Nintendo Switch jest niekwestionowanym królem na rynku konsol przenośnych. Jego główną cechą jest jednak to, że może spełniać dwie funkcje: konsoli przenośnej i konsoli stacjonarnej. Zabawnym się może wydać, że Nintendo stworzyło i wypuściło jeszcze jeden model: Nintendo Switch Lite, który w swoim założeniu jest tylko konsolą przenośną. To sprawia, że na rynku mamy “bardziej” przenośny model przenośnej konsoli. Można się pogubić, prawda?

W tym celu portal Techpolska przygotował porównanie obu modeli, żeby odczarować sytuację i jasno wyjaśnić różnice między nimi. Na wstępie od razu zaznaczę jedną rzecz: Lżejsza wersja konsoli bywa nazywana również Nintendo Switch mini (lite). Zapraszamy do porównania Nintendo Switch vs Lite!

Jaka jest najważniejsza różnica między Nintendo Switch vs Lite?

Znamy już główne założenia, jakimi kierowali się projektanci. Pora przedstawić najważniejszą różnicę między Nintendo Switch vs Lite. Takie różnice są na dobrą sprawę dwie. Pierwszą jest oczywiście fakt, że model główny można za pomocą stacji dokującej podłączyć do telewizora, podczas gdy model Lite tej funkcji nie ma.

Ciekawsza różnica między Nintendo Switch vs Lite tkwi w sterowaniu. “Normalny” model konsoli Nintendo Switch ma odłączane joycony, co pozwala na użycie ich w grach ruchowych, jak i “zwykłych” grach, które korzystają ze wbudowanego żyroskopu. Nintendo Switch Lite ma joycony wbudowane na stałe, przez co powyższe metody sterowania z większej wersji konsoli nie będą dostępne.

Czy gry z Nintendo Switch pasują do Nintendo Switch Lite?

Tak, ale z małymi zastrzeżeniami. Porównując Nintendo Switch Lite vs Normal, warto zwrócić uwagę, że technicznie to na dobrą sprawę dwie te same konsole, ale więcej na ten temat za chwilę. Jeżeli chodzi o gry, jedyna różnica wynika z różnic przedstawionych powyżej.

Nintendo Switch Lite uruchomi wszystkie gry z Nintendo Switch, ale będzie mieć problem z grami, które wykorzystują odłączane joycony. Gry pokroju Mario Odyssey biorą to pod uwagę, oferując alternatywne sposoby sterowania, ale gry w pełni ruchowe w stylu Ring Fit Adventure nie zadziałają bez osobnych joyconów.

W teorii można podłączyć do wersji Lite osobne joycony, ale ich dokupienie jest raczej bez sensu. Kupno konsoli Lite i dodatkowych joyconów równa się mniej więcej cenie normalnego Switcha.

Czym się różni Nintendo Switch od Lite? Porównanie parametrów

Pod kątem technicznym obie konsole to dokładnie te same podzespoły i różnią się, tylko w można by powiedzieć drobiazgach. Wiemy już o różnicy wynikającej z podłączenia joyconów, ale są dodatkowe dwie różnice.

Pierwszą z nich jest ekran. Porównując Nintendo Switch Lite vs Nintendo Switch, nie da się nie zauważyć, że ten pierwszy model ma mniejszy ekran. Jego przekątna to 5,5 cala, podczas gdy normalny Switch ma ekran o przekątnej 6,2 cala. Drugą różnicą jest nieobecność HD Rumble i IR Motion camera.

Czym się różni Nintendo Switch od Lite? Podsumujmy:

 • Lite ma mniejszy wyświetlacz.
 • Nie ma osobnych joyconów, HD rumble i IR Motion camera.
 • Jest lżejsza (275g vs 398 g)

Czy jest różnica cenowa między Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite?

Tak! Nintendo Switch Lite jest trochę tańsze. Jego regularna cena utrzymuje się na poziomie ~700-800 złotych, a na promocjach bez problemu znajdziecie i tańsze okazje. Normalne Nintendo Switch (nie OLED) to aktualnie koszt około ~1200 złotych, ale podobnie bez problemu znajdziecie go taniej na promocjach.

Nintendo Switch czy Lite? Która opcja dla kogo?

Zastanawiając się nad wyborem Nintendo Switch, czy Lite trzeba się przede wszystkim zastanowić, do czego i w jakich sytuacjach konsola będzie nam służyć. Jeśli szukacie sprzętu do grania podczas częstych podróży, ale w domu macie swojego peceta lub inną konsolę, warto postawić na Nintendo Switch Lite.

Jeśli słynny pstryczek ma być waszą główną konsolą do grania w domu, warto pomyśleć nad pełnoprawną wersją i ogrywać gry na telewizorze. Tę wersję można również zabierać ze sobą w podróż, więc nic nie tracicie.

nintendo switch lite vs normal

Nintendo Switch Lite vs Nintendo Switch – wady i zalety obu modeli

Obie konsole są do siebie dosyć podobne, warto z tego powodu przedstawić w punktach różnice między nimi.

Jakie są zalety i wady Nintendo Switch?

Zalety

 • “Pełna” konsola łączy w sobie przenośność i możliwość gry na telewizorze w trybie stacjonarnym.
 • Gry w trybie stacjonarnym są wyświetlane w lepszej jakości obrazu. W trybie handheld jakość jest gorsza dla oszczędzania baterii.
 • Nie jesteś ograniczony baterią.
 • Jest droższe od wersji Lite.
 • Jest większy i cięższy od Lite.

Wady

 • Jest droższe od wersji Lite.
 • Jest większy i cięższy od Lite.

Jakie są zalety i wady Nintendo Switch Lite?

Zalety

 • Jest lekki i mniejszy, dzięki czemu jest łatwiejszy w przenoszeniu.
 • Uruchamia wszystkie gry z “normalnego” pstryczka.

Wady

 • Długość gry zależna od baterii.
 • Słabsza jakość obrazu.

Nintendo Switch Lite, czy Nintendo Switch? Który model wybrać?

To na dobrą sprawę ta sama kwestia, co w przypadku wyboru opcji. Jeśli szukacie modelu konsoli do gry w podróży w trybie handheld, Nintendo Switch Lite będzie wyborem dla was. Jeśli natomiast szukacie konsoli do gry w komfortowym zaciszu własnego domu wzbogaconego o duży telewizor, wybierzcie “pełną” wersję konsoli.

Nintendo Switch Lite vs Normal – podsumowanie

Jak sami widzicie, porównanie Nintendo Switch vs Lite jest bardzo potrzebne. Mimo widocznych różnic w wyglądzie faktyczne różnice między konsolami to spora niewiadoma i łatwo wziąć za pewnik coś, co niekoniecznie jest prawdą.Jeśli mimo to macie jakieś pytania, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak podłączyć nintendo switch do laptopa Jak podłączyć Nintendo Switcha do laptopa?
Wiedziałeś, że istnieje możliwość podłączenia konsoli Nintendo Switch do laptopa? Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, nie martw się! W naszym poradniku omówimy wszystkie kroki,
jak podłączyć nintendo switch do telewizora Jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Pytanie o to, jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora może wydawać się dziwne. Spokojnie, tutaj nie spotkasz się z taką oceną. W TechPolska.pl potrafimy spojrzeć
pokrowiec na nintendo switch Dlaczego warto kupić pokrowiec na Nintendo Switch?
W dzisiejszym świecie mobilnych gier Nintendo Switch stało się nie tylko symbolem rozrywki, ale również przedmiotem osobistego stylu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej pokrowcom
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *