Kody QR to prostokątne kształty, które po zeskanowaniu przez telefon mogą zwierać między innymi jakieś informacje (np. hasła, dane osobowe) lub linki do stron internetowych. Można powiedzieć, że jest to po prostu coś w rodzaju kodu kreskowego. Często są one np. drukowane na ulotki czy banery reklamowe. Jeśli ktoś wcześniej nie miał z nimi do czynienia, może zastanawiać się: jak zeskanować kod QR? Gdzie taka opcja jest dostępna?

W zależności od tego, jaki posiadamy telefon, możemy skorzystać z wbudowanej aplikacji lub będzie potrzeba pobrania jakiejś ze sklepu Google Play. W obu tych przypadkach jest to szybkie i darmowe, nie ma więc powodu do obaw. Wszystko krok po kroku wyjaśnimy w tym poradniku. Zapraszamy!

Jak zeskanować kod QR?

Jak wspomniano powyżej, skanowanie kodu QR wymaga zastosowania specjalnej aplikacji. Niektóre telefonu mają taką aplikację zainstalowaną fabrycznie lub posiadają opcję skanera QR wbudowaną w fabryczną aplikację aparatu.

Warto więc wpisać w wyszukiwarkę aplikacji na telefonie (żeby ją zobaczyć, wystarczy przesunąć palec w górę na samym dole ekranu) „skaner” lub „QR”, aby zobaczyć, czy się ją posiada. Można też otworzyć aparat i poszukać skanera kodów QR w sekcji „Więcej”.

W wielu przypadkach jednak takiego wbudowanego skanera nie będzie i konieczne będzie poradzenie sobie samemu. Jak zeskanować kod QR w takiej sytuacji? Należy wykonać poniższe kroki:

  1. Otwórz sklep Google Play
  2. Wpisz w wyszukiwarkę „Skaner QR”, naciśnij na którąś z aplikacji z listy, a następnie na przycisk „Zainstaluj”.
  3. Kiedy aplikacja zostanie pobrana i zainstalowana, naciśnij na „Otwórz”.
  4. Ruszaj telefonem tak, aby kod QR znalazł się w obszarze wskazanym na ekranie urządzenia.

Kiedy aplikacja wykryje kod QR, powinna wyświetlić informację o tym, co się pod nim kryje (np. link, tekst) lub wykonać jakąś akcję (na przykład zalogować się do danej sieci Wi-Fi).

Aplikacji pełniących rolę skanera QR jest cała masa i nie ma tak naprawdę dużego znaczenia, którą wybierzemy, ponieważ działają one z grubsza tak samo. Mogą się one różnić głównie ilością wyświetlanych reklam.

Skanowanie kodu QR – podsumowanie

Nie ma może już takiego szału na kody QR, jak kiedyś, ale czasami wciąż się one przydają. Można za ich pomocą na przykład szybko udostępnić komuś hasło do Wi-Fi, mają także wiele innych zastosowań (np. obecnie wykorzystuje się je do potwierdzenia statusu zaszczepienia danej osoby). Zdecydowanie warto więc wiedzieć, jak zeskanować kod QR, szczególnie biorąc pod uwagę, że jest to stosunkowo proste i szybkie, a do tego całkowicie darmowe.

Liczymy, że przypadł Wam do gustu ten artykuł i w związku z tym chcielibyśmy polecić Wam kolejne, które dotychczas stworzyliśmy. Między innymi zdarzyło nam się informować, jak wyszukać obrazem za pomocą Google Grafika. Tłumaczyliśmy także, jak zainstalować Fortnite na telefonie, do czego przydaje się właśnie skaner kodów QR. Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje, jeśli więc jakieś macie, nie wahajcie się nimi z nami podzielić, a być może uda nam się wcielić je w życie!

WARTO PRZECZYTAĆ:

No Mans Sky No Man’s Sky dostanie kolejną aktualizację!
Historia No Man’s Sky po prostu nie chce się skończyć. Uwierzycie, jeśli wam powiem, że słynna fatalna premiera tej gry miała miejsce osiem lat temu?
Co to gry Indie? Co to “gry Indie”?
W świecie zalanym przez produkcje AAA warto czasem mieć coś… innego. Ile razy można grać w kolejnego asasyna, Far Cry, Need for Speeda? Duże studia
baldur's gate 3 Baldur’s Gate 3 zacznie wspierać mody!
Często mówi się, że “to, co dobre, mogłoby trwać wiecznie”. W gamingu ciężko mówić o wieczności, gdy jesteśmy stale bombardowani nowymi tytułami, jednak są studia,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *