Dekoder jest często niezbędnym elementem, by oglądanie telewizji było możliwe. Jeżeli telewizor nie ma wbudowanego modułu DVB-T, konieczny będzie zakup powyższego urządzenia. Jego podłączenie do telewizora nie zawsze wystarczy, ponieważ trzeba wtedy korzystać z dwóch oddzielnych pilotów. Mamy jednak odpowiednie rozwiązanie. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem.

Dlaczego warto skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem?

Odpowiednio skonfigurowany pilot od dekodera to przede wszystkim spora wygoda dla użytkownika. Można jednym urządzeniem sterować wszystkimi funkcjami telewizora. Nie trzeba korzystać z dwóch oddzielnych pilotów, co oczywiście mogłoby być uciążliwe.

Warto zadbać o wygodę użytkowania, jeśli chodzi o oglądanie filmów i seriali. Dlatego też nasz poradnik pokazuje, jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem. Bardzo często zdarza się sytuacja, kiedy użytkownik tego po prostu nie robi. Wtedy jednym pilotem zwykle można wybrać ustawienia oraz zmieniać głośność, a drugim sterować kanałami czy funkcjami Smart TV. Taki podział jest niewygodny i można te funkcje połączyć w jednym urządzeniu.

Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe, jednak w wielu sytuacjach wystarczy tylko wykonać kilka prostych kroków. Zwykle do telewizora podłączony jest dekoder, odtwarzacz Blu-Ray czy zestaw kina domowego. Sterowanie kilkoma urządzeniami z poziomu jednego pilota będzie w takim przypadku bardzo wygodne.

jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem samsung

Pilot uniwersalny – czy takie rozwiązanie będzie idealne?

Jeżeli zastanawiasz się, jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem, należy sprawdzić, czy te urządzenia są w ogóle kompatybilne. Nie zawsze takie rozwiązanie będzie możliwe. Mimo wszystko można temu zaradzić za pośrednictwem pilota uniwersalnego. Taki sprzęt może bez problemu łączyć się z wieloma różnymi urządzeniami. Pilot uniwersalny pozwala sterować telewizorem, zestawem Hi-Fi, dekoderem czy nawet wentylacją itd.

To najlepsze możliwe rozwiązanie, jednak trzeba za niego dodatkowo zapłacić. Piloty uniwersalne kosztują około 100 zł i nie są dołączane do zestawu z telewizorem. To osobne, lecz bardzo przydatne akcesorium.

Funkcjonalność pilota uniwersalnego znacznie wyprzedza standardowy sprzęt. Jedyną wadą pozostaje jednak konieczność zakupu takiego akcesorium. Nie każdy chce dopłacać do swojego telewizora czy dowolnego innego urządzenia.

Jeżeli pilot od dekodera okaże się jednak kompatybilny – warto z niego skorzystać. Nie trzeba wtedy kupować dodatkowego oddzielnego akcesorium. Jeżeli wiesz, jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem, takie rozwiązanie będzie idealne. Sprzęt uniwersalny, który umożliwia sterowanie TV, odtwarzaczami, zestawem audio czy niemal dowolnym innym urządzeniem jest jednak znacznie wygodniejszy.

Jak odpowiednio skonfigurować dekoder i podłączyć go do telewizora?

Jeżeli zastanawiasz się, jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem, należy najpierw sprawdzić podstawowe połączenie. Nie wszystkie TV na rynku domyślnie mogą odbierać sygnał DVB-T. Dekoder jest urządzeniem, które gwarantuje taką możliwość, należy je podłączyć do telewizora. Niektóre modele oferują więcej funkcji jak nagrywanie czy nawet opcję połączenia z siecią i korzystania z serwisów streamingowych.

Podłączenie dekodera do telewizora nie jest zbyt skomplikowane. Należy w pierwszej kolejności dostarczyć zasilanie. Do dekodera zawsze dodany będzie zasilacz, wystarczy go podłączyć do prądu i odpowiedniego portu urządzenia.

Oprócz zasilania trzeba połączyć telewizor z zewnętrznym urządzeniem. Wykorzystuje się do tego celu przewód HDMI, Component Video lub SCART. Wiele zależy od posiadanego modelu telewizora oraz dekodera. Pilot w zestawie może być uniwersalny lub tylko do konkretnego urządzenia. Przed jego konfiguracją należy odpowiednio ustawić telewizor i sprawdzić, czy dekoder w ogóle działa jak należy.

Jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem? Poradnik krok po kroku

Niektóre dekodery mają w zestawie pilot uniwersalny. Taki sprzęt można sparować z telewizorem, wtedy nie trzeba korzystać z dwóch oddzielnych urządzeń. Jest to wygodne rozwiązanie, które dość łatwo zrealizować. Jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem?

  1. Uruchom telewizor i sprawdź jego markę. W instrukcji obsługi pilota uniwersalnego będą zawarte kody producentów, których sprzęt jest kompatybilny.
  2. Naciśnij i przytrzymaj przycisk źródła (może być różnie oznaczony). Pilot powinien podświetlić guzik lub zaświecić diodę. Wtedy należy użyć kodu odpowiedniego dla danego producenta telewizora, który można znaleźć w instrukcji pilota.
  3. Naciśnij przycisk Exit lub przytrzymaj automatyczny restart.

Warto wiedzieć, że telewizor nie zawsze powiadomi Cię o tym, że konfiguracja została zakończona. Najczęściej trzeba to po prostu przetestować samodzielnie. Jeżeli wiesz, jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem Samsung, LG, Philips czy dowolnej innej marki – wystarczy sprawdzić, czy wszystkie przyciski działają.

W razie niepowodzenia warto przeczytać instrukcję obsługi pilota i stosować się do niej stosować. Często problemem mogą być baterie, które sprawią, że sprzęt po prostu nie będzie działał.

Jak skonfigurować pilot od telewizora z dekoderem? Poradnik krok po kroku

Niektórzy użytkownicy posiadają piloty uniwersalne do telewizora jeszcze przed zakupem zewnętrznego dekodera DVB-T2 HEVC. W takiej sytuacji również można skonfigurować wszystko tak, by używać tylko jednego urządzenia zamiast dwóch. Jeżeli wiesz, jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem, powyższy proces będzie naprawdę podobny.

Warto w pierwszej kolejności sprawdzić instrukcję obsługi. Najczęściej producenci opisują tam dokładnie proces parowania pilota. Można również postępować według poniższych kroków:

  1. Uruchom dekoder i przejdź do jego ustawień;
  2. Odnajdź zakładkę związaną z konfiguracją i zewnętrznymi wejściami;
  3. Postępuj zgodnie z informacjami, które będą wyświetlane na ekranie;
  4. Pilot zostanie połączony z telewizorem.

W tym przypadku również należy upewnić się, że wszystkie urządzenia są kompatybilne. Inaczej skonfigurowanie pilota od telewizora z dekoderem będzie po prostu niemożliwe. Wtedy można ewentualnie zakupić zewnętrzny uniwersalny sprzęt.

Najpopularniejsze błędy przy parowaniu pilota z telewizorem lub dekoderem

Jeżeli wiesz, jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem, a urządzenie wciąż nie chce działać, prawdopodobnie występuje problem kompatybilności. To najpopularniejszy “błąd” podczas łączenia tego typu urządzeń. Jeżeli pilot, dekoder lub telewizor nie będą kompatybilne z pozostałymi sprzętami, cały system po prostu nie będzie mógł działać.

Potencjalnie problemem może być również brak odpowiedniej funkcjonalności. Nie wszystkie piloty są uniwersalne. Tylko niektóre modele można łączyć zarówno z dekoderem, jak i telewizorem. W innym przypadku konieczny jest zakup zewnętrznego urządzenia lub korzystanie z dwóch pilotów. Wybór zależy tutaj bezpośrednio od użytkownika. Warto zwracać uwagę, jaki pilot znajduje się w zestawie z dekoderem oraz telewizorem. Można dzięki temu uniknąć pewnych nieprzyjemności.

Sporadycznie użytkownicy błędnie przeprowadzają proces łączenia urządzeń. Poradnik, jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem można znaleźć w instrukcji obsługi. Powyżej przedstawiliśmy ogólne wskazówki, które również najczęściej wystarczą, by sparować urządzenia.

Po połączeniu jednego pilota z telewizorem i dekoderem może okazać się, że nie wszystkie funkcje są tak od razu dostępne. Spowodowane jest to bardzo prostą przyczyną. Piloty uniwersalne mają ograniczoną liczbę przycisków i muszą one być dostosowane pod jak najwięcej różnych urządzeń. Dlatego też bardziej zaawansowane funkcje telewizora czy dekodera mogą ostatecznie okazać się niedostępne.

Funkcje dostępne po sparowaniu jednego pilota z telewizorem i dekoderem

Takie rozwiązanie umożliwia zmianę kanałów, sterowanie głośnością, konfigurowanie telewizora i dekodera czy korzystanie z dowolnych ich funkcji za pomocą jednego pilota. Jest to przede wszystkim bardzo wygodne.

Bardzo często po zakupie dekodera zdarza się sytuacja, kiedy pilot od telewizora służy już tylko do zmiany ustawień, źródła obrazu czy też sterowania głośnością. Wszystkie inne rzeczy trzeba wykonywać oddzielnym urządzeniem. Korzystanie z dwóch pilotów może być bardzo uciążliwe, warto wtedy zakupić model uniwersalny.

Warto zauważyć, że nie zawsze parowanie będzie możliwe. Jeżeli jednak wiesz, jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem i jest to dostępne, wykorzystaj taką możliwość.

Alternatywne metody sterowania telewizorem i dekoderem

Warto wiedzieć, że niemal wszystkie urządzenia, do których wymagany jest pilot, można obsłużyć z poziomu smartfona, zarówno na Androidzie, jak i iOS. Wystarczy tylko, by był on wyposażony w diodę podczerwoną. Takie rozwiązanie może zastąpić zarówno pilot od telewizora, jak i ten od dekodera. Nie trzeba tutaj nawet kupować zewnętrznego urządzenia oraz dodatkowo go parować.

Są jednak pewne wady takiego rozwiązania. Smartfon jako pilot jest po prostu mało wygodny. Konieczne będzie często odpowiednie parowanie, zasięg pozostawia wiele do życzenia oraz zwykle nie są dostępne wszystkie funkcje.

Smartfon warto wykorzystać w awaryjnej sytuacji lub kiedy występuje konieczność użytkowania dwóch oddzielnych pilotów. Zakup akcesorium uniwersalnego pozostaje tutaj najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Czy można podłączyć więcej urządzeń do jednego pilota?

Już wiesz, jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem. Warto więc zauważyć, że takie rozwiązania są możliwe także przy innych urządzeniach. Piloty uniwersalne obsługują znacznie więcej sprzętów niż tylko telewizory oraz dekodery. Można je podłączyć między innymi do soundbarów, kina domowego i głośników ogółem, wentylacji, zestawu Hi-Fi, oświetlenia LED i wielu innych urządzeń.

Warto zastanowić się, do czego dokładnie pilot uniwersalny mógłby okazać się przydatny. Bardzo często sam telewizor i dekoder nie są jedynymi zastosowaniami. Połączenie zestawu audio, ekranu oraz odtwarzacza z jednym pilotem to jedno z ciekawych rozwiązań. Podobnych systemów można stworzyć znacznie więcej i niemal zawsze będą one personalizowane.

Jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem? Podsumowanie

Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne i wygodne. Łączenie jednego pilota z wieloma urządzeniami zależy przede wszystkim od kompatybilności, a sam sposób parowania będzie dość różny. Warto wiedzieć, że nie trzeba tutaj ograniczać się tylko do dwóch urządzeń. Jeden pilot może sterować wieloma sprzętami w całym domu lub mieszkaniu.

Mimo wszystko stosowanie tego rozwiązania podczas oglądania filmów to niezwykła wygoda. Jeżeli tylko masz możliwość sparowania jednego pilota z telewizorem i dekoderem, zdecydowanie to zrób. Użytkowanie dwóch oddzielnych akcesoriów jest problematyczne, nie pozwala użytkownikowi się odprężyć.

WARTO PRZECZYTAĆ:

lg przezroczysty telewizor LG zaprezentowało przezroczysty telewizor podczas CES 2024 . Robi wrażenie
Czegoś takiego na pewno jeszcze nie było. Podczas trwających targów CES 2024 LG pokazało przezroczysty, bezprzewodowy telewizor. Trzeba przyznać, że robi kapitalne wrażenie! LG Signature
samsung Samsung zapowiedział 110-calowy telewizor MicroLED
Nowy telewizor zapowiedziany przez Samsunga robi wrażenie. Ma 110 cali i wykorzystuje technologię MicroLED, której większość osób może nie kojarzyć, ponieważ dotychczas dostępna była tylko
jak podłączyć soundbar do tv przez bluetooth Jak podłączyć soundbar do telewizora przez Bluetooth?
Masz nowy soundbar i chcesz połączyć go z telewizorem, aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku m.in. podczas oglądania seriali czy filmów? W przypadku wielu nowoczesnych
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *