Podczas korzystania z komputera spotkamy się z wieloma sytuacjami, w których należy zmienić rozdzielczość zdjęcia. Przykładowo niektóre portale społecznościowe czy strony urzędowe wymagają zamieszczenia obrazów w konkretnej rozdzielczości.
Umiejętność zmiany rozdzielczości zdjęcia przyda się nam także przy ich wydruku oraz przy edycji dokumentów. Za to zmniejszenie rozdzielczości obrazu pozwoli nam na zaoszczędzenie miejsca na dysku. W tym artykule pokażemy, jak zwiększyć lub zmniejszyć rozdzielczość zdjęcia.
Grafika rastrowa a grafika wektorowa
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia jak zwiększyć rozdzielczość zdjęcia, musimy najpierw przedstawić dwa główne rodzaje grafiki komputerowej. Mowa tutaj o grafice rastrowej oraz grafice wektorowej.
Grafika rastrowa do przedstawienia obrazu wykorzystuje prostokątną siatkę pikseli “zamalowanych” różnymi kolorami. Jest to najczęściej używany rodzaj grafiki. Wszelkie aparaty fotograficzne, kamery, czy skanery działają na podstawie właśnie tego rozwiązania.
Grafika rastrowa nie jest niestety najlepsza, jeśli chodzi o zwiększenie rozdzielczości obrazu. Przez swoje właściwości, przy zbyt dużym skalowaniu rozdzielczości zdjęcia będziemy mogli dostrzec pojedyncze kwadratowe piksele.
Aby temu zapobiec, wiele programów graficznych przy skalowaniu obrazu stosuje tzw. interpolację. Jest to proces, w który program “zgaduje” jak powinien wyglądać sąsiadujący piksel, a następnie go odtwarza. Interpolacja bardzo często potrafi zdziałać niesamowite efekty.
Niestety nie poradzi sobie ona dobrze, jeśli zdjęcie będzie zbyt niskiej rozdzielczości. Musimy mieć to na uwadze przy zwiększeniu rozdzielczości naszego zdjęcia. Pliki grafiki rastrowej są zazwyczaj zapisywane w formatach JPG, PNG, GIF, TIFF i PSD.
Drugi rodzaj grafiki — grafika wektorowa do przedstawienia obrazu wykorzystuje proste figury i bryły geometryczne. Są one umieszczane w danym miejscu na podstawie ustalonej matematycznej formuły. Dzięki temu grafika wektorowa bardzo dobrze sprawdza się przy zwiększeniu rozdzielczości obrazu.
Niezależnie, jak bardzo powiększymy obraz, jego jakość pozostanie praktycznie taka sama. Grafika wektorowa wykorzystywana jest m.in w grach komputerowych, zwłaszcza tych z zakresu indie, animacjach, czcionkach komputerowych, czy logach firm. Grafika wektorowa 2D jest najczęściej zapisywana w formatach DXF, DWF, DWG, AI, CDR, EPS, SVG, SWF, WMF I PDF. Przy grafice wektorowej 3D najczęściej używa się formatów DXF, DWF, DWG i STL.
Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia w aplikacji Paint?
- Klikamy prawym przyciskiem myszy na nasze zdjęcie, a następnie wybieramy “Otwórz za pomocą” i klikamy aplikację Paint.
- W zakładce “Obraz” wybieramy narzędzie “Zmień rozmiar”.
- W wyświetlonym okienku decydujemy, czy chcemy skalować zdjęcie procentowo, czy sami wpiszemy rozmiar w pikselach. Po dokonaniu wyboru zmieniamy wartości “W poziomie” oraz “W pionie”, aby zmienić rozdzielczość naszego zdjęcia. Najlepiej zostawić tutaj włączone zachowanie współczynnika proporcji.
- Po wybraniu rozdzielczości dla obrazu zatwierdzamy zmiany przyciskiem “Ok” i gotowe! Nasz obraz ma już inną rozdzielczość. Teraz wystarczy go tylko zapisać. Naszemu zmienionemu obrazowi najlepiej nadać nową nazwę, aby zedytowana grafika nie zastąpiła oryginalnego pliku.
Jak zwiększyć rozdzielczość zdjęcia w aplikacji Zdjęcia?
- W systemie Windows klikamy dwukrotnie na obraz, dla którego chcemy zmienić rozdzielczość. Otworzy się on w aplikacji Zdjęcia.
- W górnej części okna klikamy 3 kropeczki, a następnie z rozwijanej listy wybieramy “Zmień rozmiar”.
- W wyświetlonym okienku mamy kilka zdefiniowanych ustawień, które dostosują rozdzielczość zdjęcia pod dane zastosowanie. Jeżeli sami chcemy wprowadzić naszą rozdzielczość klikamy “Definiuj wymiary niestandardowe”. Następnie wprowadzamy upragnioną rozdzielczość dla naszej grafiki. Aby zapisać zmieniony obraz, klikamy “Zapisz kopię o zmienionym rozmiarze”.
Zrobione! Zmieniliśmy rozdzielczość naszej grafiki. Tak samo, jak przy innych programach, podczas zmiany rozdzielczości najlepiej zachować współczynnik proporcji zdjęcia.
Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia w darmowym edytorze Gimp?
- Po zainstalowaniu Gimpa w systemie otwieramy zdjęcie w edytorze praktycznie tak samo, jak w przypadku Painta. Klikamy prawym przyciskiem myszy na naszą grafikę, następnie wybieramy “otwórz za pomocą” a na koniec klikamy edytor Gimp.
- Teraz, na górnym pasku wchodzimy w zakładkę “Obraz”, zaraz po tym wybieramy “Skaluj obraz”.
- W nowo wyświetlonym oknie wpisujemy rozdzielczość dla naszej grafiki, a następnie wybieramy sposób zastosowanej interpolacji. Jeśli nie jesteśmy pewni co wybrać w tym punkcie, to zazwyczaj najlepszą opcją będzie “NoHalo”. Po wprowadzeniu wszystkich danych klikamy przycisk “Skaluj”.
- Nasze zdjęcie zostało już przeskalowane, teraz musimy jeszcze wyeksportować gotowy plik. Aby to zrobić, na górnym pasku wchodzimy w zakładkę “Plik”. Teraz, kolejno wybieramy “wyeksportuj jako”, a zaraz po tym decydujemy, do jakiego folderu ma trafić gotowy plik. Po dokonaniu wyboru klikamy “Wyeksportuj”.
- Teraz wyświetli się okno, w którym możemy zmienić kilka zaawansowanych opcji. Jeśli nie chcemy zmieniać nic więcej, po prostu znowu klikamy “wyeksportuj”.
No i już! Poprawnie zmieniliśmy rozdzielczość naszego zdjęcia.
Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia w telefonie?
- Ze sklepu z aplikacjami, np. Google Play, instalujemy na naszym telefonie aplikację Picsart.
- Po zakończeniu instalacji uruchamiamy aplikację i logujemy się/tworzymy nowe konto.
- Zamykamy okno informujące nas o cenniku wersji Premium, a następnie klikamy na + w dolnej części ekranu.
- W tym momencie wybieramy grafikę, dla której chcemy zmienić rozdzielczość. Aby rozpocząć jej edycję, po prostu klikamy na nasze zdjęcie.
- W lewym dolnym rogu wybieramy “Narzędzia”, a zaraz po tym klikamy “zm. rozmiar”. Otworzy się okno, w którym możemy zmienić rozdzielczość naszego obrazu. Po wpisaniu wybranych przez nas wartości potwierdzamy zmiany przyciskiem “ZM. ROZMIAR”.
- Na koniec klikamy białą strzałkę w prawym górnym rogu i wybieramy “Zapisz”.
No i gotowe, zmieniliśmy rozdzielczość naszego zdjęcia! Niestety tak jak większość aplikacji mobilnych Picsart pozwala tylko na zmniejszenie rozdzielczości zdjęcia. Żeby zwiększyć rozdzielczość grafiki, będziemy musieli skorzystać z innych przedstawionych opcji.
- Jak zwiększyć rozdzielczość zdjęcia online?
- Wchodzimy na stronę https://pixlr.com/pl/e/ i otwieramy zdjęcie, które chcemy edytować.
- Teraz na pasku u góry najeżdżamy na zakładkę “Strona”. Następnie wybieramy opcję “Zmień rozmiar strony (skaluj)”. Powinno wyświetlić się nowe okno.
- W nowym okienku wpisujemy rozdzielczość, którą ma otrzymać nasza grafika. Najlepiej zachować tutaj włączone opcje ograniczanie proporcji i wygładzania. Po wpisaniu właściwych wielkości klikamy “Stosować”.
- Na koniec wystarczy już tylko przejść do zakładki “Plik” i kliknąć “Zapisz”. W ostatnim oknie wybieramy rozszerzenie pobieranego pliku, po czym klikamy “Zapisz Jako”.
I gotowe, przeskalowaliśmy nasze zdjęcie Online!
Mamy nadzieję, że nasz poradnik okazał się dla Was przydatny. Dajcie znać w komentarzach, czy udało Wam się osiągnąć to, czego chcieliście!
WARTO PRZECZYTAĆ: