Kamerki internetowe w Polsce kojarzą się przede wszystkim z początkiem rozwoju Internetu w naszym kraju. Kiedy w Internecie jedną z głównych atrakcji były rozmowy z innymi użytkownikami sieci na żywo, ludzie chętnie sięgali po proste kamerki internetowe, które pozwalały im się widzieć wzajemnie. Z czasem jednak urządzenia te stawały się coraz mniej popularne i w dobie laptopów stały się zbędnym sprzętem.

Rozwój technologii Internetu jednak ponownie przyczynił się do wzrostu popularności urządzeń typu webcam – tym razem, ze względu na potencjalną pracę zdalną. W ciągu dwóch lat świat w znacznym stopniu przestawił się na pracowanie w Internecie, co w wielu firmach okazało się bardzo dobrym rozwiązaniem. Żeby jednak ułatwić pracę i utrzymywać odpowiedni kontakt z pracownikami lub klientami, trzeba się z nimi łączyć. Najlepiej byłoby, gdyby można było z nimi nie tylko rozmawiać, ale także widzieć.

Czy kamera w laptopie nie wystarczy?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy dorosły człowiek ma komputer. Coraz większy odsetek osób decyduje się na laptopa, który przecież prawie zawsze ma wbudowaną kamerę nad ekranem. Po co w takim razie komuś kamera internetowa? Odpowiedź jest bardzo prosta – chodzi o jakość obrazu. Urządzenia dołączana do laptopów najczęściej mają spełniać jedynie podstawowe standardy. Dlatego jakość takiego połączenia najczęściej jest po prostu niska.

Jeśli ktoś chce prezentować się jak profesjonalista, powinien odpowiednio się prezentować. W Internecie to może mieć podobną wartość jak elegancki ubiór. Dlatego do pracy zdalnej zawsze warto zaopatrzyć się w kamerę internetową, która w dzisiejszych czasach kosztuje niewspółmiernie mało w stosunku do efektu, jaki zapewnia. Wysokiej klasy urządzenie, które zapewni czysty obraz kosztuje już nawet około 200 zł. Z kolei cena kamery z najwyższej półki to od 500 do 1000 zł.

Dlatego, nawet jeśli ktoś zamierza pracować z poziomu laptopa, warto dołożyć te kilkaset złotych, żeby zapewnić odpowiednią, profesjonalną jakość obrazu.

Obowiązkowe narzędzie dla użytkowników klasycznych, stacjonarnych komputerów

Praca na komputerze powinna być wygodna. Jeśli ktoś wykonuje bardzo „intensywną” pracę, jak projektowanie stron internetowych, programowanie, jest grafikiem czy po prostu bardzo dużo pisze, to zawsze powinien zaopatrzyć się w komputer stacjonarny, który jest o wiele wygodniejszy i pozwala na znacznie wydajniejszą pracę. Takie urządzenia są z reguły pozbawione kamery internetowej. Zdarza się, że monitor może mieć wbudowane oczko do nagrywania obrazu, ale raczej zawsze jest ono najniższej jakości. Dlatego w przypadku komputera stacjonarnego obowiązkowo należy zaopatrzyć się w odpowiednią kamerę internetową. Zamiast dopłacać kilkaset złotych do monitora z kamerą, lepiej po prostu dokupić zewnętrzne urządzenie, które będzie paradoksalnie tańsze, wygodniejsze i lepsze.

Na co patrzeć, wybierając odpowiednią kamerę internetową?

Większość osób niezaznajomionych z aparatami i kamerami tak naprawdę nie wie, na co patrzeć podczas wybierania kamery. Pierwszą kwestią, jaką należy rozpatrzyć, jest to, do czego ona rzeczywiście będzie potrzebna. Jeśli specyfika pracy wymaga pokazywania do kamery efektów pracy, należy upewnić się, że obraz będzie odpowiednio szczegółowy. W przypadku samych rozmów można skupić się na urządzeniu, które zapewni po prostu dobry, płynny obraz.

Najważniejsza kwestia to rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Standardem dzisiaj jest FULL HD, czyli 1920 x 1080. Warto pamiętać także o wbudowanym mikrofonie, co znacząco ułatwi komunikacje i pozwoli na pozbycie się dodatkowego akcesorium w postaci mikrofonu. To podstawowe cechy – oczywiście każde urządzenie można opisać za pomocą kilkudziesięciu różnych, ale jeśli zamierza się skorzystać z urządzenia renomowanej firmy, o tych podstawowych parametrach, to z pewnością reszta także będzie się zgadzać.

Praca zdalna będzie się rozwijać i napędzać rozwój oraz sprzedaż kamer internetowych

Praca zdalna nadal jest w powijakach i dopiero w ciągu następnych kilku lat stanie się standardem, a nie ewenementem. Dzięki temu zapotrzebowanie na kamery będzie rosło, a to z kolei napędzi rozwój technologii, dostępność i spadek cen. Kamery internetowe już dzisiaj zapewniają niesamowitą jakość obrazu, przy relatywnie niskich cenach. Już niedługo to wszystko może się jeszcze bardziej zmienić – i to na korzyść odbiorcy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

czy-warto-inwestowac-w-gopro-hero-11 Czy warto inwestować w GoPro Hero 11?
GoPro to niezwykle popularna firma, która zajmuje się produkcją kamer sportowych. Z roku na rok cieszą się one coraz większą popularnością. Teraz w ręce użytkowników
alio Alio wprowadziło na rynek trzy nowe kamery do wideokonferencji
Wideokonferencje to coś, do czego wielu z nas w ostatnich miesiącach musiało się przyzwyczaić, czy tego chcemy, czy nie. Może to wymagać od nas zainwestowania
Chcesz zacząć streamować? Te sprzęty będą Ci potrzebne
Transmisje na żywo są obecnie jedną z najpopularniejszych form tworzenia treści internetowych i stale się też rozwijają. Chociaż sami pewnie regularnie oglądamy takie streamingi różnych
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *