Temat sztucznej inteligencji wciąż rozgrzewa cały świat do czerwoności. Ledwo dwa miesiące temu pisaliśmy o tym, że pojawił się pierwszy pozew o prawa autorskie wobec AI, a już mamy kolejny. I można śmiało powiedzieć: nie będzie ostatni.

Kolejnych czterech pisarzy jest niezadowolonych z AI

Oczekując na wynik jakiegokolwiek pozwu w sprawach przeciwko AI i firmom je tworzącym, warto przypomnieć sobie inny wyrok: amerykański sąd uznał, że sztuka stworzona przez AI nie może być objęta prawem autorskim. I to mimo faktu, że podnoszone w tej sprawie AI było osobistym tworem autora pozwu. W przypadku pozywania sztucznej inteligencji tworzącej treść chodzi jednak o coś innego.

Tym razem czwórka amerykańskich pisarzy (Michael Chabon, David Henry Hwang, Rachel Louise Snyder i Ayelet Waldman) twierdzi, że OpenAI czerpie korzyści z „nieautoryzowanego i nielegalnego użycia” ich prac. O co chodzi? Standardowo” o to, że ich dzieła zostały użyte do wytrenowania modelu AI stworzonego przez OpenAI.

Dowody na takie działanie są podobne jak w przypadku pozwu sprzed dwóch miesięcy. ChatGPT zapytany o streszczenie i analizę prac wymienionych autorów jest w stanie to zrobić. Co powinno być niemożliwe w sytuacji, gdyby ich dzieła nie były użyte do wytrenowania modelu AI. W pozwie dodano, że treść tworzona przez AI jest „dziełem pochodnym”, które narusza prawa autorskie.

Z pozwu możemy się również dowiedzieć, że:

Działania OpenAI polegające na naruszeniu praw autorskich były celowe, umyślne i bezdusznie lekceważące prawa powodów i członków grupy. OpenAI wiedziało przez cały czas, że zbiory danych, których używał do trenowania swoich modeli GPT, zawierały materiały chronione prawem autorskim, a jego działania stanowiły naruszenie warunków korzystania z tych materiałów.

Czy OpenAI ugnie się pod naporem?

Warto w tej sytuacji odnotować, że pozew nie jest pierwszym działaniem w tej sprawie, a jedynie eskalacją, która wynikła ze zignorowania bardziej polubownych prób rozwiązania tematu. Michael Chabon jest jednym z 10 tysięcy pisarzy, którzy podpisali wcześniej list otwarty skierowany do OpenAI, Mety i Google o to, żeby w otwarty, oficjalny i uczciwy sposób zdobyli zgodę na wykorzystanie ich prac. Zgodę, która oczywiście miałaby się wiązać z odpowiednią opłatą.

Dodatkowo w najnowszym pozwie zwrócono się do sądu z prośbą o powstrzymanie się od „bezprawnych i nieuczciwych praktyk biznesowych” i jednoczesne przyznanie autorom odszkodowania za naruszenie praw autorskich. OpenAI nie skomentowało tej sprawy.

Przypomnijmy, że OpenAI nie jest jedynym twórcą sztucznej inteligencji. Nad podobnym projektem pracują Apple i Meta, a Google już testuje AI do pisania newsów. Pisanie to niejedyna branża, gdzie przydaje się sztuczna inteligencja. Obecnie o nowym zastosowaniu dla AI możemy usłyszeć nawet częściej niż co tydzień: np. Linkedin pracuje nad AI, które pomoże ci znaleźć pracę.

A co Wy o tym wszystkim sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!


Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

xAl stworzy superkomputer Wyścig o Al nabiera coraz szybszego tempa. Elon Musk chce stworzyć superkomputer
Startup xAl Elona Muska, który specjalizuje się w sztucznej inteligencji, nie zwalnia tempa i stawia na nieustanny rozwój. Wiadomo, że w najbliższym czasie chce stworzyć
xAl stworzy superkomputer xAI Elona Muska zebrało 6 miliardów dolarów!
xAI wystartowało w lipcu 2023. Teraz, niecały rok później, firma zaczyna się rozkręcać. Właśnie udało jej się zamknąć rundę finansowania z imponującym wynikiem — zebrano
Humane na sprzedaż Humane Al Pin to duży niewypał. Marka idzie na sprzedaż
A miało być tak pięknie! Humane, czyli startup, który miał ogromne plany i chciał mocno zaznaczyć swoją obecność na rynku urządzeń Al, niestety poniósł porażkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *