Jakość skanera Plustek SmartOffice PL4080

Gdy kupowałem drukarkę Brother DCP-J105 to sugerowałem się nie tyle jej ceną, co szerokim wachlarzem zastosowań. To urządzenie, które łączy w sobie funkcjonalność drukarki i skanera. Zaletą takiego połączenia jest chociażby możliwość kopiowania zeskanowanych dokumentów, co zwłaszcza na studiach okazuje się przydatne. Pracując na takiej konfiguracji sprzętowej przyzwyczaiłem się szczerze mówiąc do wygody i nie wyobrażam sobie korzystania ze skanera i drukarki, jako osobnych urządzeń – to po prostu niepraktyczne. Mimo wszystko chciałbym, abyście razem ze mną przyjrzeli się skanerowi Plustek SmartOffice PL4080, który sprawdzić się może szczególnie w biurach.

Obudowa urządzenia w przewyższającej części jest koloru białego, a jej rozmiary nie dają się nie zauważyć – chociaż trzeba powiedzieć, że nie są też one wybitnie duże. Plustek SmartOffice PL4080 wygląda solidnie i co do jego konstrukcji ciężko mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Skaner posiada trzy przyciski na przednim panelu, z których pierwszy to SCAN, drugi PDF, a trzeci CUSTOM. Po otworzeniu klapy skanera naszym oczom ukazuje się czarne tło do skanowanych dokumentów i szyba, na której obramówce znajduje się miara dla poszczególnych formatów kartek. Z tyłu obudowy skanera też nie jest zbyt bogato, albowiem jedyne, co możemy spotkać to włącznik, gniazdo do zasilacza i kabla USB.

Jakość skanów Plustek SmartOffice PL4080 w porównaniu do Brother DCP-J150

Bardzo ważne w przypadku Plustek’a są dobrej jakości skany, które to postanowiłem sprawdzić i skonfrontować z używanym przeze mnie urządzeniem od Brother’a. Żeby test był maksymalnie miarodajny to pod uwagę wziąłem trzy odmienne typy skanowanych „dokumentów” – rysunek, pismo ręczne i wydrukowane zdjęcie.

Jakość skanu zdjęcia:

Jakość skanu pisma ręcznego:

Jakość skanu rysunku:

Gdybyście oczekiwali ode mnie teraz subiektywnej opinii w kwestii przedstawionych skanów to moim zdaniem Brother DCP-J105 mimo wszystko wypada lepiej w większości ze skanów. Tylko w przypadku skanu wydruku zdjęcia Plustek okazuje się przodować. Myślę, jednak że każdy z was  powinien wysnuć własne wnioski w tym temacie. Osobiście uważam, że lepszej jakości są skany, na których w przypadku pisma lub rysunku widać jedynie atrament długopisu lub ołówek bez żadnych niedoskonałości na kartce, a te niestety widać na skanach Plustka. Stąd uważam, że wypadł on gorzej

Co ma Plustek, a czego nie ma mój domowy skaner?

Mimo tego, że postawiłem Plustek SmartOffice PL4080 w nieco złym świetle warto podkreślić, że sprzęt nie powinien być jeszcze w żaden sposób skreślony w waszych oczach. Istnieją bowiem cechy, które są dla niego charakterystyczne, a których nie ma chociażby mój domowy skaner w Brotherze. Jedną z nich jest czas skanowania, który w przypadku Brother DCP-J105 trwa w nieskończoność, natomiast w Plustek’u sam proces przebiega błyskawicznie. Za sprawą takiej właściwości jesteśmy w stanie skanować swoje dokumenty szybciej niż kiedykolwiek.

Możemy to robić kładąc po kolei kartki na szybie skanera, zamykając go i wciskając SCAN, ale istnieje w Plustek’u także inne, znacznie sprawniejsze rozwiązanie. Za sprawą technologii ADF (Automatic Document Feeder) Plustek SmartOffice PL4080 jest w stanie automatycznie skanować złożone dokumenty. Wystarczy je tylko położyć na automatycznym podajniku, a potem rozpocząć proces skanowania, który później potoczy się automatycznie. W ten sposób zaoszczędzamy sobie czasu i nerwów, a skaner wykonuje pracę za nas.

Podsumowanie

Plustek SmartOffice PL4080 to urządzenie, na które w mieszkaniu może zabraknąć miejsca, ale w biurze spełni się ono idealnie. Łatwość w obsłudze i szybki, a także zautomatyzowany proces skanowania zdaje się do mnie przemawiać w przekonujący sposób.

Jakość skanera Plustek SmartOffice PL4080
Oceń ten post!

0 Komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password