Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Jeśli myślimy nad tym, jaką konsolę do gier wybrać, z pewnością zauważyliśmy, że w sprzedaży znajdziemy niewielki wybór sensownych konsol do gier. Różnego rodzaju podrób i emulatorów jest cała masa, ale wśród modeli stacjonarnych na rynku mamy tak naprawdę tylko dwóch głównych graczy – Sony ze swoim PlayStation 4 oraz Microsoft Xbox One.

Poza nimi znajdziemy także ciekawą propozycję firmy Nintendo – konsolę Switch. Wybór odpowiedniej konsoli to nie tylko decyzja dotycząca samego urządzenia. Każdy producent stworzył swój „ekosystem”, do którego zaliczamy różne akcesoria zmieniające rozgrywkę, a także same gry tworzone na wyłączność. Co zatem wybrać?

Czy konsola do gier do domu to dobry pomysł?

Konsola do gier to urządzenie o nieco mniejszej wielkości niż komputer stacjonarny. Z łatwością umieścimy ja w salonie wśród sprzętu audio/video. Konsole cechują się dużą funkcjonalnością i już od dawna nie służą jedynie do grania w gry.

To dobre rozszerzenie funkcjonalności telewizora choćby o takie funkcje jak odtwarzanie filmów z płyt Blu-Ray. Z konsoli skorzystamy zatem częściej, niż mogłoby się to wydawać.

Urządzenia stacjonarne (Xbox i PS) dostępne są ponadto w dwóch wariantach: podstawowym i wzmocnionym. To dodatkowy atut. Jeśli nie zależy nam na najwyższych możliwych wrażeniach z rozgrywki, a bardziej na okazjonalnym wypełnieniu czasu, to nie musimy wydawać fortuny. Już za około 1000zł wprowadzimy wszystkie funkcje konsoli do naszego salonu.

Z myślą o zapalonych graczach przygotowano natomiast mocniejsze odmiany urządzeń, które wyświetlą gry w większej rozdzielczości i lepszej oprawie wizualnej. Czy są one tak mocne, jak high-endowe PC-ty? Nie, ale też znacznie mniej kosztują.

Wydajne części do komputerów osobistych, a zwłaszcza karty graficzne, osiągają zawrotne ceny, więc dla niektórych konsola jest jedyną opcją na wydajne granie w najnowsze tytuły. Zwłaszcza, jeśli ktoś nie dysponuje na tyle szybkim Internetem, aby bez problemu korzystać z usług streamingowych.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zestawieniem konsol do domu i mieszkania, przygotowanym we współpracy z portalem Homelook.pl.

 

Jaką konsolę do gier do domu wybrać? Jakie są popularne rozwiązania? Najpierw pokrótce omówimy każdą z konsol, a potem zajmiemy się takimi aspektami, jak ilość dostępnych gier czy dodatkowe możliwości.

Kupować konsolę obecnej generacji, czy czekać na nową?

Jeśli zastanawiamy się, jaką konsolę do gier wybrać, musimy pamiętać, że od premiery konsol nowej generacji dzieli nas tylko kilka miesięcy. Można więc zastanawiać się nad tym, aby odłożyć zakup o kilka miesięcy i kupić od razu PS5 lub Xboxa One X. Nie jest to zły pomysł, aczkolwiek spodziewane ceny tych urządzeń imponują – jeśli wierzyć ofercie, która pojawiła się na chwilę w jednym z polskich sklepów internetowych, będą one wynosiły około 2 499 złotych w przypadku obu konsol.

Nie jest to kwota mała i nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na taki wydatek. Nie każdemu też zależy na to, żeby mieć konsolę najnowszej generacji – na PS4 i Xboxa One gier dostępnych już teraz jest sporo, a kolejne będą wychodziły jeszcze przez jakiś czas. Wydajność jest oczywiście gorsza niż spodziewana wydajność konsoli nowych generacji, ale wciąż jest to sprzęt, na którym da się wygodnie grać. Do tego cena konsol obecnej generacji już sporo spadła, a ten trend będzie się jeszcze utrzymywał.

Krótko mówiąc, jeśli komuś bardzo zależy na maksymalnej wydajności i chce mieć pewność, że jeszcze przez wiele lat będzie miał dostęp do nowych gier AAA, warto poczekać i zainwestować w nową konsolę. W przeciwnym wypadku current-geny to wciąż niezła inwestycja, zwłaszcza na jakiejś promocji.

Konsola Nintendo Switch

To jedyne rozwiązanie w kategorii konsol hybrydowych. Oznacza to, że urządzenie Nintendo z łatwością zabierzemy w podróż i pogramy na nim np. w samochodzie. W domu natomiast podłączymy ja do telewizora i pocieszymy się rozgrywką na dużym ekranie. W ciekawy sposób została rozwiązana sprawa kontrolerów.

Konsola Nintendo Switch posiada dwa urządzenia wskazujące, które łatwo wsuniemy do głównego modułu urządzenia. W tym trybie Switch obsługiwany jest niczym niegdyś popularna, uwielbiana przez graczy konsola PSP. Po przyjściu do domu, kontrolery wysuwamy z obudowy i używamy ich jako zastępstwa tradycyjnego pada. Dwa kontrolery stworzono z myślą o rozgrywce dwuosobowej.

Switch jest najsłabszą z omawianych konsol, a wersje dużych tytułów znanych z innych platform przeportowane na niego są często pełne bugów, lagów, okrojone z zawartości i po prostu brzydsze. Nie jest to więc sprzęt dla fanów ultra płynnej rozgrywki w 4K. Konsola Nintendo oferuje za to całą masę świetnych gier ekskluzywnych. W dużej mierze są to gry, przy których świetnie bawić się będą dorośli, ale też dzieci, więc Switch może być dobrym zakupem dla rodzin.

Osoby chcące oszczędzić bądź niezainteresowane użytkowaniem konsoli w trybie stacjonarnym mogą dodatkowo nieco oszczędzić kupując wersję Lite Nintendo Switcha, która oferuje tylko granie w trybie mobilnym.

Konsola PlayStation 4

Ta konsola stacjonarna firmy Sony dostępna jest w dwóch wariantach: podstawowym Slim oraz większym, o podwyższonej mocy – Pro. Obydwa urządzenia zastąpią odtwarzacz Blu-Ray, a także umożliwią rozgrywkę w każdą grę stworzoną z myślą o PS4. Model Pro dysponuje większą mocą obliczeniową, przez co jest nieco większy oraz zużywa nieco więcej energii elektrycznej.

Pozwala jednak grać w gry w wyższej rozdzielczości – zwykle 4K UHD. Dzięki kompatybilności z technologią HDR mamy także możliwość cieszenia się detalami rozgrywki w wyższej rozpiętości tonalnej. Pomimo zbliżającej się daty wprowadzenia na rynek konsoli PlayStation 5, model PS4 – zwłaszcza w wersji Pro – będzie jeszcze popularny przez kilka lat.

Konsola Xbox One

To bardzo atrakcyjna propozycja. Xbox jest głównym konkurentem konsoli PlayStation. Wiele cech Playstation należy przypisać także Xbox’owi. Są to choćby dość zbliżone wymiary oraz sposób używania. Urządzenie to stworzone jest z myślą wyłącznie o rozgrywce stacjonarnej. Konsolę możemy zakupić w jednym z trzech wariantów: One S, One S Digital Edition oraz One X.

Pierwsze dwie współdzielą podzespoły oraz moc obliczeniową. Wariant Digital Edition pozbawiony został natomiast napędu Blu-Ray i nie posiada możliwości instalacji gier z płyt, a jedynie pobierania ich z internetu. Model One X to natomiast wzmocniona wersja konsoli – odpowiednik PS4 Pro.

Konsola do gier jako rozszerzenie funkcjonalności telewizora

Konsola może sprawdzić się jako urządzenie zwiększające funkcjonalność telewizora. Większość modeli oferuje odtwarzanie filmów z płyt Blu-Ray i DVD, a także funkcje takie jak przeglądarka internetowa. Szczególnie dobrze rozwinięto w tym kierunku konsolę Xbox One.

Znajdziemy na niej różnorodne aplikacje, takie jak Skype, Netflix, Spotify, przeglądarkę zdjęć powiązaną z chmurą OneDrive i inne. Playstation także posiada rozszerzoną funkcjonalność, jednak w nieco mniejszym stopniu.

Warto zwrócić uwagę, że większość nowoczesnych telewizorów już posiada wiele z tych możliwości. Nie polecamy zatem uzależniać zakupu konsoli wyłącznie od tej cechy.

Jak jest z dostępnością gier na konsole? Które konsole posiadają najwięcej gier?

Jaką konsolę do gier wybrać, jeśli zależy nam na największej bibliotece? Największą biblioteką dostępnych nowych gier może pochwalić się konsola PlayStation 4. To jednak nie oznacza, że już wygrywa ten pojedynek. Xbox ma pewnego asa w rękawie. Jest nim kompatybilność wsteczna z tytułami stworzonymi pod starsze generacje konsol Xbox, np. 360.

Na konsoli PS4 nie pogramy już w gry wydane pod PS3 (poza konkretnymi remasterami), jedynie w niektóre tytuły z PS2. System Nintendo pochwalić się może natomiast jednym z najciekawszych zasobów gier stworzonych na wyłączność. Tylko na nim pogramy w tytuły z serii Super Mario czy Legend of Zelda.

Wirtualna rzeczywistość w konsolach

Wirtualna rzeczywistość jest możliwa do osiągnięcia, używając konsoli Playstation 4. Gogle VR zakupimy w całkiem atrakcyjnej cenie ok. 1000zł. Rozgrywka z ich użyciem jest bardzo fascynująca i sprawia zupełnie nowe doznania względem tradycyjnego grania na telewizorze. Miejmy jednak na uwadze, że moc obliczeniowa konsoli PlayStation jest ograniczona, wskutek czego obraz wyświetlany w goglach ma niezbyt wysoką rozdzielczość.

jaką konsolę do gier wybrać ps vr

Jego płynność wyświetlania uznajemy natomiast za akceptowalną. Z pewnością technologia VR zostanie mocno ulepszona wraz z nadejściem kolejnej generacji konsol. Już teraz jednak możemy cieszyć się najlepszymi parametrami VR, używając gogli takich jak Oculus Rift podłączonych do wydajnego komputera. To jednak kilkukrotnie droższe rozwiązanie.

Kontrolery ruchu w konsolach

Granie na konsoli zwykle kojarzy nam się z siedzeniem na kanapie oraz trzymaniem pada w dłonicach. Kontroler ten nadal jest najpopularniejszym urządzeniem sterującym. Pojawiły się jednak alternatywy, które umożliwiają granie w niektóre tytuły w nieco ciekawszy, zdrowszy sposób. Kontrolery ruchu różnią się w zależności od systemu konsoli, jaki posiadamy.

W przypadku PlayStation mamy do czynienia z PS Move. Jest to specjalny rodzaj pada mieszczący się w dłoni. Posiada na swojej obudowie kilka przycisków, jednak jego specjalne działanie osiągnięto poprzez wyposażenie go w czujniki ruchu. Kontroler przenosi nasze gesty, wskazania i poruszenia ręki na komendy interpretowane przez gry.

System Xbox posiada natomiast kamerę Kinect. Sterowanie odbywa się za pomocą komend głosowych, a także ruchu ciała. Nie musimy dokupować kolejnych elementów zestawu, jeśli chcemy grać np. w dwie osoby.

Ogółem mówiąc, zarówno PS Move, jak i Kinect okazały się raczej niewypałem i świata nie podbiły, więc jest to bardziej ciekawostka niż ważny powód, aby zakupić konsolę.

Podsumowanie

Konsola do gier to jedno z ciekawszych urządzeń, jakie możemy zakupić do naszego salonu. W sprzedaży co prawda nie znajdziemy szerokiego wyboru modeli, jednakże można doszukać się w tym także pozytywów. Wszystkie obecnie dostępne konsole do gier są warte uwagi i posiadają znacznie więcej zalet niż wad.

Jaką konsolę do gier wybrać? To, który sprzęt będzie dla danej osoby najlepszy, zależy od jej indywidualnych preferencji i oczekiwań. Nintendo Switch jawi się jako konsola przede wszystkim dla graczy casualowych lub fanów marki, którzy kochają gry o Linku czy Mario. Dobrze sprawdzi się ona również u tych, którzy cenią wszechstronność, a więc to, że będą mogli dzięki Switchowi zagrać zarówno w swoim salonie, jak i w autobusie.

PS4 i Xbox One to konsole na tyle podobne, że sugerowalibyśmy kierowanie się w dylemacie między nimi przede wszystkim wyborem gier. Jeśli bardziej pasują Ci gry ekskluzywne na konsolę Sony, wybierz PlayStation. W przypadku Xboxa sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ tytuły “ekskluzywne” na niego i tak są wypuszczane również na komputery z systemem Windows. Dużą zaletą jest za to kompatybilność wsteczna z poprzednimi konsolami marki, która znacznie poszerza listę dostępnych tytułów.

Zawsze jest także opcja poczekania jeszcze kilka miesięcy i zakupienia konsoli nowej generacji. Nie będzie to jednak sprzęt tani, w związku z czym dla niektórych mogą one okazać się zbyt dużym wydatkiem. Tym bardziej, że jeszcze przez jakiś czas nowe gry będą pojawiały się również na PS4 i Xboxie One, których cena będzie już tylko spadała.

Share:

administrator, bbp_keymaster

TechPolska - Zespół, który tworzy naszą stronę składa się głównie z młodych amantów rozwiązań technologicznych oraz informatyki. W swoich treściach stawiamy przede wszystkim na obiektywność i rzetelność, co niejednokrotnie zostało docenione przez naszych czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *