Są pewne dane, których stratę trudno przełknąć, na przykład zdjęcia rodzinne czy ważne dokumenty. Dlatego też, kiedy nagle popsuje się pendrive czy dysk twardy, pojawia się spory problem. Na szczęście jednak w wielu przypadkach odpowiedni program do odzyskiwania danych może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Z jego pomocą odzyskiwanie danych będzie łatwe, szybkie i skuteczne (chociaż nie zawsze – niekiedy uszkodzenie może okazać się zbyt duże, aby dało się już cokolwiek zrobić). Przygotowaliśmy dla Was listę najlepszych naszym zdaniem narzędzi, aby ułatwić Wam znalezienie takiego, który będzie najlepszym rozwiązaniem w Waszym przypadku. Zapraszamy!

Jaki powinien być dobry program do odzyskiwania danych?

W pierwszej kolejności chcielibyśmy wskazać, jaki powinien być idealny program do odzyskiwania danych, abyście wiedzieli, jakimi kierowaliśmy się kryteriami przy przygotowywaniu tego zestawienia. W naszym odczuciu przede wszystkim kluczowe są następujące czynniki:

  • skuteczność
  • zakres funkcji
  • łatwość użytkowania
  • cena.

Idealne narzędzie, jeśli chodzi o odzyskiwanie danych, powinno więc być wysoce skuteczne, mieć szeroki zakres funkcji i pomagać w odzyskaniu danych z wielu rodzajów nośników (pendrive’ów, ale też dysków twardych i nie tylko), a także być łatwe w użytkowaniu i niedrogie.

Wśród narzędzi do odzyskiwania danych znajdziemy zarówno takie, które są całkowicie darmowe, jak i programy bardzo drogie. Musimy być jednak świadomi, że w przypadku narzędzi darmowych (które często oferują także płatną wersję premium) często spotkamy różnego rodzaju limity co do tego, ile plików możemy odzyskać i jaka może być ich maksymalna łączna waga.

Odzyskiwanie danych – zestawienie 5 najlepszych programów

1. Recuva – darmowy i uniwersalny program do odzyskiwania danych

program do odzyskiwania danych recuva

Recuva to świetny program do odzyskiwania danych, który jest całkowicie darmowy. Oferuje on co prawda poza wersją Free wersję Pro, ale różnice są niewielkie.

Wersja płatna zapewnia jedynie dostęp do wsparcia technicznego i automatyczne aktualizacje, a także możliwość odzyskiwania danych z wirtualnych dysków. Nie ma mowy o żadnych uciążliwych ograniczeniach i limitach w wersji darmowej.

Co poza tym wyróżnia Recuvę? Mimo tego, że program ten jest dostępny za darmo, to jest bardzo skuteczny i w wielu przypadkach jest w stanie pomóc nawet, kiedy problem jest bardzo poważny. Za jego pomocą można odzyskiwać dane między innymi z zewnętrznych dysków twardych, pendrive’ów czy kart pamięci.

Przy pierwszym uruchomieniu programu zalecamy zaznaczenie okienka przy opcji “Do not show this Wizard on startup”, a następnie kliknięcie przycisku Cancel. Będziemy mieli wtedy możliwość korzystania ze wszystkich zaawansowanych opcji programu. Warto wskazać, że w jego ustawieniach możemy zmienić język na polski.

2. 7thShare Android Data Recovery – program do odzyskiwania danych z telefonu

odzyskiwanie danych android

Interesuje Cię odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu? Na to też jest sposób. Jest wiele narzędzi, które powstały konkretnie z myślą o odzyskiwaniu danych ze smartfonów. Wśród nich znajduje się 7thShare Android Data Recovery, przez niektórych nazywany nawet najlepszym programem tego typu.

Nie jest to niestety narzędzie darmowe (kosztuje ono 40 dolarów), natomiast twórcy oferują możliwość skorzystania z darmowego okresu próbnego. Za pomocą ich programu można szybko i sprawnie przywrócić usunięte zdjęcia czy filmiki, a także kontakty, wiadomości, historię połączeń i nie tylko, zarówno z pamięci wewnętrznej smartfona, jak i kart SD.

Wystarczy tylko połączyć urządzenie z laptopem czy komputerem poprzez USB, uruchomić narzędzie i rozpocząć skanowanie. 7thShare Android Data Recovery radzi sobie nawet z najbardziej ekstremalnymi przypadkami, w których może być potrzebne odzyskiwanie danych Android. Wśród nich znajduje się chociażby przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych, uszkodzenie plików lub samego urządzenia czy po prostu przypadkowe usunięcie cennych danych.

3. Ontrack EasyRecovery – profesjonalne odzyskiwanie danych

odzyskiwanie danych onetrack

Jeśli interesuje was narzędzie do odzyskiwania danych do zadań specjalnych, czy to dla Windowsa, czy Maca, Ontrack EasyRecovery może być dla Was dobrą opcją. Za jego pomocą można przywrócić utracone dane m.in. z dysków twardych, ale też z macierzy RAID.

Dostępne jest wiele różnych wersji programu Ontrack EasyRecovery, od Free, przez Home, Professional, Premium i Technician, po Toolkit. Im dalej w las, tym program jest bardziej zaawansowany i ma więcej funkcji – już nie tylko samo odzyskiwanie danych, ale też naprawę uszkodzonych plików czy tworzenie obrazów dysków.

Zwykłych użytkowników będzie zapewne interesowała jednak jedynie wersja Free (pozwalająca za darmo odzyskać pliki o łącznej pojemności 1GB, jednak pojedynczy plik nie może ważyć więcej niż 25MB), Home (jest to program do odzyskiwania danych, takich jak zdjęcia, filmiki czy dokumenty, w przypadku mniej poważnych awarii) lub Professional, który radzi sobie z przywracaniem danych nawet w przypadku poważnego uszkodzenia dysku twardego.

Wersja Home kosztuje 368 złotych, a wersja Professional 508 złotych, nie jest to więc niewątpliwie oprogramowanie tanie. Warto jednak wspomnieć, że Ontrack udostępnia darmowe wersje próbne swoich produktów.

4. IUWEshare USB Flash Drive Data Recovery – łatwe i szybkie odzyskiwanie danych z pendrive

odzyskiwanie danych z pendrive

IUWEshare USB Flash Drive Data Recovery, jak wskazuje sama nazwa, to narzędzie, które umożliwia odzyskiwanie danych z pendrive. Program ten pozwala na przywrócenie ponad 1000 najpopularniejszych formatów plików, w tym zdjęć, dokumentów, muzyki, filmów i nie tylko.

W jakich przypadkach możliwe będzie odzyskiwanie danych z pendriva przy użyciu tego narzędzia? Choćby w razie sformatowania nośnika, uszkodzenia systemu plików, przypadkowego usunięcia danych, zawirusowania, spięcia, błędów logicznych, problemów spowodowanych nieprawidłowym odłączeniem nośnika od komputera i nie tylko.

Krótko mówiąc, czego byśmy z pendrive’em nie zrobili, ten program do odzyskiwania danych powinien być w staniem nam pomóc. Co więcej, jest on wysoce skuteczny i współpracuje z urządzeniami zdecydowanej większości znanych marek. Niestety jednak nie jest darmowy – kosztuje 39,99 dolarów, aczkolwiek dobrą wiadomością jest to, że czasami jest rozdawany za darmo.

Warto wiedzieć, że IUWEshare stworzyło także narzędzie umożliwiające odzyskiwanie danych z karty SD o nazwie Free SD Memory Card Recovery. Niestety, ma ono jednak pewne limity. Przy kartach SD o pojemności do 16GB włącznie przywraca pliki o dowolnej wadze, ale przy kartach o większej pojemności maksymalna waga przywróconych plików to 2GB.

Najlepszy program do odzyskiwania danych – podsumowanie

Mamy nadzieję, że przynajmniej jeden program do odzyskiwania danych, który wymieniliśmy powyżej, okaże się dla Was przydatny. Są to naszym zdaniem narzędzia zdecydowanie warte uwagi. Natomiast przypominamy, że niekiedy uszkodzenie może być na tyle poważne (zwłaszcza w przypadku uszkodzeń mechanicznych), że nic się nie uda odzyskać lub potrzebna będzie pomoc ekspertów.

Jeśli interesuje Was odzyskiwanie danych, to chcielibyśmy Was zaprosić do naszego innego artykułu o pokrewnym temacie, w którym tłumaczyliśmy, jak naprawić uszkodzony dysk twardy. A skoro mowa o dyskach, to zaciekawić Was może również przygotowany przez nas materiał, w którym szczegółowo omawiamy poszczególne rodzaje dysków twardych – dowiecie się z niego między innymi, dlaczego dyski HDD są tak podatne na uszkodzenia mechaniczne.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *