Branża IT od kilku lat stale poszukuje pracowników, oferując bardzo korzystne wynagrodzenie. Zatrudnienie w IT znajdują nie tylko specjaliści IT po studiach informatycznych, ale też bardzo często osoby bez wykształcenia kierunkowego. Dużą część osób starających się o pracę w sektorze IT stanowią absolwenci kursów, którzy nawet nie posiadają wykształcenia wyższego. Branża IT oferuje wiele zawodów, które można zdobyć przebranżawiając się w dowolnym momencie kariery zawodowej.

Wśród najbardziej pożądanych zawodów w IT znajdują się programiści, ale poszukiwani są również testerzy oprogramowania, scrum masterzy oraz analitycy oprogramowania. Sytuacja wywołana pandemią nieco zmieniła sytuację w branży, ale zapotrzebowanie na pracowników IT jest w dalszym ciągu na wysokim poziomie. Dowiedz się, jakie języki programowania oraz kompetencje warto zdobyć, aby móc wejść do branży IT.

Jakich pracowników w IT brakuje?

Wiele firm informatycznych musiało ograniczyć wydatki na poszukiwanie nowych pracowników, z powodu zawieszenia lub przesunięcia w czasie projektów IT. Branża nadal jednak poszukuje bardzo wielu pracowników, choć zmieniły się nieco oczekiwania względem kandydatów.

Obecnie pracodawcy chętniej wybierają osoby mogące pochwalić się szerokimi umiejętnościami i doświadczeniem w zakresie programowania. Nie dotyczy to na szczęście wszystkich ofert pracy w IT, można więc nadal znaleźć wiele, w przypadku których zakres wymaganych kompetencji się nie zmienił.

Programiści – jakie języki warto znać?

Języków programowania jest kilkaset, ale takich, które naprawdę warto znać, jest kilka. Wpływ na ich popularność ma między innymi stopień skomplikowania czy dostępność materiałów edukacyjnych, jednak najważniejszym czynnikiem jest zastosowanie – najpopularniejszymi językami są te posiadające ogólne przeznaczenie.

– Java

Jest to język uniwersalny i wieloplatformowy. To najważniejszy język programowania dla przedsiębiorstw, ponieważ Java jest ściśle kompatybilna wstecz, co ma ogromne znaczenie w przypadku aplikacji biznesowych.

W odróżnieniu od Pythona czy Scali, w przypadku Javy nigdy nie pojawiły się przełomowe zmiany, dzięki czemu nie było konieczne inwestowanie w przebudowę środowisk.

Z tych powodów Java jest często wykorzystywana przez korporacje. Niestety jest to język, który nie należy do najłatwiejszych, z tego powodu nie jest polecany jako ten, od którego warto rozpoczynać naukę programowania.

– Python

Python ceniony jest za stosunkowo łatwą obsługę i szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywany zwykle w sektorze uczenia maszynowego i głębokiego.

Jego dużą zaletą jest również aktywna społeczność i wsparcie – można znaleźć wiele bibliotek i frameworków do Pythona, niezależnie od tematyki projektu. Zapotrzebowanie na programistów Pythona jest stale bardzo duże, nawet na tych mniej doświadczonych.

– C#

C# został stworzony przez pracowników Microsoftu jako odpowiedź na Javę. Najczęściej stosowany jest do pisania aplikacji na systemy Windows, ale obecnie możliwe jest tworzenie natywnego oprogramowania w C# praktycznie na każdą platformę. Jest to obecnie wieloplatformowy język programowania, którzy znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach.

– JavaScript

JavaScript jest wykorzystywany na serwerach, w chmurze, na urządzeniach mobilnych oraz przeglądarkach, więc praktycznie wszędzie. JavaScript jest najpopularniejszym językiem programowania na świecie, zdecydowanie warto jest się go uczyć.

– Bazy danych

Umiejętność programowania baz danych jest bardzo ceniona w branży IT z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że zarządzanie danymi ma obecnie ogromną wartość, szczególnie w przedsiębiorstwach, w których dzięki analizie i kalkulacjom danych ustala się strategie działania.

najlepsze zawody w it

Przeczytaj również: >https://ingtechpoland.com/aktualnosci/pierwsza-praca-w-IT

Testerzy oprogramowania

Testerzy oprogramowania są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów w branży IT. To także jeden z zawodów, do którego można łatwo się przebranżowić.

Co ważne, na dobrą pensję mogą liczyć nawet osoby dopiero rozpoczynające swoją karierę w branży. Praca w IT bez doświadczenia jest więc jak najbardziej możliwa, podobnie jak praca w IT bez studiów.

Scrum Masterzy

Rola Scrum Mastera polega przede wszystkim na wykorzystywaniu umiejętności miękkich, takich jak zdolność komunikacji oraz negocjacji. Osoby chcące zyskać ten zawód nie muszą posiadać wykształcenia technicznego, nie muszę też umieć programować.

Scrum Masterzy rozwiązują problemy zespołu, wspierają go oraz rozwiązują problemy ograniczające postępy w realizacji projektów programistycznych. Wyuczenie się tego zawodu nie jest trudne, można skorzystać z wielu kursów, które kończą się zdobyciem certyfikatu. Warto starać się o praktyki u boku doświadczonych specjalistów.

Analityk Biznesowy

Rozpoczęcie kariery w IT od stanowiska analityka biznesowego to sposób na dobry start, szczególnie w przypadku świeżo upieczonych absolwentów uczelni wyższych.

Analitycy biznesowi odpowiedzialni są za identyfikację potrzeb biznesowych klientów i wspieranie zespołu programistycznego w realizacji określonych celów. Analityk biznesowy łączy świat biznesu i IT, musi więc rozumieć cele biznesowe projektu, dzięki czemu będzie w stanie zdefiniować wymagania użytkowników.

Jeśli szukasz pracy jako informatyk albo interesuje Cię dobrze płatna praca dla programistów, sprawdź oferty dostępne na stronie INGTechPoland.pl, gdzie znajdziesz bardzo wiele ofert pracy IT dla osób o różnym doświadczeniu w branży.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak połączyć komputer z wifi Jak połączyć komputer z Wi-Fi? Instrukcja
Dla wielu osób minęły już czasy, w których połączenie z Wi-Fi miałoby sprawiać jakikolwiek problem. Wystarczy z listy wielu dostępnych sieci wybrać odpowiednią nazwę, wprowadzić
komputer nie widzi wifi Co robić, gdy komputer nie widzi Wi-Fi? Poradnik
Czy jest w naszym teraźniejszym życiu gorszy moment, niż gdy zostajemy odłączeni od Internetu? Chyba nawet niedrukująca drukarka nie wzbudza takiej grozy. Brak dostępu do
jak podłączyć komputer do telewizora Jak podłączyć komputer do telewizora? Sprawdzone sposoby!
Dla wielu osób podłączenie komputera do telewizora to podstawowa umiejętność. Spokojnie, czasem wszyscy potrzebujemy pomocy z takimi zadaniami i nie ma powodu do wstydu. Fakty
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *