Na początku 2020 roku wybuchła na nowo popularność Nintendo Switcha. Swoją rękę do tego przyłożyła niewątpliwie pandemia, zmuszająca ludzi do siedzenia w domu i szukająca innych źródeł rozrywki. Znaczenie miała też premiera bardzo ciepło przyjętego Animal Crossing: New Horizons.

Doprowadziło to do tego, że w sklepach ta konsola była wyprzedana, a tam, gdzie jeszcze była, nagle podrożała. Ile kosztuje Nintendo Switch obecnie? Czy wciąż drożeje, powrócił do ceny sprzed pandemii, a może jest tańszy niż kiedykolwiek? Sprawdźcie!

Nintendo Switch a Switch Lite – podobieństwa i różnice

W sprzedaży mamy obecnie konsolę Nintendo Switch oraz Nintendo Switch Lite. Nie należy ich ze sobą mylić, ponieważ znacznie różnią się one swoimi możliwościami. Zapaleni gracze w większości przypadków takiego błędu nie popełnią, ale już na przykład rodzice chcący kupić wymarzony prezent mogą kupić przez przypadek nie to, co mieli w zamiarze.

Nintendo Switch to konsola droższa, ale bardziej wszechstronna. Umożliwia ona zarówno granie w domu, na telewizorze, poprzez włożenie konsoli do specjalnego huba i podłączenie go do ekranu, jak i wykorzystanie Switcha jako konsolę przenośną podczas podróży czy ogółem pobytu poza domem. Oprócz huba dostajemy w pakiecie też kontrolery, tzw. JoyCony.

Nintendo Switch Lite to zaś, jak wskazuje już sama nazwa, konsola słabsza, ale też i tańsza. Nie jest do niej dołączany hub ani JoyCony, ponieważ jest ona w zamyśle konsolą tylko i wyłącznie przenośną, a nie hybrydową, tak jak “pełny” Switch.

Pozwala ona grać w te gry na Switcha, które obsługują tryb przenośny (lub we wszystkie, pod warunkiem zakupienia sprzedawanego osobno kompatybilnego kontrolera bezprzewodowego). Jest ponadto nieco mniejsza niż zwykły Switch.

Różnic między Switchem a Switchem Lite jest jak widać dość sporo. To, która z nich będzie lepsza dla danej osoby, zależy od jej nawyków, a konkretnie od tego, czy chce grać tylko w trybie przenośnym, czy zależy jej na możliwości podłączenia konsoli do telewizora. Znaczenie może mieć też budżet. O tym, ile kosztuje Nintendo Switch i Switch Lite, możecie przeczytać poniżej.

Ile kosztuje Nintendo Switch?

Jak wspominaliśmy na początku, we wczesnych miesiącach pandemii były problemy z dostępnością Switcha. Przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale nie tylko. Korzystali z tego tzw. skalperzy, którzy wyłapywali wszystkie dostępne jeszcze sztuki i wystawiali je w serwisach aukcyjnych za ogromne kwoty.

Jak wyglądała sytuacja, jeśli chodzi o ceny Nintendo Switcha w Polsce? Zobaczcie historię cen wygenerowaną przez portal Skąpiec za okres ostatnich miesięcy dla szarego Nintendo Switcha w nowej wersji (odznaczającej się m.in. potężniejszą baterią niż ta, która była umieszczona w pierwszym modelu, wypuszczonym w 2017 roku), spotykanej pod nazwą Nintendo Switch V2.

ile kosztuje nintendo switch
Historia cen szarego Nintendo Switcha V2 z ostatnich 12 miesięcy | Źródło: Skąpiec

Jak widać, faktycznie w przeciągu ostatniego roku ceny Switcha w polskich sklepach z elektroniką nieco podskoczyły. Jeszcze na początku roku ceny oscylowały w okolicach 1350 złotych lub nawet mniej, teraz w większości sklepów znajdziemy cenę regularną w okolicach 1480 złotych.

Wykres na końcu wskazuje znacznie niższą cenę, aczkolwiek jest to cena produktu z Allegro, a nie od autoryzowanego sklepu internetowego – w nich, jak pisaliśmy powyżej, dominuje cena w okolic 1480 złotych.

Zdarzają się różnego rodzaju promocje, można do tego kupić Switcha w zestawie z grami lub dodatkowymi kontrolerami – takie pakiety ogółem będą droższe niż sam Switch, ale ceny jednostkowe poszczególnych elementów będą niższe niż gdybyśmy kupowali je pojedynczo.

Cena regularna w większości sklepów internetowych zdaje się, że już się unormowała i nie będzie w najbliższym czasie jeszcze rosła. Prawdopodobnie też nie będzie w ciągu najbliższych kilku miesięcy spadać, zwłaszcza, że do końca pandemii wciąż daleko i ludzie dalej szukają sposobu na rozrywkę w domu.

Jeśli zaś chodzi o promocje, to zdarza się ich w ostatnim okresie dość sporo, ale niekoniecznie w polskich sklepach z elektroniką, a bardziej na niemieckim czy francuskim Amazonie. Warto więc ich wypatrywać, aby nieco zaoszczędzić.

Ile kosztuje Nintendo Switch Lite?

Jeśli chodzi o Nintendo Switcha Lite, to sytuacja wygląda podobnie. Jego średnia cena również na przestrzeni 2020 roku w dużej mierze rosła, co jest raczej nietypowe dla kilkuletnich konsol, ale wynika z takiej, a nie innej sytuacji na świecie.

ile kosztuje nintendo switch lite
Historia cen szarego Nintendo Switcha Lite z ostatnich 12 miesięcy | Źródło: Skąpiec

Jeszcze na początku roku można go było kupić za trochę ponad 900 złotych, ale od wakacji ceny poszybowały w górę, do nawet okolic 1000 złotych. Teraz w autoryzowanych sklepach z elektroniką zakupimy go za około 960-980 złotych, a na portalach aukcyjnych nawet ponad 100 złotych taniej – stąd też średnia cena w rejonie 930 złotych.

Tutaj również nie przewidujemy dużych zmian cen regularnych w najbliższym czasie, ani w jedną, ani w drugą stronę. Można za to odnieść wrażenie, że pojawia się znacznie więcej promocji na Switcha Lite niż na zwykłego Switcha, w tym sporo ofert naprawdę dobrych.

Ponownie, zazwyczaj nie z polskich sklepów z elektroniką, a z portali zagranicznych. Jeśli więc ktoś chce upolować Lite w dobrej cenie, to nawet w obecnych, pandemicznych czasach jest to możliwe, ale potrzebne będzie nieco wytrwałości i refleksu.

Czy warto kupić Nintendo Switcha?

Wiemy już, ile kosztuje Nintendo Switch, a teraz chcielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, czy warto tę konsolę kupić.

Nie bez powodu Switch, zwłaszcza w swojej pełnej wersji, jest obecnie tak popularny. Biblioteka gier jest naprawdę szeroka i znajdziemy tam pozycje z wielu różnych gatunków – bijatyki, RPG-i, gry sportowe, przygodowe, zręcznościowe i nie tylko.

Oczywiście, możliwości sprzętowe Switcha są znacznie bardziej ograniczone niż innych konsol nowej czy nawet poprzedniej generacji, ale to nie oznacza, że nie można się dobrze przy nim bawić.

To dobra konsola dla “graczy niedzielnych” i osób posiadających małe dzieci, ale nie tylko, Nawet i hardkorowi gracze powinni wśród gier na Switcha znaleźć coś dla siebie. Jeśli dodamy do tego fakt, że ceny już się w miarę unormowały, a dostępność konsoli też wróciła w dużej mierze do normy, to z pewnością jej zakup jest warty rozważenia.

Szczególnie warta uwagi naszym zdaniem jest wersja droższa, ponieważ te kilkaset złotych różnicy znacznie rozszerza możliwości konsoli. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wiemy na pewno, że nie będziemy korzystać z huba i będziemy grać tylko w trybie handheldowym, wtedy faktycznie nie ma sensu dopłacać za funkcje, których i tak byśmy nie używali.

Cena, dostępność i opłacalność Nintendo Switcha – podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się artykułem dostatecznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje Nintendo Switch, a także ile kosztuje Nintendo Switch Lite w obecnych czasach. Oczywiście, ceny mogą zmieniać się z dnia na dzień, więc ciężko powiedzieć, jak długo te dane będą aktualne. Podejrzewamy jednak, że żadnych ogromnych zmian w cenie, ani w jedną, ani w drugą stronę już przez jakiś czas nie zobaczymy, przynajmniej do zapowiedzi kolejnej konsoli Nintendo.

O tym, że naszym zdaniem wielkimi krokami zbliża się Nintendo Switch Pro, mogliście przeczytać w naszym artykule, w którym omawialiśmy przewidywane trendy w branży gier w 2021 roku, do zapoznania się z którym serdecznie zapraszamy. A jeśli zdecydujecie się ostatecznie na zakup czy to Switcha, czy Switcha Lite, może się Wam przydać także nasz ranking najlepszych kanapowych co-opów na Nintendo Switcha.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak podłączyć nintendo switch do laptopa Jak podłączyć Nintendo Switcha do laptopa?
Wiedziałeś, że istnieje możliwość podłączenia konsoli Nintendo Switch do laptopa? Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, nie martw się! W naszym poradniku omówimy wszystkie kroki,
jak podłączyć nintendo switch do telewizora Jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Pytanie o to, jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora może wydawać się dziwne. Spokojnie, tutaj nie spotkasz się z taką oceną. W TechPolska.pl potrafimy spojrzeć
pokrowiec na nintendo switch Dlaczego warto kupić pokrowiec na Nintendo Switch?
W dzisiejszym świecie mobilnych gier Nintendo Switch stało się nie tylko symbolem rozrywki, ale również przedmiotem osobistego stylu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej pokrowcom
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *