Karta biometryczna nie jest czymś zupełnie nowym w skali świata, natomiast w Polsce jeszcze czegoś takiego się nie stosuje, jeśli chodzi o karty płatnicze. Bank Pocztowy planuje jednak to zmienić – i to już stosunkowo niedługo.

Karty biometryczne wymagają potwierdzenia płatności odciskiem palca

Bank Pocztowy planuje testy tego nowego rozwiązania bardzo szybko, bowiem w listopadzie tego roku.  Niedługo później,  a mianowicie w grudniu, w jego ofercie ma się pojawić karta biometryczna Mastercard. W pierwszej kolejności będzie ona dostępna jednak tylko dla klientów instytucjonalnych.

Przy stworzeniu i wdrożeniu tego rozwiązania Bank współpracuje z firmami Fiserv Polska S.A. i Thales. To właśnie Thales zajmie się tworzeniem samych kart, a także czytników do kodowania wzorów odcisków palca.

bank pocztowy karta na odcisk palca
Źródło: Bank Pocztowy

Co ciekawe, wzór odcisku palca nie będzie przechowywany ani w czytniku, ani nawet w systemie samego banku. W momencie, kiedy zapłacimy kartą, nie uzyska do niego dostępu też terminal (ani bankomat podczas wypłacania pieniędzy). Jak to w takim razie ma działać?

Odcisk będzie zakodowany bezpośrednio w karcie. W przypadku każdej transakcji zbliżeniowej, nie ważne, czy na małą, czy na dużą kwotę, nie obejdzie się bez uwierzytelnienia biometrycznego. Na awersje karty znajduje się charakterystyczny czujnik.

Kiedy przyłożymy tam palec, sprawdzi on, czy odcisk zgadza się z tym, który został w karcie zakodowany. Jeśli tak, to będzie można wykonać transakcję. W ten sposób nikt poza faktycznym właścicielem karty nie będzie mógł z niej skorzystać.

To rozwiązanie rzadkie w skali Europy, a nawet całego świata

Przedstawiciele podmiotów związanych z projektem podkreślają, że jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które dopiero zaczyna zyskiwać na popularności i Polacy uzyskają do niego dostęp jako jedni z pierwszych.

Karty biometryczne to zupełna nowość, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Firma Thales, która opracowała tę zaawansowaną technologię, dostarcza swój produkt jedynie na pięć rynków, w tym jeden europejski.

Teraz, dzięki naszej współpracy z organizacją Mastercard, to nowoczesne rozwiązanie, znane do tej pory jedynie z filmów sci-fi, będzie również dostępne dla naszych klientów, którzy dzięki niemu będą mogli jeszcze wygodniej i bezpieczniej dokonywać transakcji  – Marcin Ledworowski, członek Zarządu Banku Pocztowego odpowiadający za Obszar Biznesu oraz IT

Nie da się ukryć, że z roku na rok biometria coraz bardziej zyskuje na popularności. Już od dawna stosuje się ją do zabezpieczenia smartfonów czy laptopów, odcisk palca jest pobierany do paszportów, a niedługo ma stać się także częścią polskich dowodów osobistych.

Pytanie tylko, czy przyjmie się również w tej formie? Dajcie znać, jaką macie opinię na ten temat i czy chcielibyście, aby Wasz bank wprowadził karty biometryczne!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Czym jest i jak działa e-dowód?
Środki identyfikacji elektronicznej pozwalają na ustalenie tożsamości osób fizycznych za pośrednictwem przestrzeni online. Szereg informacji na temat możliwości stosowania elektronicznych środków identyfikacji zostało zawartych w
5 najlepszych programów do zdjęć paszportowych
Tworzenie zdjęcia do paszportu w domu to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i uzyskanie zdjęcia, które Ci się spodoba. Jednak nie jest to takie proste,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *