Co daje Nintendo Switch Online? To usługa pod wieloma aspektami podobna do płatnych abonamentów znanych z innych konsol. Ze względu na zbliżony charakter mowa głównie o PlayStation Plus oraz Xbox Live Gold. Gracze w ramach miesięcznej opłaty otrzymują zatem możliwość grania online w tytułach dostępnych na Nintendo Switch. Oprócz tego zyskują również dostęp do rozszerzającej się kolekcji kultowych gier. Na tym lista benefitów jednak się nie kończy. Oto wszystko, co warto wiedzieć o usłudze Nintendo Switch Online.

Abonament Nintendo Switch Online – co daje?

Granie za darmo w trybach sieciowych wybranych gier to obecnie domena głównie komputerów PC. Zarówno na konsolach Xbox, jak i PlayStation od dawna do zabawy sieciowej z innymi graczami wymagane jest wykupienie specjalnego abonamentu – odpowiednio Xbox Live Gold oraz PlayStation Plus.

Do podobnego wniosku doszło także Nintendo, prezentując własną usługę Nintendo Switch Online. Co daje? Przede wszystkim możliwość uczestniczenia w rozgrywkach z innymi graczami przez internet. Bez tego abonamentu wspólna zabawa jest możliwa tylko lokalnie, na tej samej konsoli.

Gdyby jednak Nintendo Switch Online oferowało wyłącznie możliwość grania online, z pewnością wielu użytkowników odwróciłoby się od tej konsoli i bojkotowało kolejne gry. Co jeszcze daje Nintendo Switch Online?

Abonament Nintendo Switch Online
Źródło: Nintendo

Przede wszystkim możliwość pobierania klasycznych gier z kultowych konsol Nintendo i uruchamiania ich bezpośrednio na Nintendo Switch. Obecnie w ramach abonamentu Nintendo Switch Online gracze mogą cieszyć się dostępem do wciąż rosnącej kolekcji gier z klasycznego NES-a i Super NES-a (SNES-a). Mowa więc o takich tytułach, jak Super Mario Bros, Metroid, Yoshi, Super Mario Cart, The Legend of Zelda: A Link to the Past czy Donkey Kong Country.

W 2023 roku japońska firma dodała również emulację starych gier z Game Boya. Zagrać można m.in. w Super Mario Land 2 – 6 Golden Coins, Kirby’s Dream Land, Wario Land 3 czy chociażby Metroid II — Return of Samus. Nintendo Switch Online daje więc łącznie dostęp do ponad 100 kultowych gier z popularnych konsol.

Co daje Nintendo Switch Online? Zapisy w chmurze i dedykowana aplikacja

Poza tym co daje Nintendo Switch Online? Kolejnym udogodnieniem jest możliwość przechowywania zapisów gier w chmurze w tytułach, które obsługują tę funkcję. Dzięki temu gracze mają dostęp do swoich postępów niezależnie od urządzenia, na którym się zalogują. Nie stracą więc zapisów gier w przypadku zgubienia lub awarii konsoli, bo te przechowywane są na zewnętrznych serwerach.

Nintendo Switch Online oferuje też specjalną aplikację, którą mogą pobrać wyłącznie subskrybenci usługi. Służy ona między innymi do komunikacji ze znajomymi oraz prowadzenia czatu głosowego w trakcie grania online. W wybranych tytułach (np. Animal Crossing: New Horizons, Super Smash Bros. Ultimate, czy Splatoon 3) oferuje też dodatkowe funkcje.

Aplikacja Nintendo Switch Online
Źródło: Nintendo

Nintendo Switch Online + Expansion Pack – co daje?

Gracze mają też do wyboru Nintendo Switch Online Expansion Pack. Co daje dodatkowo płatny pakiet? Dostęp do jeszcze większej biblioteki gier, a więc jest on przeznaczony dla osób, które lubią pograć w starsze tytuły.

W ramach Expansion Pack otrzymujemy bowiem możliwość pobierania i grania w tytuły z takich konsol, jak Nintendo 64, Game Boy Advance oraz SEGA Genesis. Subskrybenci zyskują więc dostęp np. do Sonic the Hedgehog 2, Golden Axe, Mario Kart 64 czy The Legend of Zelda: The Minish Cap.

Expansion Pack to również dodatkowa i ekskluzywna zawartość i przepustki w nowszych tytułach – Mario Kart 8 Deluxe, Animal Crossing: New Horizons i Splatoon 2.

Ile kosztuje abonament Nintendo Switch Online?

Choć pobieranie opłaty za możliwość grania online może wydawać się kontrowersyjne, abonament Nintendo Switch Online broni się stosunkowo niską ceną. Miesiąc subskrypcji dla jednego użytkownika to koszt zaledwie 16 zł. Suma staje się jeszcze niższa, jeśli wykupimy abonament na cały rok z góry. Wtedy finalny koszt to 80 zł, a jeśli zdecydujemy się na pakiet z Expansion Pack, cena wzrośnie do 170 zł

Dostępne są też pakiety rodzinne, które można współdzielić w maksymalnie 8 użytkowników. W takim przypadku pakiet roczny kosztuje 140 zł, a wraz z Expansion Pack 290 zł.

Nintendo Switch Online – czy się opłaca?

Abonament Nintendo Switch Online jest stosunkowo dobrze wyceniony, więc jeśli ktoś często gra na konsoli Nintendo Switch i chce się bawić w rozgrywkach online, to usługa jest warta zakupu.

Subskrypcja może też być atrakcyjna dla fanów starych gier, którzy chcą w nie grać całkowicie legalnie. Dostęp do tytułów z NES-a, Super NES-a czy Game Boya w niewygórowanej cenie to duży atut tego abonamentu.

Jeśli jednak jako użytkownicy konsoli Nintendo Switch bawimy się głównie w trybie dla jednego gracza lub wspólnie z innymi na tym samym urządzeniu, zakup Nintendo Switch Online nie będzie wart wydanych pieniędzy.

Udostępnij

Właściciel portalu TechPolska. Entuzjasta gier RPG, choć nie pogardzi dobrą strategią. Z portalem jest związany od 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *