Obsługa komputera za pomocą myszy i klawiatury to rzecz niesamowicie powszechna, która z powodzeniem funkcjonuje już od kilku dziesięcioleci. Oczywiście współczesne wersje urządzeń peryferyjnych nie są już takie same, jak ich pierwowzory. Wszystko dlatego, że w miarę upływu czasu ulegały one stopniowej ewolucji. Jedną z wielu współczesnych ikon świadczących o postępie w tej dziedzinie jest chociażby MODECOM Volcano Lanparty RGB, czyli obiekt niniejszej recenzji.

Volcano Lanparty RGB od MODECOMa jest następcą klawiatury mechanicznej, którą kilka miesięcy temu podejmowałem w osobnej wideorecenzji. Na pierwszy rzut oka prawie nie widać różnic pomiędzy dwoma urządzeniami, co oczywiście nie oznacza, że nie istnieją.

Obiekt niniejszej recenzji przybył do mnie w czerwonym opakowaniu, które wizualnie nie stanowi żadnej ciekawostki. W jego wnętrzu znajduje się niewielka, ale za to masywna klawiatura mechaniczna. Jej obudowa w głównej mierze zrobiona została z plastiku, aczkolwiek znajdują się tutaj także elementy aluminiowe.

Wygląd Volcano Lanparty RGB

Spód urządzenia nie stanowi żadnej rewolucji, gdyż w gruncie rzeczy jest niemal identyczny w porównaniu z wersją manuału bez liter RGB w nazwie. Znajdują się tutaj dwie stopki elewacyjne zakończone antypoślizgowym ogumieniem oraz rowki, którymi poprowadzić można równie solidne, co w poprzedniej wersji okablowanie.

Górna część klawiatury odsłania przed nami widok 87 klawiszy zawieszonych na przełącznikach OUTEMU Brown. Każdy z nich posiada trójkolorowe podświetlenie, którego tryby można sobie w dowolny sposób konfigurować. Recenzowana klawiatura pozbawiona została klawiszy numerycznych, co pozwoliło zredukować jej rozmiary bez wpływania przy tym na komfort z jej użytkowania.

Przez kilka tygodni korzystałem z różnych trybów podświetlenia, ale ostatecznie najbardziej przypadł mi do gustu ten, który w orientacji poziomej wyświetla kolorowe paski. Jest on według mnie najbardziej czytelny i sprawia przy tym, że osoby z epilepsją nie dostaną natychmiastowego ataku.

Funkcje klawiatury

Podobnie, jak w przypadku poprzedniej wersji klawiatury Volcano Lanparty także RGB posiada skróty klawiszowe, które odpowiadają za określone interakcje. W ten sposób z poziomu klawiatury można się praktycznie poruszać po opcjach odtwarzacza multimediów oraz uruchomić program do poczty elektronicznej, stronę główną w przeglądarce, okno mojego komputera i kalkulator. Niestety skróty klawiszowe nie podlegają konfiguracji i w wersji domyślnej posiadają pewne braki takie, jak błędy po wciśnięciu FN + F9 wynikające z braku zainstalowanego programu do obsługi poczty elektronicznej na komputerze.

Ogólne wrażenia związane z klawiaturą

Do tej pory w trakcie użytkowania komputera korzystałem z recenzowanej wcześniej klawiatury o nazwie MODECOM Volcano Lanparty z czerwonym podświetleniem. Było to urządzenie, które wielokrotnie doprowadzało mnie do irytacji ze względu na pojedyncze przełączniki, które odmawiały posłuszeństwa. W porównaniu do tej wersji Volcano Lanparty z dopiskiem RGB działa ciszej i wydaje mi się, że jest ona po prostu trwalsza, gdyż do momentu publikacji tej recenzji wszystko działało i działa zgodnie z przeznaczeniem.

Po kilku tygodniach w towarzystwie MODECOM Volcano Lanparty RGB stwierdzam, że jest to sprzęt, który w zestawieniu ze swoim poprzednikiem wypada korzystniej. Za tą opinią na pewno nie przemawia tylko bogatsze podświetlenie klawiatury, ale także mniejszy hałas wynikający z użytkowania i ogólny spadek irytacji spowodowany prawidłowym działaniem wszystkich przełączników.

Podsumowanie

Rynek urządzeń peryferyjnych ulega nieustannemu rozwojowi, czego niewątpliwym dowodem jest MODECOM Volcano Lanparty RGB. Stare klawiatury w odróżnieniu do recenzowanego sprzętu wymagały dostępności gniazd DIN lub PS/2 do podłączenia. O ile pierwszy port stanowi już odległą przeszłość to ten drugi bywa jeszcze czasami montowany i wykorzystywany zwłaszcza w procesach rozruchowych komputera. W gruncie rzeczy i tak o wiele częściej skłaniamy się w stronę zalet idących w parze z portami USB, których zastosowanie ożywiło sylwetki znanych nam klawiatur poprzez zjawiskowe podświetlenie klawiszy.

Cena, którą musimy podnieść w przypadku MODECOM Volcano Lanparty RGB w zamian za ewolucję to około 250 złotych, co moim zdaniem jest korzystną propozycją.

WARTO PRZECZYTAĆ:

klawiatura do tabletu Najlepsza klawiatura do tabletu – ranking
Na rynku mamy dziś wiele różnych urządzeń dotykowych, które wyróżniają się wysoką funkcjonalnością. Jednak posiadają one również wady, ponieważ często nie są wyposażone np. w
klawiatura do nintendo switch Czy warto kupić klawiaturę do Nintendo Switch?
Konsole już dawno wyszły poza ramy standardowych kontrolerów i pozwalają na podłączenie innych akcesoriów sterujących. Daje to możliwość zmiany sposobu, w jaki gramy na urządzeniu,
selfietype SelfieType, czyli niewidzialna klawiatura od Samsunga
Szybkie pisanie na smartfonie nie jest niemożliwie – wystarczy trochę praktyki i dobra aplikacja klawiatury. Coraz skuteczniejszym rozwiązaniem jest także przekształcanie mowy w tekst. Nie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *