Jeśli miałbym powiedzieć, co jako gracz cenię sobie w życiu najbardziej, to fakt, że “granie w grę” stało się już pełnoprawnym hobby. Ta branża rozrywki przeszła długą drogę od czasów, gdy była obwiniana o całe zło tego świata. Aktualnie grać może każdy, grać można, na czym się chce lub gdzie, się chce. Gry mogą sprawiać prostą przyjemność lub rozwijać i uczyć.

Osobiście bym pewnie nigdy nie poznał tak dobrze angielskiego, gdybym pod koniec lat 90. nie przechodził na moim PSX Final Fantasy VII ze słownikiem w ręku (chociaż anglojęzyczne Cartoon Network też ma w tym spory udział). Gry nigdy nie miały się lepiej i nie zostaje nic innego, jak się z tego cieszyć. Możemy za to z ciekawości sprawdzić, jaka jest najpopularniejsza gra na świecie.

Najpopularniejsza gra na świecie – ranking

Jako punkt wyjścia dla naszego rankingu przyjmiemy dane o łącznej liczbie sprzedanych kopii. Jest to prawdopodobnie najbardziej obiektywna metryka. Czemu? Więcej na temat jak jeszcze można określić popularność gier, znajdziecie na końcu tekstu. Ranking najpopularniejszych gier na świecie określa, w którą grę do lipca 2023 zagrało najwięcej ludzi. 

Jaka jest najpopularniejsza gra na świecie? Sprawdźmy to!

Miejsce 10. ex aequo Overwatch i Wiedźmin 3: Dziki Gon – 50 milionów sprzedanych egzemplarzy

Wiedźmin 3: Dziki Gon
Źródło: CD Projekt Red

Na końcu listy top 10 najpopularniejszych gier na świecie znajdują się dwie gry, których chyba nie muszę nikomu przedstawiać.

Overwatch to gra uratowana ze zgliszcz słynnego “Project Titan” Blizzarda. Przez wiele lat Blizzard budował swoje FPS MMO, aby ostatecznie stwierdzić, że to się nie uda. To, co zostało, przerobiono na strzelankę arenową na kształt Team Fortress 2, ale ze współczesnymi rozwiązaniami i co najważniejsze: dużo większym budżetem. W tym na reklamę.

Warto zwrócić uwagę, że licznik Overwatcha już nie urośnie. Wraz z updatem do Overwatch 2 gra przeszła na model free-to-play.

Czy można nazywać się polakiem, jeśli się nie zna Wiedźmina? …nie wiem, ale to i tak polska najpopularniejsza gra na świecie. Wiedźmin 3 to RPG pełną gębą z przepięknym otwartym światem i świetną wciągającą fabułą, którą da się przejść na wiele sposobów. Do kompletu dwa duże DLC, minigierka i mamy tytuł na setki godzin.

9. Red Dead Redemption 2 – 53 miliony sprzedanych egzemplarzy

Red Dead Redemption 2
Źródło: Rockstar

Wśród dzisiejszych gier jest mnóstwo takich z otwartym światem, ale nie ma drugiej takiej, jak RDR 2. Dla wielu to “GTA na Dzikim Zachodzie”, ale w rzeczywistości to dużo więcej. Klimat słynnego Dzikiego Zachodu jest tu namacalny na każdym kroku, a o realizmie mogą świadczyć chociażby… kurczące się na mrozie jaja konia.

Fun Fact: wiecie, że RDR 2, jest tak naprawdę trzecią częścią serii? Wiele osób o tym nie wie, ale pierwszy RDR był kontynuacją gry Red Dead Revolver wydanej na PS2!

8. Super Mario Bros – 58 milionów sprzedanych egzemplarzy

Super Mario Bros
Źródło: Nintendo

Tak, to jest ten Mario. Pierwszy, który rozpoczął wspaniałą serię na konsoli NES (chociaż dla nas w Polsce lepiej znany ze słynnego Pegasusa). Wydany w 1985 roku szybko zdobył olbrzymią popularność, co pozwoliło mu zająć siódme miejsce w rankingu najpopularniejszych gier na świecie. Czytajcie dalej, księżniczka jest w innym zamku!

7. Skyrim – 60 milionów sprzedanych egzemplarzy

Skyrim
Źródło: Bethesda

Mało brakowało, a pominąłbym tę grę. Otóż update plasujący Skyrim na tej pozycji pojawił się ledwo w czerwcu, kiedy to Todd Howard z Bethesdy pochwalił się, że w 12 lat Skyrim uzbierał ponad 60 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Co można powiedzieć na temat samej gry? W dużej mierze znana jest na równi z kolejnych wydań, które niewiele się od siebie różnią, jak i z niepoliczalnej ilości bugów. Sporym echem w społeczności graczy odbił się też pomysł płatnego dostępu addonów, z którego firma się szybko wycofała rakiem. Addonów, które w dużej mierze… naprawiały bugi, z którym gra wyszła.

Miejsce 6. Mario Kart 8 – ponad 62 miliony sprzedanych egzemplarzy

Mario Kart 8
Źródło: Nintendo

Kolejna gra ze stajni Nintendo, a w dodatku kolejna z “Mario” w nazwie. Mario Kart to gra, która zapoczątkowała gatunek zręcznościowych wyścigów gokartów, w których gracze jeżdżą po zwariowanych trasach, zbierając bronie i atakując przeciwników. Świetna zabawa do gry z rodziną lub w grupie znajomych.

Chociaż Mario Kart 8 początkowo wyszło na Nintendo Wii, to jednak szybko dostało port na Nintendo Switch i poleca się wszystkim spragnionym zabawy.

5. Playerunknown’s Battlegrounds – 75 milionów sprzedanych egzemplarzy

Playerunknown’s Battlegrounds
Źródło: KRAFTON, Inc.

Podobnie jak Mario Kart, tak i PUGB jest na dobrą sprawę prekursorem gatunku. Mowa oczywiście o Battle Royale. W PUGB setka graczy zostaje zrzucona na wielką otwartą mapę, ale przeżyć może tylko jeden. Gra oferuje dynamiczne (najdłużej 30-minutowe) mecze, w których gracze za pomocą znajdowanych broni i ekwipunku muszą walczyć o to, żeby to właśnie oni byli ostatnim na polu bitwy.

Świat jednak jest przewrotny i PUGB był najpopularniejszym Battle Royale krótki czas. Szybko najpopularniejszą grą na świecie został Fortnite.

4. Wii Sports – prawie 83 miliony sprzedanych egzemplarzy

Wii Sports
Źródło: Nintendo

Nie wiem jak dla was, ale dla mnie to największe zaskoczenie na tej liście. Nintendo zawsze słynęło z “dziwnych” gier, w tym takich, które wymagają aktywności fizycznej, ale w życiu bym się nie spodziewał, że jedna z nich sprzeda się aż w takiej liczbie egzemplarzy! Prawda jest jednak taka, że duża w tym zasługa faktu, że gra była dodawana gratis do samej konsoli.

Dzięki temu, że Wii Sports wyszło tylko na jedną konsolę, jest to najpopularniejsza gra na świecie, która nie wyszła poza oryginalny system. Sama gra w rzeczywistości pozwalała na zabawę w tylko pięciu sportach: w boksie, golfie, baseballu, tenisie i kręglach.

3. Tetris – 100 milionów sprzedanych egzemplarzy

Tetris
Źródło: Tetris Company

Wchodzimy na podium, a tutaj dla wielu pewnie kolejne zaskoczenie. Z drugiej strony gracze znający historię gier pewnie są zaskoczeni z innego powodu: czemu Tetris jest tak nisko?

Gdybyśmy mieli jako jeden tytuł zliczać wszystkie odmiany Tetrisa, które kiedykolwiek wyszły, faktycznie liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyłaby 500 milionów, a sam Tetris nosił dumne miano najpopularniejszej gry na świecie. Najlepszy wynik pojedynczego wydania to właśnie “tylko” 100 milionów.

Samej gry pewnie przedstawiać nikomu nie muszę, ale czy wiecie, że starego psa można nauczyć nowych sztuczek? Obecnie możecie zagrać w Tetris Effect, który zapewnia kompletnie nowe doznania lub w Tetris 99, który pozwala na grę 99 osób jednocześnie w trybie Battle Royale!

2. Grand Theft Auto V – 180 milionów sprzedanych egzemplarzy

Grand Theft Auto V
Źródło: Rockstar

Tytuł, który próbują naśladować chyba wszyscy twórcy gier z otwartym światem. Z jednej strony świetna historia i bohaterowie, których znają wszyscy, z drugiej: olbrzymi sandbox pozwalający na chyba nieskończoną zabawę i trudną do policzenia listę możliwości.

Co najlepsze: platformy przychodzą i odchodzą, a GTA V wciąż się trzyma. Po raz pierwszy zostało wydane w 2013 roku jeszcze na słynny “chlebak”, czyli PS3. Dacie radę uwierzyć, że kiedyś GTA V działało na 256 MB RAM-u? Gdy dwa lata później wyszło na PC, mój ówczesny komputer z 4 GB RAM-u ledwo to obsługiwał.

Teraz gdy sam jestem dziadkiem (no, prawie), GTA V wyszło na kolejne generacje konsol. W tym tempie to prędzej się doczekamy GTA V na PS6 niż GTA VI na PS5.

Najpopularniejsza gra na świecie: Minecraft – 238 milionów sprzedanych egzemplarzy

Minecraft
Źródło: Microsoft Studios

Pierwsze miejsce nie powinno być zaskoczeniem dla nikogo, kto zna branżę nie od dziś. Najpopularniejsza gra na świecie to oczywiście Minecraft, który już od 2011 roku bije wszelkie rekordy popularności na chyba każdej możliwej platformie.

Potrzebujecie typowej “piaskownicy”? Kupcie Minecrafta. Chcecie się pobawić wirtualnym klockami? Kupcie Minecrafta. Szukacie bezpiecznej gry dla dzieci, przy której te się będą rozwijać? Kupcie im Minecrafta. Liczby mówią same za siebie.

Najpopularniejsza gra świata. Najczęściej zadawane pytania

Ranking najpopularniejszych gier świata nie jest czymś subiektywnym, stąd budzi wiele pytań. Postaramy się na nie tutaj odpowiedzieć. Jeśli brakuje jakiegoś pytania, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Jak określamy, co jest “najpopularniejszą grą świata”?

Jak określić która gra jest najpopularniejsza na świecie? Dla jednych najpopularniejsza gra na świecie to ta, która sprzedała najwięcej egzemplarzy. Dla innych najlepsza gra na świecie to ta, która ma w danym momencie najwięcej graczy. Możliwości jest sporo, a w tym momencie popularność można próbować określać nawet przez liczbę oglądających daną grę na Twitchu.

Trendy się cały czas zmieniają, więc ciężko określić, która gra jest rzeczywiście najpopularniejsza na świecie w tym momencie. Wielu wydawców nie publikuje liczby aktualnie aktywnych użytkowników, gdyż mogłoby to zostać źle odebrane przez udziałowców, jak i fanów. W ten sposób działa np. Activision-Blizzard, który ma w swoim portfolio wiele wybitnie popularnych tytułów, jak Diablo, World of Warcraft, obecny w zestawieniu Overwatch, czy Call of Duty.

Podobnie ciężko jest zliczyć liczbę graczy ze względu na wiele platform. Steam podaje takie dane, ale inne platformy już niekoniecznie. Dochodzi do tego problem z oceną gier free-to-play. W ich przypadku podawana jest zazwyczaj liczba aktywnych kont, które niekoniecznie musi się przekładać na taką samą liczbę użytkowników. W darmowych grach wielu graczy ma więcej niż jedno aktywne konto.

“Gdzie Fortnite? To jest najpopularniejsza gra na świecie!”

Pod względem aktywnych użytkowników: macie rację. Fortnite już jakiś czas temu przekroczył 250 milionów użytkowników, a liczba ta będzie tylko rosła. Niestety z racji tego, że to darmowa gra, nie sposób porównać ją z płatnymi tytułami. W podobny sposób ciężko ocenić aktualną popularność, gdyż nie jest znana dokładna liczba graczy.

Jaka jest najszybciej sprzedająca się gra?

Ten rekord należy do GTA V, które w przeciągu pierwszych 3 dni sprzedało się aż w 33 milionach egzemplarzy.

Jakich tytułów brakuje na liście najpopularniejszych gier na świecie?

Brakuje przede wszystkim gier ze stajni Activision-Blizzarda. Jest duża szansa, że mając aktualne dane, w pierwszej dziesiątce byśmy znaleźli Diablo 3 lub któryś tytuł z serii Call of Duty.

Jaka jest najpopularniejsza (pod względem liczby sprzedanych kopii) gra na świecie?

Jeśli zastanawiacie się, jaka jest najpopularniejsza (pod względem liczby sprzedanych kopii) gra na świecie, to spieszę powiedzieć, że jest to Minecraft (lub Tetris, jeśli zliczymy różne wydania jako jedną grę).

Najpopularniejsza gra na świecie – podsumowanie

Pamiętajcie: popularność nie zawsze jest wyznacznikiem jakości, a już na pewno jest równoznaczna, z tym że musi wam się jakaś gra podobać. Osobiście nie jestem fanem Skyrima i trudno mi zrozumieć fenomen Minecrafta.

Nie widzę w tym żadnego problemu. Z wielką chęcią odpalę kolejny raz GTA V lub Wiedźmina 3. Dopóki macie radość z gry, dopóty nie ma żadnego znaczenia, jaka jest najpopularniejsza gra na świecie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

fortnite wszechmocni i śmiertelni W Fortnite zadebiutowali… greccy bogowie!
Epic Games udostępniło właśnie Sezon 2 Rozdziału 5 Fortnite: Battle Royale – Wszechmocni i Śmiertelni! Tym razem przyjdzie nam grać jako bogowie z greckich mitów.
Najlepsze addony do WoWa, które musisz znać! Najlepsze addony do WoWa, które musisz znać! Zestawienie addonów
Cześć! Z tej strony Konrad, ale możecie mnie kojarzyć z gry pod nickiem Grokoko. Zapraszam was do kolejnego w naszej serii poradnika dla początkujących graczy
epic games store Epic Games Store rusza ze świąteczną wyprzedażą!
Epic Games Store właśnie wystartował ze świąteczną wyprzedażą. Będziecie zadowoleni – ma być dostępnych aż 17 gier za darmo! Poniżej przekazujemy szczegóły. Jest już pierwszy
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *