Masz wrażenie, że twój komputer działa wolniej niż kiedyś? Może wręcz wyraźnie zauważasz, że wiatraki chodzą głośniej, a w twoim pokoju zrobiło się cieplej? To może być oznaka przegrzewania się komputera. Nie jest to pożądany stan dla żywotności podzespołów, stąd dobrze czasem sprawdzić ich temperaturę i zareagować, póki nie jest za późno. W tym poradniku nauczę was jak sprawdzić temperaturę procesora w Windows 10.

Chociaż domyślnym wyjściem wydaje się zajrzenie do menedżera zadań, to ten pomimo sporej ilości statystyk na temat naszych podzespołów, nie wyświetla o dziwo temperatury.

Aplikacje do sprawdzanie temperatury procesora

Najprostszym sposobem na ominięcie braków systemu Windows jest ściągnięcie zewnętrznej aplikacji. Dwie najpopularniejsze aplikacje o takim działaniu obecnie to HWmonitor oraz AIDA64 (wcześniej znana pod nazwą Everest).

HWmonitor

Możecie go ściągnąć prosto ze strony producenta CPUID. Instalacja programu przebiega absolutnie standardowo, aczkolwiek zwróćcie uwagę, że uruchamiając go, Windows zapyta o pozwolenie dla aplikacji na przeprowadzenie zmian w systemie. To normalne, bez obaw.

Dzięki HWmonitor sprawdzicie nie tylko temperaturę procesora, ale również wiele innych statystyk jak np. napięcie czy pobór mocy ze wszystkich czujników, jakie znajdują się w waszych podzespołach.

HWmonitor
AIDA64

AIDA64 daje nam nawet większe możliwości niż HWmonitor, tylko spójrzcie na screen. Wiąże się to niestety z kosztem: AIDA jest płatnym programem, z darmowym miesięcznym trialem.

AIDA64
Inne aplikacje o zbliżonym działaniu, które możecie preferować: Core Temp, NZXT’s CAM, Speedfan.

Jaka powinna być temperatura procesora?

To zależy od konkretnego modelu, ale można śmiało przyjąć, że w stanie spoczynku temperatura powinna się utrzymywać między 30-40 stopni a pod obciążeniem nie powinna przekraczać 70 stopni. Zwróćcie uwagę, że temperatura procesora będzie również zależeć od temperatury powietrza, którym procesor jest chłodzony. Powyższy screen robiłem bardzo gorącego czerwcowego dnia. Gdybym sprawdzał w zimę, temperatura byłaby niższa. Podobnie inne temperatury i pobór mocy będą mieć procesory laptopowe.

Nowsze podzespoły mają wbudowane zabezpieczenia, które sprawią, że komputer się wyłączy, jeśli temperatura będzie za wysoka. Mimo wszystko lepiej reagować wcześniej, gdyż długa praca w zbyt wysokiej temperaturze może być szkodliwa dla twojego komputera.

Jeśli chcecie znaleźć odpowiednią temperaturę dla swojego procesora, sprawdźcie w googlach. Hasło “model procesora + temperatura” powinno wystarczyć, żeby znaleźć stronę producenta z tymi informacjami.

Czy da się sprawdzić temperaturę procesora bez aplikacji?

Jest jeden sposób: możecie wejść do BIOSu swojego komputera, który również wyświetla informacje z czujników. Niestety jest to tylko połowiczne rozwiązanie. Konieczność wyłączenia systemu wiąże się z tym, że nie będziecie mogli monitorować temperatury na bieżąco, pod obciążeniem. W dodatku BIOS jest miejscem raczej dla trochę bardziej doświadczonych użytkowników.

Jak obniżyć temperaturę procesora?

Pierwszą rzeczą, którą możecie zrobić, to otwarcie obudowy i wyczyszczenie z kurzu. Jeżeli nie macie pod ręką sprężonego powietrza, możecie przedmuchać obudowę suszarką lub delikatnie popracować odpowiednią końcówką do odkurzacza. Spokojnie, części komputerowe są dużo bardziej wytrzymałe, niż wyglądają. Oczywiście wszelkie takie operacje róbcie na wyłączonym i odłączonym od prądu komputerze.

Trochę bardziej skomplikowane sposoby, które wciąż można zrobić samemu:

  • Zadbaj o lepszy obieg powietrza. Co to znaczy? Postaraj się uporządkować wszystkie kable, aby nie wisiały luzem w obudowie, a były ściągnięte do tyłu.
  • Wymień chłodzenie procesora. Chłodzenie dodawane domyślnie do procesorów nie jest tak wydajne jak kupione osobno. Lepsze chłodzenie to niewysoki koszt.

Jest jeszcze jedna rzecz, ale to polecam już tylko zaawansowanym użytkownikom. Między procesorem, a chłodzeniem znajduje się cienka warstwa pasty termoprzewodzącej, która się bardzo powoli zużywa. Wymiana pasty co rok-dwa to dobry pomysł.

Jak sprawdzić temperaturę procesora? Podsumowanie

Okresowa kontrola temperatury podzespołów to dobry sposób na przedłużenie żywotności swojego komputera. Najlepszy i najszybszy sposób, to skorzystać z jednej z zewnętrznych aplikacji, które służą dokładnie do tego. Nawet jeśli nie jesteście profesjonalistami, dobrze zrobicie, jeśli raz na 3-4 miesiące otworzycie obudowę, aby pozbyć się zbierającego się kurzu. Zapraszamy także do artykułu, w którym wyjaśniamy, jak sprawdzić temperaturę karty graficznej!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jaki antywirus na windows 11 Jaki antywirus na Windows 11 wybrać?
Program antywirusowy to swego rodzaju podstawa, która chroni użytkownika przed zagrożeniami z sieci i nie tylko. Dzięki temu zabezpieczymy swoje dane, pliki czy wrażliwe informacje.
jak wylaczyc vpn w windows 10 Jak wyłączyć VPN w Windows 10?
VPN to super narzędzie. Nie dość, że zapewnia dodatkową ochronę i szyfruje twoje dane, to jeszcze pozwala na zmianę lokalizacji. Oczywiście VPN nie sprawia, że
jak zrobic vpn windows 7 Jak zrobić VPN Windows 7? Najważniejsze wskazówki i poradnik krok po kroku
Wirtualna sieć prywatna, czyli w skrócie VPN ułatwia pracę w wielu przypadkach oraz gwarantuje bezpieczeństwo użytkownika. Ta technologia zapewnia anonimowość podczas korzystania z internetu oraz
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *