Pamiętacie czasy, w których dzieci z Game Boyem były najpopularniejszymi dzieciakami w klasie? Konsole przenośne nie są niczym nowym na rynku gamingowym, jednak nigdy nie były zbyt popularne. Sama konsola, jak i gry były bardzo drogie, szczególnie w obliczu rosnącej popularności PSX-a od Sony. Ten co prawda nie był przenośny, ale pozwalał przede wszystkim na tanie zdobywanie gier. I to gier, przy których tytuły na konsole przenośne już były archaiczne.

Dopiero niedawno konsole przenośne wkroczyły na poziom popularności, który pozwolił im zrównać się z największymi. Wszystko dzięki Nintendo, którego pomysł na popularnego “pstryczka” okazał się strzałem w dziesiątkę. Wystarczyło wypuścić konsolę, która ma możliwości odpalić większość najnowszych gier. Nie da się też pominąć faktu, że na dzisiejsze czasy Switch jest po prostu bardzo przystępny. Wzrost zamożności pozwolił też na mały renesans sprzętu retro.

Ranking konsol przenośnych

Oto najlepsze przenośne konsole dostepne na rynku!

Nintendo Switch – najlepsza konsola przenośna

Nintendo Switch to prawie synonim dla “przenośna konsola do gier”. Wypuszczona w marcu 2017 roku konsola bardzo szybko zdobyła uznanie wśród graczy na całym świecie. W bardzo dobry sposób łączy mobilność i możliwość grania stacjonarnie na telewizorze. Każdy zestaw Nintendo Switch to jednocześnie konsola przenośna oraz dock, dzięki któremu podłączysz konsolę do telewizora.

Wszystko łączą ze sobą Joy-cony, czyli specjalne pady, które można podłączyć do tabletu do gry mobilnej lub używać osobno, gdy konsola jest podłączona do telewizora. Joy-cony można podłączyć do specjalnego uchwytu, który sprawia, że stają się pełnoprawnym padem. Używane osobno są świetnym rozwiązaniem do wielu gier ruchowych. W takim wypadku pomocne okażą się specjalne uchwyty ze sznurkami, żeby joy-cony nie wypadały z rąk. Te są oczywiście w pudełku.

W pudełku nie ma za to pełnoprawnego pada, którego joy-cony mimo wszystko nie dają rady zastąpić. Oczywiście jako kontrolery do konsoli przenośnej dają radę, ale jako osobny pad już nie. Czuć w nich tanie wykonanie i niestety nie słyną z wytrzymałości.

Nintendo Switch

Co jednak najważniejsze w konsoli przenośnej Nintendo Switch, to że biblioteka obejmuje większość najnowszych tytułów. Jasne, z racji tego, że konsola to “tylko” tablet, jej moc jest ograniczona i nie wszystkie gry da się “okroić” wizualnie, ale biblioteka gier ze stajni innych niż Nintendo i tak jest większa niż kiedykolwiek.

Sporą różnicą między konsolą Nintendo a konkurencją jest to, że niestety gry nie tanieją zbyt szybko. Często nawet wieloletnie tytuły nie dostają większych promocji. Same gry można kupować przez Nintendo eShop w postaci cyfrowej lub w pudełkach. Gry pudełkowe, które mają w środku kartridż (kartę pamięci), można później odsprzedać, co pozwala trochę ograniczyć koszty.

Innym małym minusem jest również fakt, że konsola ma tylko 32 GB wbudowanej pamięci. Tą można powiększyć przez slot na kartę SD. Ile kosztuje Nintendo Switch? W wersji v2 śmiało dostaniecie poniżej 1200 zł. Jeżeli zależy wam głównie na graniu, gdy konsola jest podłączona do telewizora, to właściwie nie musicie szukać dalej.

Oczywiście to ranking konsoli przenośnych, więc jeżeli potrzebujecie delikatnie lepszego sprzętu, zainteresujcie się nową wersją konsoli: Nintendo Switch OLED. Jak sama nazwa wskazuje, ma ekran OLED, który sprawia, że gry wyglądają dużo ładniej. Oczywiście tylko w trybie mobilnym. Ta wersja ma też trochę większy dysk (64 GB) i nieznacznie szybszą pamięć operacyjną.

Przenośna konsola Nintendo Switch to bogata biblioteka gier, w której znajdziecie najbardziej znane tytuły na tę platformę, między innymi:

  • Legend of Zelda: Breath of the Wild (i inne tytuły z serii).
  • Mario Odyssey, Mario 3d World i Mario Kart (oraz wszystkie inne gry Mario).
  • Pokemony! Wszystkie główne gry z serii Pokemon są dostępne tylko na konsole Nintendo. W tym wiele niedostępnych nigdzie indziej spin-offów jak Pokemon Snap i Pokemon Legends: Arceus.
  • Wiele innych serii gier, które nie są dostępne na inne platformy.

Plusy

  • Niska cena konsoli.
  • Najlepsza konsola przenośna pod kątem możliwości technicznych.
  • Sprawdzi się jako konsola dla dzieci.

Minusy

  • Wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Łatwo empirycznie odczuć, na czym Nintendo oszczędziło pieniądze w projekcie.
  • Ceny gier.

Nintendo Switch Lite – konsola dla dzieci

Nintendo Switch Lite

Konsola przenośna Nintendo Switch Lite to na dobrą sprawę tylko trochę mniejsza odmiana Nintendo Switch. Zdecydowałem się uznać ją za osobną pozycję, gdyż w kluczowych kwestiach bardzo się różni. W czym dokładnie? Nintendo Switch Lite to w pełni konsola przenośna, bez możliwości podłączenia jej do telewizora i odłączanych joy-conów.

Technicznie to ten sam sprzęt, a biblioteka gier jest uniwersalna. Brak odłączanych joy-conów sprawia jednak, że odpada możliwość zagrania w wiele gier ruchowych, chyba że dokupicie osobne kontrolery. To jest trochę bez sensu: cena Switch Lite nie jest o tyle niższa, żeby to się opłacało. Inna sprawa, że na małym ekranie Switcha Lite raczej ciężko grać w gry ruchowe.

Właściwie nie ma nic więcej do dodania: jeżeli macie stuprocentową pewność, że nie potrzebujecie możliwości podłączania do TV, to może to być dobra konsola przenośna dla was. Sprawdzi się też idealnie jako konsola przenośna dla dzieci.

Plusy

  • Ta sama biblioteka.
  • Niższa cena.

Minusy

  • Nie na tyle niższa, żeby móc wprost mówić o opłacalności w porównaniu do większego brata.

Evercade EXP – mini konsola retro

Evercade EXP

To musiało kiedyś nastąpić. Evercade to projekt brytyjskiej firmy Blaze Entertainment, który pozwala na grę w typowe proste klasyki ze starych Atari i Commodore lub gier Capcomu i Namco, które często widywało się na “automatach”.

Evercade EXP to już odświeżony projekt tej przenośnej konsoli, który pozwala między innymi na grę “pionowo”, tak jak to było z niektórymi grami dawno temu. Technicznie to ekran o przekątnej 4,3 cala o rozdzielczości 800×480 i 4GB wbudowanej pamięci, co jednak powinno starczyć na wszystkie gry. Ładowanie odbywa się przez port USB typu C, więc obsłużycie konsolę każdą ładowarką od telefonu.

Gry? Ponad 380 tytułów do wyboru, w tym wiele oficjalnie przystosowanych przez prawdziwych wydawców. Dodatkowo wraz z konsolą dostaniecie 18 preinstalowanych gier, w tym Commando, Street Fighter 2, Mega Man i Breath of Fire. Inne gry dokupuje się na kartridżach.

Jeśli chcielibyście odświeżyć sobie wyjątkowo stare gry, ale bez zabawy w emulowanie lub kupno iście prehistorycznego sprzętu to Evercade jest dla was.

Plusy

  • Możliwość odświeżenia starych tytułów w zgrabnej konsoli przenośnej.
  • Bogata biblioteka starych gier, która stale rośnie.

Minusy

  • Może się wydawać trochę drogie, ale nie odstaje od cen innych konsol przenośnych w tym rankingu.

New Nintendo 2DS XL – mała konsola przenośna

New Nintendo 2DS XL

Nintendo z serii 3DS to poprzednia generacja konsol przenośnych tej firmy. Co prawda nie są już produkowane, to jednak ze względu na niezwykłą popularność tych urządzeń są wciąż łatwe do dostania.

Konsole przenośne z rodziny 3DS miały wbudowane dwa ekrany: na górnej i dolnej klapie. Na większym (górnym) ekranie wyświetlała się gra, natomiast na mniejszym dotykowym (dolnym) dodatkowe informacje, takie jak mapa, czy menu. Sterowanie odbywało się analogowo poprzez gałkę i przyciski umieszczone po bokach dolnego ekranu.

Technicznie nie było to wybitny sprzęt, jednak w czasach premiery nie było możliwe stworzenie konsoli przenośnej, która mogła obsłużyć najnowsze gry. To też spowodowało, że Nintendo raczej nie przyciągało najpopularniejszych tytułów. W zamian dostajemy ogromną bibliotekę gier, które nie wyszły nigdzie indziej, od FPS po platformówki, oraz sztandarowe marki Nintendo: Mario, Zeldę i Pokemony.

Tytuły warte sprawdzenia, których nie doświadczycie na innych urządzeniach to np.:

  • Pokemon Sun i Pokemon Moon, czyli główne gry z siódmej generacji stworków.
  • Super Mario 3DLand, czyli pierwsza część znanego Mario 3d World.

W czasach swojej świetności istniał Nintendo eShop do zakupów cyfrowych, niestety ten zamknął się 27.03.2023. Nie zmienia to jednak faktu, że biblioteka gier pudełkowych jest naprawdę duża i łatwa do dostania. W dodatku większość gier nie powinna być zbyt droga.

W rodzinie konsol przenośnych Nintendo 3DS dostępnych jest sześć modeli (od najstarszego):

  • Nintendo 3DS.
  • Nintendo 3DS XL.
  • Nintendo 2DS.
  • New Nintendo 3DS.
  • New Nintendo 3DS XL.
  • New Nintendo 2DS XL.

3D oznaczało możliwość wyświetlania stereoskopowego 3D bez potrzeby noszenia specjalnych okularów. Ta funkcja się jednak nigdy za specjalnie nie przydała, szczególnie że powodowała bardzo szybkie zużycie baterii, co dla przenośnej konsoli nie było niczym dobrym.

Zapewne domyślacie się, czemu wybrałem właśnie New Nintendo 2DS XL. To można by rzec ostateczna edycja, która skupiła się na wygodnej i jak najdłuższej grze, dlatego 3D zostało wycięte. Co ciekawe wyszła w 2017 roku, czyli w roku premiery Nintendo Switch.

Wszystkie konsole uniwersalnie obsługują te same gry.

Jeśli interesują was przenośne konsole retro, to może was zainteresować, że sama seria 3DS była odświeżeniem starszej serii DS. Te powinno dać się jeszcze zdobyć, podobnie jak następną konsolę.

Plusy

  • Tanie i łatwe do dostania.
  • Olbrzymia biblioteka gier pudełkowych.

Minusy

  • Zamknięty eShop.
  • Raczej z drugiej ręki.

Game Boy/GB Color/GB Advance – mini konsole retro

Game Boy/GB Color/GB Advance

Zaskoczeni? Jasne, Game Boy to relikt czasów minionych i gry na niego będą wyjątkowo archaiczne, ale o dziwo wciąż jest łatwy do dostania. W dodatku najlepszą cechą bycia dorosłym jest to, że możecie sobie w końcu kupić zabawki, na które wasi rodzice nie mogli sobie pozwolić w dzieciństwie.

W Polsce ze względu na realia nigdy nie był zbyt popularny. W bogatszych zachodnich krajach jednak sprzedał się w takiej liczbie egzemplarzy, że dobrze zachowane używki wciąż jest łatwo i tanio dostać. Podobnie jest z grami.

Nie jest to sprzęt, który zrobi wrażenie na waszych dzieciach, ale jeśli chcecie doświadczyć, jak to było grać w pierwsze Pokemony lub Mario, to lepszej okazji może nie być.

Plusy

  • Wspomnienia!
  • Jedyny w swoim rodzaju oryginalny Game Boy!

Minusy

  • Tylko używki.
  • Gdy nostalgia minie, może się okazać, że będzie potrzeba sporo samozaparcia, żeby grać.

PlayStation Portable/PS Vita – małe konsole dla fanów Sony

PlayStation Portable/PS Vita

PSP, czyli PlayStation Portable, to kolejny sprzęt, który każdy z nas chciał mieć. Podobnie jak Game Boy obie wersje konsolki będą łatwo dostępne, aczkolwiek tylko używane. Może być jednak ciężko o gry.

PSP używało formatu UMD, czyli Universal Media Disc. Wyglądały one jak zminiaturyzowane płyty CD, co powodowało, że w formacie przenośnym nie były w żaden sposób wygodne, a napęd optyczny drenował baterie. PSP się wyróżniało ekranem i możliwością surfowania w internecie dzięki wbudowanemu WiFi, co jeszcze długo nie było standardem.

PS Vita to późniejsze odświeżenie tej konsolki, różniące się przede wszystkim brakiem napędu optycznego. Zamiast tego gry pudełkowe mieściły się na kartach pamięci. Sklep z produktami cyfrowymi został wyłączony, tak jak to było w przypadku Nintendo.

Plusy

  • Świetna mała konsola dla fanów Sony.
  • Łatwo ją dostać.

Minusy

  • Biblioteka gier na PSP była dosyć… specyficzna. Może się okazać, że niewiele wam przypadnie do gustu.

Steam Deck – to nie konsola przenośna

Steam Deck

Czemu tak daleko? Z jednego powodu: Steam Deck to nie konsola. To miniaturowy komputer w pełnym znaczeniu tego słowa. Zaskoczeni? Jednak taki plan przyświecał Steamowi od początku. Oczywiście, jeśli waszym celem jest znalezienie przenośnego urządzenia do gier, to nadaje się jak znalazł. W końcu, jakie to ma znaczenia, czy to konsola, czy komputer? Niewielkie.

Powiedziałbym inaczej: Steam Deck raczej nie sprawdzi się jako konsola dla dzieci. Większe możliwości to też większa szansa na to, żeby “coś popsuć”. To sprzęt dla ludzi, którzy wiedzą, co robią, szczególnie że jest zdecydowanie najdroższy w zestawieniu i cenowo blisko mu do najnowszej generacji konsol.

Plusy

  • Duże możliwości: Steam Deck to nie konsola przenośna, a komputer, więc można zainstalować nawet własny system operacyjny.
  • Tanie gry: Duża część biblioteki Steam sprawnie działa na Steam Decku, co oznacza, że łatwo dostać coś w naprawdę dużej promocji.

Minusy

  • Najdroższy sprzęt w stawce.
  • Nie sprawdzi się jako konsola dla dzieci.
  • Brak gier pudełkowych i ich późniejszej odsprzedaży.

Konsola przenośna – jaka jest najlepsza? Podsumowanie

Jak sami widzicie, ranking konsol przenośnych to prawie w całości ranking konsolek Nintendo. To właśnie ta firma nigdy nie opuściła rynku konsol przenośnych, dzięki czemu nawet stare modele są łatwo dostępne.

A wy, jak uważacie? Która konsola przenośna jest waszą ulubioną? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak podłączyć nintendo switch do laptopa Jak podłączyć Nintendo Switcha do laptopa?
Wiedziałeś, że istnieje możliwość podłączenia konsoli Nintendo Switch do laptopa? Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, nie martw się! W naszym poradniku omówimy wszystkie kroki,
jak podłączyć nintendo switch do telewizora Jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Pytanie o to, jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora może wydawać się dziwne. Spokojnie, tutaj nie spotkasz się z taką oceną. W TechPolska.pl potrafimy spojrzeć
pokrowiec na nintendo switch Dlaczego warto kupić pokrowiec na Nintendo Switch?
W dzisiejszym świecie mobilnych gier Nintendo Switch stało się nie tylko symbolem rozrywki, ale również przedmiotem osobistego stylu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej pokrowcom
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *