Jednym z błędów, który może się pojawić podczas otwierania gry lub aplikacji, szczególnie na nowym urządzeniu (chociaż oczywiście nie tylko), jest brak pliku msvcp110.dll lub msvcr110.dll. Kiedy taki błąd nie zobaczymy, nie ma powodów do paniki, ponieważ jego rozwiązanie jest relatywnie proste. Krok po kroku objaśnimy je poniżej. Zapraszamy!

Czym są pliki DLL? 

Na początku naszego artykułu warto pokrótce wspomnieć, czym są w ogóle pliki DLL? Takie rozszerzenie dotyczy bibliotek, w których znajdziemy różnorodne zestawy kodów i informacji umożliwiających dokonanie konkretnych działań w systemie Windows. Są one pewnego rodzaju “instrukcjami” pozwalającymi na prawidłowe wykonywanie niektórych zadań. 

Pliki DLL są często określane jako podobne do plików EXE. Różnicą, która występuje w ich przypadku jest jednak to, że nie możemy ich tak po prostu uruchomić jak plików EXE. Pliki DLL mogą być wyłącznie wywoływane przez różnego rodzaju programy i aplikacje. Do takich plików należą właśnie pliki msvcp110.dll lub msvcr110.dll, na których skupiamy się w niniejszym artykule. Dowiedzmy się czegoś więcej o pojawiającym się problemie w związku z ich brakiem.

Skąd bierze się problem z brakującym msvcp110.dll/msvcr110.dll?

Oba te pliki, czyli msvcp110.dll oraz msvcr110.dll, można spotkać w pakietach Visual C++ Redistributable, które to są niezbędne do uruchomienia zdecydowanej większości programów czy gier. Błąd związany z brakiem plików msvcp110.dll oraz msvcr110.dll pojawia się również w przypadku aplikacji użytkowych oraz programów służących do tworzenia grafiki. Najczęściej możemy się z nim spotkać, posiadając 64-bitową wersję systemu. Na problem narażone są te aplikacje, które zostały stworzone za pomocą Visual Studio 2012.

Nie są one domyślnie zainstalowane na komputerze, ale zazwyczaj, jeśli jakiś program takiego pakietu wymaga, to jego instalator jest dołączony do instalatora samego programu i nie musimy się zajmować jego samodzielnym wyszukiwaniem.

Może się jednak zdarzyć, że tak nie będzie, ponieważ developer może zapomnieć o dołączeniu wymaganej instalki. Czasami również pozostawia jedynie informację, że do uruchomienia danej gry lub programu konieczne jest pobranie niezbędnego pakietu. Jeśli pakiet będzie wymagany, a my go nie będziemy mieli, to wyskoczy nam właśnie błąd związany z brakiem pliku msvcp110.dll lub msvcr110.dll. Bywa też, że co prawda pakiet jest zainstalowany, ale z jakiegoś dziwnego względu któryś z tych plików zniknie.

Jak rozwiązać problem z brakującym plikiem msvcp110.dll lub msvcr110.dll?

Jeśli wyświetla Ci się brak pliku msvcp110.dll lub msvcr110.dll, w pierwszej kolejności zainstaluj od nowa pakiety Visual C++ Redistributable od 2008 w górę. Najpierw wejdź w Ustawienia systemu, potem Aplikacje, odnajdź na liście aplikacji pakiety Visual C++ Redistributable i po kolei je odinstaluj.

msvcr110.dll

Następnie pobierz stąd pakiety Visual Studio 2008, 2010, 2012, 2013 i wspólny pakiet dla Visual Studio 2015, 2017 i 2019. W przypadku tego ostatniego dla systemu 32-bitowego pobierz plik vc_redist.x86.exe, a dla 64-bitowego vc_redist.x64.exe. Po kolei zainstaluj na nowo wszystkie te pakiety.

Jeśli mimo zainstalowania ponownie powyższych pakietów problem nie ustępuje, spróbuj bezpośrednio pobrać brakujący plik DLL. Plik mscvp110.dll lub msvcr110.dll znajdziesz w sieci.

Najpierw spróbuj wrzucić go do folderu, w którym znajduje się plik .exe, za pomocą którego próbujesz włączyć dany program lub grę. W przypadku, kiedy to również nie zda egzaminu, wklej plik do folderu C:\Windows\SYSWOW64 (w przypadku 64-bitowego systemu operacyjnego) lub C:\Windows\System32 (w przypadku 32-bitowego systemu operacyjnego).

C to w tym przypadku literka oznaczająca dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny – jeśli u Ciebie system jest zainstalowany na inaczej oznaczonym dysku, to oczywiście musisz wkleić pliki właśnie tam. Czyli, jeśli na przykład masz system na dysku D, to właściwą ścieżką będzie D:\Windows\SYSWOW64 lub D:\Windows\System32.

Brak msvcp110.dll lub msvcr110.dll — podsumowanie

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi poradami udało Wam się rozwiązać problem z brakującym plikiem msvcp110.dll lub msvcr110.dll. Nie jest to na szczęście bardzo poważny błąd i z reguły reinstalacja pakietów Visual C++ Redistributable lub pobranie konkretnie tych brakujących plików DLL powinny załatwić sprawę.

Warto jednak pamiętać, aby pakiety lub konkretne pliki pobierać wyłącznie z zaufanych źródeł, które podaliśmy w powyższym artykule. Może się bowiem zdarzyć tak, że korzystając z nieznanego źródła, trafimy na różnego rodzaju wirusy i złośliwe oprogramowania, które przysporzą nam jedynie niepotrzebnych kłopotów.

Polecamy zapoznanie się także z naszymi innymi poradnikami — wyjaśnialiśmy w nich, jak pozbyć się innych często spotykanych problemów. Tłumaczyliśmy już między innymi, jak naprawić błąd 0xc00007b, a także, jak odblokować klawiaturę, która z jakiegoś względu nie chce działać. Jeśli jest coś, co chcielibyście wiedzieć, a o czym jeszcze nie pisaliśmy, śmiało dawajcie znać!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak zrobic vpn windows 7 Jak zrobić VPN Windows 7? Najważniejsze wskazówki i poradnik krok po kroku
Wirtualna sieć prywatna, czyli w skrócie VPN ułatwia pracę w wielu przypadkach oraz gwarantuje bezpieczeństwo użytkownika. Ta technologia zapewnia anonimowość podczas korzystania z internetu oraz
antimalware service executable jak wyłączyć Antimalware Service Executable – jak wyłączyć?
Antimalware Service Executable to proces, który ciągle działa w systemach Windows 10 lub 11 i zużywa dość dużo zasobów. Przedstawiamy poradnik krok po kroku, jak
paint usuwanie tła Paint niczym PhotoShop? Microsoft testuje nową funkcję
Paintowi daleko do zaawansowanych edytorów graficznych, ale nie znaczy to, że w ogóle nie idzie z duchem czasu. Microsoft udostępnił testerom nową funkcję, którą można
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *