Narzędzia teleinformatyczne przekształcają nie tylko różne gałęzie gospodarki. Transformują także system edukacji. Od kilku lat coraz chętniej wykorzystuje się platformy e-learningowe w oświacie. Co zyskuje nauczyciel dzięki temu i czym charakteryzują się takie rozwiązania? Jakie platformy edukacyjne są najczęściej wykorzystywane przez szkoły?

E-learning dla nauczycieli – co to jest?

Warto zacząć od samej definicji terminu “e-learning”. Pod hasłem tym kryje się nauczanie drogą elektroniczną z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych, systemów teleinformatycznych i sieci. Nauczanie za pośrednictwem rozwiązań technologicznych spotykane było już wcześniej, ale prawdziwy boom na platformy e-learningowe nastąpił w roku 2020, w trakcie pandemii SarsCov19. Zajęcia prowadzone za pośrednictwem e-learningu mają pewne zalety i wady, o których pokrótce w dalszej części artykułu.

Operowanie na platformach e-learningowych wymaga od nauczyciela dostępu od narzędzi teleinformatycznych, takich jak urządzenie desktopowe bądź laptop. Istnieją pewne programy rządowe dla nauczycieli, które ułatwiają zakup urządzeń do prowadzenia zajęć. Bon dla nauczyciela jest rozwiązaniem, które warto przemyśleć, ponieważ opiewa na 2500 zł. Jest to suma wystarczająca, by pokryć koszty zakupu przyzwoitego laptopa. Wnioski o dofinansowanie składają nauczyciele klas I-VII. Informację na temat tego programu znaleźć można na stronie gov.pl.

E-learning dla nauczycieli – wady i zalety

Technologia rewolucjonizuje system organizowania nauki. Stwarza bardzo dobre warunki do wdrażania i publikowania materiałów. E-learning ma swoje wady i zalety. Najmocniejszą wadą tego systemu jest poziom, który może stwarzać problemy uczniom, których wyniki w nauce są poniżej przeciętnej. Nauczanie w ten sposób tylko wtedy ma sens, gdy uczniowie w klasie dysponują urządzeniami desktopowymi, laptopami bądź smartfonami, dzięki którym można się połączyć z dowolną platformą edukacyjną. Szczęśliwie coraz większa liczba dzieci ma dostęp do takich urządzeń.

Zalet wykorzystania e-learningu jest o wiele więcej. Przede wszystkim materiały publikowane przez nauczyciela są dostępne w każdym czasie. Ich zasięg jest spory. Materiały edukacyjne mogą być też ściśle dostosowane do poziomu ucznia i pozwalają mu śledzić postępy. Platformy e-learningowe cechują się również interaktywnością. Różnorodne quizy, gry edukacyjne i fora pozwalają lepiej przyswajać materiały przez uczniów. Dla nauczyciela korzystającego z takich rozwiązań to spora korzyść, bo wpływa na jakość nauki podopiecznych i podnosi ich poziom wiedzy.

E-learning dla nauczycieli – rodzaje

Warto się skupić na rodzajach rozwiązań e-learningowych. Ten innowacyjny sposób nauki dzieli się na dwa główne typy.

  • E-learning synchroniczny. Można tu wyszczególnić komunikatory służące prowadzącemu do prowadzenia zajęć, takich jak Google Meet, TeamSpeak i tym podobne. Są to wszelkiego rodzaju webinary i współdzielenie notatek czynionych podczas zajęć.
  • E-learning asynchroniczny. Pod tym pojęciem kryją się popularne platformy edukacyjne jak chociażby Moodle, Blackboard i Canvas. W ramach e-learningu asynchronicznego spotkać też można kursy interaktywne (korzystają z tego różne szkoły i firmy sprzedające kursy) i materiały multimedialne, które mają tę szczególną zaletę, że odsłuchać je można w dowolnej chwili.

Nauczyciele chętnie korzystają zarówno z komunikatorów w trakcie prowadzenia zajęć zdalnych, jak i platform edukacyjnych.

WARTO PRZECZYTAĆ:

TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch: wybór graczy i streamerów
Twitch to nie tylko platforma do streamingu gier, to prawdziwa społeczność, gdzie gracze, streamerzy i ich fani mogą wchodzić w interakcje w czasie rzeczywistym. W
YouTube Czy YouTube zablokuje VPN?
Wirtualne wycieczki do innych krajów za pomocą VPN to standard. W taki sposób można ominąć regionalne blokady treści, obejrzeć filmy dostępne tylko w innych krajach,
blokada pornhuba Blokada Pornhuba w Stanach Zjednoczonych!
Dziś czeka na nas news z gatunku tych nie do ogarnięcia. Najbardziej wolnościowe państwo świata (wg każdego filmu rodem z hollywood) postanowiło kolejny raz wspomóc
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *