Natlenienie krwi, tętno, temperatura, aktywność fizyczna – m.in. takie dane potrafią zbierać niektóre smartbandy i smartwatche. Jakiś czas temu przebąkiwano o tym, że mogą one być wykorzystywane do wykrywania początkowej fazy COVID-19. Teraz badacze twierdzą, że smartbandy są w stanie wykryć długotrwałe zmiany u osób, które tę chorobę przeszły.

Według badaczy, tętno i inne parametry powracają do normy po COVID-19 znacznie dłużej niż po innych chorobach

Pracę na temat wykrywania długotrwałych efektów koronawirusa przez inteligentne opaski lub zegarki opublikowano w czasopiśmie medycznym JAMA Network Open. Naukowcy ze Scripps Research Translational Institute w Kalifornii przygotowali ją w oparciu o dane zebrane podczas badań prowadzonych w okresie od 25 marca 2020 do 24 stycznia 2021.

Wzięło w nich udział 37 000 osób, aczkolwiek część badania skupiająca się konkretnie na badaniach efektów koronawirusa obejmowała 875 osób, które zgłaszały gorączkę, kaszel i inne tego typu objawy. Z tego 234 osoby otrzymały pozytywny wynik testu na COVID, a reszta prawdopodobnie miała inne choroby.

W badaniu wykorzystowano Fitbity, Apple Watche i inne smartbandy oraz smartwatche, które pozwoliły zbierać dane o parametrach życiowych w sposób ciągły i nieinwazyjny. Naukowcy monitorowali długotrwałe zmiany parametrów życiowych po ozdrowieniu i wyciągnęli sporo wniosków.

U osób z COVID nastąpiła znacznie większa zmiana w wysokości tętna spoczynkowego w porównaniu z innymi infekcjami wirusowymi. Mamy też znacznie bardziej drastyczną zmianę w ilości kroków i śnie – Jennifer Radin, główna badaczka

Zmiany były nie tylko bardziej drastyczne, ale też bardziej długotrwałe. Zdaniem badaczy, powrót organizmu do normalności w zakresie tętna spoczynkowego, snu i aktywności fizycznej trwał znacznie dłużej w przypadku innych chorób układu oddechowego.

Naukowcy podkreślają, że elektronika ubieralna ma duży potencjał i może być bardzo pomocna w tego typu badaniach

Doktor Robert Hirten z Icahn School of Medicine, który nie brał udziału w przeprowadzaniu badania, ale został poproszony o komentarz, podkreślił, jak ważną rolę pełni elektronika ubieralna (smartwatche, smartbandy) i jak bardzo może być pomocna w tego typu badaniach.

Elektronika ubieralna daje nam możliwość dyskretnego monitorowania ludzi przez długi czas, aby zobaczyć, w obiektywny sposób, jak naprawdę wpłynął na nich wirus – doktor Robert Hirten

Jego zdaniem, połączenie tego rodzaju technik (czyli zbierania danych z elektroniki ubieralnej) z innymi badaniami, które są prowadzone w związku z problemem długotrwałych objawów po COVID-19, może naprawdę zaoferować obiektywny wgląd w to, co dzieje się z ludźmi po przebyciu tej choroby.

Smartbandy pozwoliły wykryć długotrwałe zmiany w tętnie spoczynkowym i nie tylko

Według badaczy, około 9 dni po pierwszym zgłoszeniu symptomów COVID-19 u wielu chorych pojawiła się nagła obniżka tętna (nie wystąpiła w grupie z innymi chorobami układu oddechowego), a potem tętno było już podwyższone – i to nie tylko do momentu ozdrowienia, ale nawet miesiące później.

Dopiero po średnio 79 dniach tętno spoczynkowe powracało do normalności, a w przypadku podgrupy obejmującej niespełna 13% badanych średnia wynosiła aż 133 dni.

Osoby z tej podgrupy dodatkowo częściej zgłaszały bardziej poważne objawy koronawirusa, takie jak problem ze złapaniem oddechu czy kaszel niż inni uczestnicy badania chorzy na COVID.

Wiele osób, które zapadają na COVID, doznaje dysfunkcji autonomicznej i pewnego rodzaju trwającego stanu zapalnego, co może niekorzystnie wpływać na zdolność organizmu do regulowania pulsu – Jennifer Radin

Naukowcy planują powtórzyć testy, tym razem opierając się nie tylko na twardych danych z opasek i zegarków, ale też danych zebranych bezpośrednio od badanych. Byli oni bowiem pytani o swoje symptomy i samopoczucie tylko podczas choroby, a już po ozdrowieniu nie.

Podczas gdy dane ze smartbandów i smartwatchy wskazują, że jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy nie odzyskali oni pełnej sprawności, badacze nie mogli więc ustalić, czy badani byli tego świadomi i jak oni to odczuwali.

Co o tym wszystkim sądzicie? Uważacie, że Fitbity, Apple Watche i inne tego typu urządzenia są dobrą podstawą do tego typu badań i rzeczywiście dostarczają odpowiednio precyzyjne wyniki? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

mi band 6 Recenzja Mi Band 6 – czy jest lepszy od „piątki”?
Poprzednia inteligentna opaska od Xiaomi, Mi Band 5, trafiła na rynek zaledwie niespełna rok temu i spotkała się w dużej mierze z pozytywnym odzewem. Producent
jak zresetować opaskę mi band 5 Jak zresetować opaskę Mi Band 5?
Wiele różnego typu urządzeń elektronicznych ma opcję hard resetu, czyli przywrócenia do ustawień fabrycznych. Po wykonaniu takiego działania sprzęt jest jak nowy, przynajmniej pod względem
huawei Sprzęt Huawei – jaki warto znać?
Swego czasu Huawei wielu osobom kojarzyło się zapewne przede wszystkim ze smartfonami. W ostatnich latach w Polsce na pierwszy plan przesunęły się jednak inne produkty
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *