planując jakiekolwiek przedsięwzięcie, chcielibyśmy, by można je było zrealizować możliwie najtaniej, najszybciej i bez przeszkód. W większości przypadków to niemożliwe. Na szczęście istnieją podejścia takie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *