Najczęstszym sposobem na naprawę komputerów jest ich wyłączenie i włączenie ponowne. Pewnie słyszeliście to już milion razy, ale taka prawda: to działa. Nie inaczej jest z konsolami. Konsole dzięki zamkniętemu systemowi operacyjnemu raczej nie wymagają częstego resetowania, ale wciąż może się zdarzyć taka potrzeba. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie: jak zresetować Nintendo Switch.

Jak zresetować Nintendo Switch?

Zanim przejdziemy do poradnika jak zresetować Nintendo Switch, warto zwrócić uwagę, że przez pojęcie “reset konsoli” rozumiemy trzy różne (ale podobne) czynności, które dla ułatwienia mają zbliżone nazwy. Mowa oczywiście o:

 • Miękki reset konsoli.
 • Hard reset Nintendo Switch (Twardy reset).
 • Przywracanie (resetowanie do) ustawień fabrycznych.

Dokładne różnice między nimi przedstawimy w dalszej części poradnika, tymczasem skupmy się na tym, czego szukacie: jak zresetować Nintendo Switch.

Jak zresetować Nintendo Switch? Hard reset Nintendo Switch i miękki reset wykonuje się w bardzo podobny sposób. Dla wykonania miękkiego resetu wciśnijcie i przytrzymajcie przycisk włączania na górnej krawędzi konsoli. Jeśli nie wiecie, o który guzik chodzi, jest to ten sam, który używa się do włączania konsoli. Szerzej opisaliśmy to w poradniku jak uruchomić Nintendo Switch.

Po kilku sekundach pojawi się menu, z którego wybierzcie opcję “Power options”. Niestety nie możemy pokazać na screenach jak zresetować Nintendo Switch, ponieważ konsola nie zezwala na wykonywanie screenshotów tego konkretnego menu. Pierwsza opcja “Sleep mode” to standardowe uśpienie, którym “wyłączacie” konsolę.

Po wybraniu „Power options” jesteśmy już o krok od tego, jak zresetować Nintendo Switch. W następnym menu zobaczycie dwie nowe opcje do wyboru. Będą to:

 • Restart.
 • Power Off.

Pierwsza opcja, czyli „Restart” to najzwyklejszy miękki reset, szybkie ponowne uruchomienie konsoli. Opcja Power Off to oczywiście wyłączenie konsoli, ale wyłączenie i włączenie konsoli w tym przypadku będzie twardym resetem. Gdyby zdarzyło wam się być w sytuacji, gdy konsola kompletnie odmówi posłuszeństwa, to właśnie ten przycisk należy przytrzymać. Brawo, wiecie już jak zresetować Nintendo Switch!

hard reset nintendo switch

Jak przywrócić ustawienia fabryczne w Nintendo Switch?

Kwestia tego, jak przywrócić ustawienia fabryczne w Nintendo Switch jest równie prosta, co sposób na to, jak zresetować Nintendo Switch. Zacznijmy jednak od przypomnienia: czym jest przywracanie ustawień fabrycznych?

Przywracanie ustawień fabrycznych, często znane również pod terminem “resetu” do ustawień fabrycznych, przywraca sprzęt do stanu, w jakim był po zakupie. Usuwa wszystkie dane, konta użytkowników, hasła, Nintendo Switch gry, zainstalowane aplikacje, wszystko. Nie jest to normalne resetowanie konsoli, a raczej opcja na specjalną okazję: warto wyczyścić konsolę w ten sposób przed jej sprzedażą.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne w Nintendo Switch? Poradnik krok po kroku:

 1. Wejdź w „System Settings”. Druga ikona od prawej (zębatka) w dolnym rzędzie ikon.
 2. W menu po lewej stronie znajdź zakładkę „System”, powinna być ostatnia na samym dole. Zatwierdź.
 3. W prawej części menu również zjedź na sam dół i wejdź w opcję „Formatting Options”.
 4. Tam ponownie zejdź na sam dół, gdzie znajdziesz do wyboru opcję „Restore Factory Settings”. Zatwierdź.
 5. Przeczytaj ostrzeżenie, a następnie zatwierdź przyciskiem Next.
 6. Po tym oknie zobaczysz jeszcze jedno ostrzeżenie. Możesz się wycofać lub wyczyścić konsolę wybierając przycisk “Restore Factory Settings”. Po zatwierdzeniu nie ma już odwrotu. Przywracanie ustawień fabrycznych może zająć kilka minut.

Tym samym wiecie już, jak przywrócić ustawienia fabryczne w Nintendo Switch!

Jak zresetować Nintendo Switch Lite?

Jeśli zastanawiacie się, jak zresetować Nintendo Switch Lite, to odpowiedź jest prosta: w dokładnie ten sam sposób, co “zwykłą” wersję tej konsoli. Chociaż delikatnie inne fizycznie, to jednak obie konsole są obsługiwane przez ten sam system operacyjny, więc reset Nintendo Switch Lite wykonuje się w ten sam sposób. Dokładną instrukcję znajdziecie w akapicie “Jak zresetować Nintendo Switch”.

Twardy a miękki reset Nintendo Switch – porównanie

Hard reset Nintendo Switch jest wtedy, gdy wyłączysz konsole przyciskiem i włączysz ponownie. Jest to zwykle używane do rozwiązywania drobnych problemów z oprogramowaniem i usterek. Pod terminem “twardy reset Nintendo Switch” można również spotkać pełne przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych.

Miękki reset Nintendo Switch dokonuje się przez ponowne uruchomienie konsoli z menu. Może to pomóc, jeśli system działa wolno lub konkretna gra nie działa tak, jak powinna.

Co daje reset Nintendo Switch?

Reset Nintendo Switch daje wiele korzyści:

 1. Miękki reset Nintendo Switch może rozwiązać problemy z aplikacjami, które powstały na skutek bugów lub crashy.
 2. Poprawa działania. Jeśli konsola działa wolno, reset Nintendo Switch może z tym pomóc przez wyczyszczenie plików tymczasowych, które nagromadziły się w trakcie korzystania z konsoli.
 3. Czyszczenie ustawień użytkownika. Reset do stanu fabrycznego sprawia, że oprogramowanie konsoli będzie jak nowe.

Kiedy warto wykonać reset Nintendo Switch?

Reset Nintendo Switch warto wykonać w kilku sytuacjach:

 1. Jeśli napotkałeś bugi, problemy z aplikacjami, ew. konsola wolno lub “dziwnie” działa. Restart konsoli wyczyści pamięć tymczasową i rozwiąże problemy wynikające z nieoczekiwanych bugów.
 2. Wolne działanie lub większe problemy techniczne. Wspomniałem o tym już we wstępie, ale zadziwi was, ile można rozwiązać zrestartowaniem konsoli!
 3. Sprzedaż konsoli. W takim momencie to właściwie wymóg. Reset Nintendo Switch do stanu fabrycznego usuwa wszystkie wasze pliki, konta, hasła, wszystko. To najpewniejszy sposób, żeby nie przekazać kupującemu danych, którymi nie chcecie się dzielić.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik okazał się dla Was przydatny i wiecie już, jak zresetować Nintendo Switch!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak podłączyć nintendo switch do laptopa Jak podłączyć Nintendo Switcha do laptopa?
Wiedziałeś, że istnieje możliwość podłączenia konsoli Nintendo Switch do laptopa? Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, nie martw się! W naszym poradniku omówimy wszystkie kroki,
jak podłączyć nintendo switch do telewizora Jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Pytanie o to, jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora może wydawać się dziwne. Spokojnie, tutaj nie spotkasz się z taką oceną. W TechPolska.pl potrafimy spojrzeć
pokrowiec na nintendo switch Dlaczego warto kupić pokrowiec na Nintendo Switch?
W dzisiejszym świecie mobilnych gier Nintendo Switch stało się nie tylko symbolem rozrywki, ale również przedmiotem osobistego stylu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej pokrowcom
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *