Tłumaczyliśmy już między innymi, jak usunąć pustą stronę i jak numerować strony w Wordzie. W kolejnym poradniku z serii tekstów dotyczących obsługi programu Microsoft Word zajmiemy się kwestą justowania tekstu. Wyjaśnimy, co właściwie oznacza “wyjustowany tekst”, jak wyjustować tekst w Wordzie i po co właściwie się to robi. Zapraszamy!

Czym jest wyjustowany tekst i po co się go stosuje?

Wielokrotnie możemy w życiu zetknąć się z frazą “wyjustowany tekst” czy poleceniem “wyjustować tekst”, na przykład podczas konkursu, w zadaniu od nauczyciela czy pracodawcy.

Warto wskazać, że jeśli wpiszemy sobie w CV umiejętność typu “obsługa pakietu biurowego Microsoft Office”, coraz częściej możemy się spodziewać, że potencjalny pracodawca przetestuje naszą rzekomą umiejętność. Warto więc zadbać o to, żeby nie wpaść na czymś naprawdę prostym.

Justowanie to nic innego, jak wyrównanie teksty do obu krawędzi marginesów jednocześnie, aby stworzyć symetryczny, estetyczny efekt.

Wyjustowany tekst jest stosowany właśnie głównie ze względu na walory estetyczne, we wszelkiego rodzaju pracach konkursowych, sprawozdaniach, listach motywacyjnych i nie tylko. Niejednokrotnie w czasie swojej kariery szkolnej, akademickiej czy zawodowej będziemy więc mieli potrzebę z umiejętności justowania tekstu skorzystać.

Jak wyjustować tekst w Wordzie?

Wyjustowanie tekstu jest bardzo proste i można to zrobić w zaledwie kilka chwil, jeśli wiemy, gdzie szukać. W pierwszej kolejności musimy oczywiście otworzyć dokument w programie Microsoft Word, a następnie zaznaczyć fragment tekstu, który chcemy wyjustować.

Domyślnie po otworzeniu programu powinniśmy znaleźć się w zakładce Narzędzia Główne, jeśli jednak w niej nie jesteśmy, to należy do niej przejść poprzez kliknięcie na nią w górnym menu. Następnie musimy zwrócić uwagę na sekcję Akapit.

W jej dolnej części znajdziemy kilka ikonek składających się z różnych kresek. Licząc od lewej, będziemy mieli opcję wyrównania do lewej, wyrównania do środka, wyrównania do prawej i wreszcie wyjustowania.

wyjustowany tekst

Jak wyjustować tekst? Ikonka narzędzia wyjustowania tekstu to ikonka składająca się z czterech równych, ułożonych poziomo pod sobą linii. Jedyne, co musimy zrobić, to nacisnąć rzeczoną ikonkę, a tekst się wyjustuje. Domyślnie po kliknięciu jej wyjustowany zostanie cały zaznaczony tekst bądź, jeśli żadnego fragmentu nie zaznaczyliśmy, cały akapit, w którym znajduje się obecnie migający kursor.

Jest także jeszcze jedna odpowiedź na pytanie, jak wyjustować tekst w Wordzie. Zamiast przechodzić do zakładki Narzędzia Główne, co może być uciążliwe, jeśli aktualnie robimy coś w innej zakładce, wystarczy, że zaznaczymy tekst, który chcemy wyjustować i wciśniemy skrót klawiszowy Ctrl + J.

Jeśli w momencie wciśnięcia skrótu nie będzie zaznaczony żaden fragment, to podobnie, jak przy naciśnięciu ikonki, wyjustowany zostanie akapit, w którym aktualnie znajduje się migający kursor.

Tekst wyjustowany – podsumowanie

Są takie przypadki, kiedy tekst wyjustowany będzie wyglądał znacznie lepiej niż na przykład tekst tradycyjnie wyrównany do lewego marginesu lub tekst wyrównany do środka.

Warto więc wiedzieć, gdzie szukać takiej opcji, żeby w razie potrzeby móc szybko z niej skorzystać. Dobrze jest także zapamiętać wspomniany powyżej skrót klawiszowy, aby móc pracować jeszcze szybciej i jeszcze efektywniej.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *