Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego App Store.

Zbanowano 2 aplikacje Mety i 2 szyfrowane komunikatory

Popularnemu komunikatorowi i niedawno uruchomionemu rywalowi X (byłego Twittera) udało się uchować przed cenzurą, ale w Chinach od dawna nie jest dostępnych wiele zagranicznych aplikacji. W tym niektóre platformy Mety — Facebook i Instagram.

Teraz słynny Chiński Mur Ogniowy rozszerzył się o kolejne blokady. Oprócz WhatsAppa i Threads z App Store zniknęły także szyfrowane komunikatory Signal oraz Telegram.

W oświadczeniu Apple dla agencji prasowej Reuters możemy przeczytać, że:

Chińska Administracja Cyberprzestrzeni nakazała usunięcie tych aplikacji ze sklepu w Chinach w oparciu o obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego (…) Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania prawa w krajach, w których działamy, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy.

W sierpniu ubiegłego roku wprowadzono w Państwie Środka nowe przepisy, zgodnie z którymi wszystkie aplikacje dostępne w Chinach muszą zostać zarejestrowane u odpowiednich organów rządowych. Ostateczny termin rejestracji upłynął pod koniec marca, a przepisy weszły w życie 1 kwietnia. Nie wiadomo jednak, czy zmiany te mają cokolwiek wspólnego z decyzją w sprawie WhatsAppa, Threads, Signala i Telegramu.

Póki co z aplikacji dalej można korzystać w Hong Kongu i Makao.

Amerykańscy politycy niedługo zdecydują o przyszłości TikToka w Chinach

Chiny banują WhatsAppa i Threads, a tymczasem jesteśmy coraz bliżej głosowania w sprawie TikToka w amerykańskim Kongresie. Aktualna wersja ustawy zakłada, że ByteDance (właściciel TikToka zlokalizowany w Pekinie) będzie miał rok na odsprzedanie platformy. W przeciwnym wypadku popularna aplikacja zostanie w USA zbanowana.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że podpisze nowe prawo, jak tylko przejdzie przez obie izby Kongresu i pojawi się na jego biurku. Spodziewane jest, że faktycznie nowe przepisy zostaną zaakceptowane i przez Senat, i Izbę Reprezentantów. Co ciekawe, amerykanie w kontekście TikToka również mówią o zagrożeniu bezpieczeństwa narodowego.

Co o tym wszystkim sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

apple wyniki Apple nie jest już najpopularniejszym producentem smartfonów na świecie
Pierwszy kwartał 2024 roku był świetny dla producentów smartfonów z Androidem. Apple nie ma za to powodów do radości. Sprzedaż iPhone’ów znacząco spadła, a tym
akcesoria do smartfona Jakie akcesoria przydadzą się do smartfona?
Smartfony zaczęły pełnić rolę podręcznych asystentów. To także kompaktowe biura, które za pomocą kilku kliknięć pomagają załatwić najważniejsze rzeczy. Funkcjonalność i wydajność tych urządzeń są
Żabka naprawa telefonów Od teraz naprawisz telefon w Żabce i uzyskasz… model zastępczy!
Niedawno Twoje urządzenie elektroniczne uległo uszkodzeniu, a Tobie brakowało czasu, aby zanieść je do serwisu? Teraz będzie to bezproblemowe, ponieważ od 13 marca możliwa stała
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *