Zachowanie odpowiedniej temperatury poszczególnych komponentów laptopa czy komputera to rzecz kluczowa. Jeśli będą się one przegrzewać, wpłynie to na wydajność sprzętu, a w ostateczności może się on nawet spalić. Warto więc wiedzieć, jak sprawdzić temperaturę procesora (a także karty graficznej).

W związku z tym poniżej odpowiemy na pytanie, jak sprawdzić temperaturę komputera. Zebraliśmy dla Was najlepsze, najszybsze i najskuteczniejsze metody, z którymi nikt nie powinien mieć jakiegokolwiek problemu. Zapraszamy!

Jak sprawdzić temperaturę procesora? Najlepsze sposoby!

Zastanawiasz się, jak sprawdzić temperaturę procesora Win 10? Nic prostszego! Wystarczy tylko, że pobierzesz odpowiedni program, a błyskawicznie uzyskasz dostęp do tej informacji. Jeśli interesuje Cię kwestia tego, jak sprawdzić temperaturę bez instalowania czegokolwiek, cóż – tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana.

Temperaturę wyjściową komponentów można podejrzeć przez BIOS, ale nie dość, że jest to mało wygodne, to jeszcze mało dokładne (ponieważ jest to tylko temperatura wyjściowa). Lepiej więc po prostu pobrać właściwe oprogramowanie, które pokaże nam precyzyjny, pewny wynik.

Wśród popularnych programów do sprawdzania temperatury komponentów, w tym procesora, można wymienić HWMonitor, a także OCCT. Obsługa takich narzędzi jest bardzo prosta. Jedyne, co trzeba zrobić, to pobrać je i zainstalować, a po ich otworzeniu powinny nam się wyświetlić wszystkie kluczowe dane.

Maksymalną temperaturę dla swojego modelu procesora znajdziesz na stronie internetowej jego producenta. Optymalnie temperatura powinna być o kilkanaście stopni niższa od maksimum podczas intensywnego użytkowania (np. grania) i kilkadziesiąt stopni niższa podczas zwykłego użytkowania.

Warto wspomnieć, że OCCT nie tylko bada temperaturę sprzętu w danym momencie, ale też pozwala na przeprowadzanie tzw. “stress testów”, aby sprawdzić, jak będzie on sobie radził w warunkach skrajnych.

Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej?

Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić temperaturę karty graficznej, jest bardzo podobna do odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić temperaturę procesora. Krótko mówiąc – również wykorzystując zewnętrzne programy, w wielu przypadkach nawet te same.

Spora część oprogramowania do weryfikacji parametrów sprzętu, w tym temperatury, pozwala podejrzeć dane zarówno dla procesora, jak i dla karty graficznej (a także m.in. dla dysku czy pamięci RAM). Taką opcję daje m.in. wspomniany już program HWMonitor.

Wystarczy go pobrać, zainstalować i otworzyć, a następnie namierzyć wskaźnik dotyczący temperatury karty graficznej. Zanim jednak to zrobimy, warto sprawdzić, jaka jest maksymalna bezpieczna temperatura dla naszego modelu karty graficznej, aby móc precyzyjnie ocenić wynik badania.

Jak sprawdzić temperaturę komputera – podsumowanie

Po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami powinniście już wiedzieć, jak sprawdzić temperaturę procesora, a także, jak sprawdzić temperaturę karty graficznej. Nie jest to jak widać trudne, ale będzie wymagało użycia jakiegoś zewnętrznego narzędzia. Można oczywiście próbować sprawdzić temperaturę przez BIOS-a, bez ściągania czegokolwiek, ale nie będzie to szczególnie precyzyjny odczyt.

Jeśli spodobał Wam się ten artykuł, koniecznie zapoznajcie się z naszym poradnikiem, jak przyspieszyć komputer. Może Was także zainteresować przewodnik, w którym opisywaliśmy najczęstsze usterki laptopów i ich objawy. Dajcie nam znać w komentarzach, jeśli macie pomysł na kolejne tematy, którymi powinniśmy się Waszym zdaniem zająć!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Budowa laptopa – najważniejsze informacje. Co warto wiedzieć?
Raczej nikt nie ma wątpliwości, że laptopy, komputery i smartfony to dosyć skomplikowane urządzenia. W końcu składają się one z dziesiątek podzespołów oraz specjalistycznych układów,
Nie tylko Intel, ale również AMD i ARM – o luce bezpieczeństwa w procesorach
Niedawno informowaliśmy was o poważnej luce bezpieczeństwa procesorów od Intela. Okazuje się jednak, że podobna dziura dotyczy także AMD i ARM. Intel na długo zapamięta
ps5 pro PlayStation 5 Pro z procesorem AMD Zen 2 i 60 jednostkami RDNA 3. Wyciekła specyfikacja
Jeszcze niezapowiedziana konsola PlayStation 5 Pro cały czas jest wyczekiwana. Ma ona oferować lepszy Ray Tracing, wyższą wydajność oraz zapewne zmianę konstrukcji. Wygląda jednak na
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *