Przekierowanie połączeń, jak sama nazwa wskazuje, działa w ten sposób, że, kiedy ktoś zadzwoni pod określony numer, zostanie przekierowany do innego — to ważna funkcja w telekomunikacji. Dzięki możliwości przekierowania połączenia przysłowiowy Kowalski próbując skontaktować się z Nowakiem, nie mogąc nawiązać połączenia (numer jest zajęty, niedostępny bądź nie odbiera), zostaje przekierowany na inny numer, wskazany przez Nowaka.
Wiele osób włącza tę usługę tylko na określony czas, a potem zastanawia się jak ją wyłączyć. Dziś więc powiemy o tym jak wyłączyć przekierowanie połączeń, aby znowu odbierać je na swoim telefonie?
Wystarczy tak naprawdę kilka chwil, jeśli wie się, co dokładnie trzeba nacisnąć i przestawić. Można to zrobić na kilka różnych sposobów — w tym artykule omówimy dwa z nich. Wszystkiego dowiecie się poniżej. Zapraszamy!
Jak wyłączyć przekierowanie połączeń? Poradnik krok po kroku
W pierwszej kolejności kluczowe jest wskazanie, że istnieje kilka typów przekierowań połączeń. Pierwsze z nich to przekierowanie bezwarunkowe, które następuje w każdym przypadku, kiedy ktoś dzwoni. Niektórzy ustawiają je na przykład na służbowych telefonach w momencie, kiedy są na urlopie, po to, aby wszystkie połączenia były przekazywane do osoby, która jest na zastępstwo.
Oprócz tego mamy trzy inne typy przekierowań, które aktywują się tylko w określonych okolicznościach: dla numeru zajętego (połączenia są przekierowane jedynie wtedy, gdy numer jest zajęty), nieosiągalnego (przekierowania są wykonywane tylko w przypadku, gdy numer jest nieosiągalny, czyli telefon jest wyłączony lub poza zasięgiem) i nieodpowiadającego (jeśli nie odbierze się po kilku sygnałach, połączenie zostaje przekierowane).
Jak wyłączyć przekierowanie połączeń? Są dwie możliwości:
- przy użyciu menu smartfona,
- przy zastosowaniu kodów USSD.
Pierwsza polega na zmienianiu tego bezpośrednio w telefonie. W tym celu należy wejść w ustawienia systemu i odszukać zakładkę odpowiedzialną za ustawienie połączeń. Po jej wybraniu należy odnaleźć opcję dotyczącą przekierowań. Tam w łatwy sposób można dezaktywować każdą formę przekazywania połączeń. Zatem należy podjąć następujące kroki (instrukcja jest dla systemu Android):
- Otworzyć aplikację Telefon.
- Nacisnąć na trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu, a później spośród dostępnych wariantów wybierz Ustawienia.
- Z listy wybrać “Konta telefoniczne”, a następnie “Przekierowanie/Przekazywanie połączeń”.
- Stuknąć w typ przekierowania, który chce się wyłączyć (np. Zawsze przekazuj/Przekazuj, gdy zajęty/Przekazuj przy braku odpowiedzi/Przekazuj, gdy poza zasięgiem) i przycisnąć “Wyłącz”.
Zapraszamy przy okazji do materiału, w którym wyjaśniamy, jak zablokować numer telefonu. Przekierowania można też dezaktywować za pomocą kodów USSD (Unstructured Supplementary Service Data), czyli krótkiego ciągu znaków wykorzystywanego do komunikowania się telefonu z operatorem, wpisywanych na ekranie wybierania numeru. Za ich pomocą można uruchomić i usunąć omawianą możliwość.
Przy takim rozwiązaniu wyłączenie przekierowania połączeń stanowi poniższa procedura:
- Wejdź w aplikację do wykonywania połączeń (domyślnie Telefon) i przejdź do wprowadzania numeru.
- Aby wyłączyć przekierowania bezwarunkowe, wpisz #21#, jeśli chcesz dezaktywować przekierowania dla numeru zajętego, zastosuj #67#, natomiast dla przekierowania nieosiągalnego wbij #62#, a dla przekierowania nieodpowiadającego wybierz #61#. Na koniec zatwierdź, tak, jakbyś chciał wykonać połączenie.
Jak można zauważyć, cały proces wyłączenia przekierowania połączeń nie jest szczególnie trudny. Jeśli chce się z powrotem je włączyć, należy na ekranie wybierania numeru wpisać najpierw komendę dla wyłączenia, a potem numer, na który ma nastąpić przekierowanie, czyli np. zamiast ##21# trzeba wdusić przyciski: #21#123123123 i potwierdzić.
Wyłączanie przekierowania połączeń – podsumowanie
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki przydały Wam się i wiecie już, jak wyłączyć przekierowanie połączeń. Jest to niewątpliwie bardzo użyteczne w wielu sytuacjach. Nie jest to szczególnie trudny ani czasochłonny zabieg, ale nie da się ukryć, że, jeśli nie wie się, co należy wpisać lub gdzie szukać takiej opcji, można się mocno pogubić.
Przy okazji zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi materiałami. Pisaliśmy na przykład o tym, czym jest połączenie WPS. Dajcie znać, jeśli macie jakieś pomysły odnośnie kolejnych tematów, które powinniśmy poruszyć!
WARTO PRZECZYTAĆ: