Komfort użytkowania smartfona zależy od różnych czynników. Zakup nowego modelu wiąże się przeważnie z wnikliwą analizą poszczególnych parametrów i specyfikacji urządzenia, by dobrać telefon optymalnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań. Istotna jest między innymi pamięć RAM. Podpowiadamy, czym ona jest i jakie ma znaczenie dla płynnego funkcjonowania sprzętu.

Dane techniczne telefonu – ważne parametry urządzenia

Kiedyś funkcjonalność telefonów komórkowych była bardziej ograniczona. Obecnie natomiast gwarantują one znacznie więcej możliwości, dlatego też oczekiwania co do sprawnej pracy sprzętu są duże. Użytkownik, podejmując decyzję o zakupie smartfona, zwraca uwagę na różne parametry.

W specyfikacji sprzętu wyróżnia się między innymi:

 • wbudowaną pamięć (wyrażaną w GB),

 • rozdzielczość ekranu (w pikselach),

 • pamięć RAM (także określaną za pomocą liczby GB),

 • rozmiar wyświetlacza (w calach),

 • liczba i rodzaj aparatów (przedni/tylny),

 • liczba megapikseli w aparacie,

 • pojemność akumulatora (w mAh),

 • rodzaj procesora,

 • system operacyjny.

Oczywiście to nie wszystkie istotne dla konsumenta kryteria wyboru. Kwestia wodoodporności, miejsce na drugą kartę SIM, czytnik kart pamięci, opcja ładowania bezprzewodowego, technologia ekranu, a nawet kolor także są przedmiotem rozważań klientów. Zatem omawiana przez nas pamięć RAM jest jednym z wielu czynników determinujących jakość sprzętu, choć o dużym znaczeniu dla wygody obsługi urządzenia.

Zobacz także: Jaki telefon wybrać? Rodzaje telefonów i smartfonów

Smartfon leżący na laptopie.

Czym jest pamięć RAM w telefonie?

Pamięć RAM jest pamięcią operacyjną. Odpowiada za przechowywanie danych aplikacji, z których w konkretnej chwili się korzysta. Nie służy natomiast ani do zapisywania, ani przechowywania danych trwałych. Dane z pamięci operacyjnej po zaprzestaniu korzystania z aplikacji lub po wyłączeniu urządzenia są usuwane. Jej rola ogranicza się zatem tylko do wpływu na bieżące działanie sprzętu.

Dzięki RAM używanie rozmaitych programów jest w ogóle możliwe. Co więcej, umożliwia także działanie innych podzespołów.

Wpływ pamięci RAM na pracę telefonu

Chcesz wiedzieć, jaki wpływ na pracę smartfona ma pamięć operacyjna? Już wyjaśniamy. Skoro odpowiada jedynie za bieżące procesy, to wartość pamięci RAM bezpośrednio przekłada się na komfort obsługi sprzętu. Przy odpowiednio dobranej do potrzeb pamięci RAM urządzenie się nie zacina, procesy nie spowalniają, następuje szybka reakcja na gesty wykonywane przez użytkownika.

Jeśli użytkownik nie ma dużych wymagań i nie uruchamia wielu aplikacji jednocześnie, wówczas nie potrzebuje telefonu z większą pamięcią RAM. Jeśli jednak jest bardziej zaawansowanym użytkownikiem i mocniej eksploatuje sprzęt, a przy tym oczekuje płynności pracy sprzętu, wtedy konieczne będzie postawienie na model z wyższą wartością RAM.

Czy pamięć RAM wpływa na cenę smartfona?

Bezsprzecznie wartość pamięci RAM ma wpływ na cenę sprzętu. Im więcej pamięci operacyjnej, tym koszt zakupu urządzenia będzie wyższy. Widać to doskonale na przykładzie podobnych modeli jednego producenta. Inne są bowiem widełki cenowe dla telefonów z 2 GB RAM, zaś inne – zahaczające o bardziej okazałe kwoty – dla urządzeń z RAM 8 GB i więcej.

Smartfon leży na stole. Nad nim ręka.

Zakres cenowy telefonów w zależności od wielkości RAM:

 • poniżej 3 GB – polecane są niezbyt wymagającym konsumentom. Ceny takich urządzeń zaczynają się od ok. 300 zł i przeważnie nie przekraczają 600 zł;

 • 4 GB – jest to bardzo często występujący wariant, sprawdzający się w przypadku sporej grupy konsumentów. Za smartfon z 4 GB pamięci RAM trzeba zapłacić ponad 400 zł, lecz większość urządzeń z takim parametrem mieści się w przedziale 600-900 zł;

 • 8 GB – obecnie najczęściej w ofercie pojawiają się modele z pamięcią operacyjną 8 GB. Klient, który chce kupić taki wariant, musi przygotować się na wydatek minimum 750 zł, choć dużo większy wybór w tej kategorii dotyczy sprzętu kosztującego powyżej 1000 zł;

 • więcej niż 8 GB – to odpowiedź na potrzeby najbardziej wymagających konsumentów. Telefony gwarantujące niezwykle płynną pracę kosztują przynajmniej 1500 zł. Wybór modeli w przedziale 1500-2000 zł jest jednak niewielki. Lwia część smartfonów z pamięcią RAM przekraczającą 8 GB wymaga zainwestowania więcej niż 2000 zł.

Warto mieć jednak na uwadze, że nie sama pamięć RAM wpływa na cenę. Tak samo jak nie jest ona jedynym parametrem, wartość którego rzutuje na bezproblemowe funkcjonowanie sprzętu. Na wydajność oddziałuje też rodzaj procesora – im szybszy, tym lepiej urządzenie pracuje.

Zobacz także: Jaki smartfon do 2000 zł?

Dobór modelu smartfona do preferencji użytkownika

Jeśli zależy Ci na telefonie spełniającym podstawowe potrzeby, pamięć RAM rzędu 3-4 GB będzie wystarczająca. Przeglądanie social mediów, czytanie wiadomości w Internecie czy proste gry nie potrzebują większej pamięci operacyjnej, by płynnie działać.

Użytkownikom o wymaganiach nieco większych niż standardowe polecamy natomiast smartfony z 4-6 GB RAM. Sprawdzą się przy częstym odtwarzaniu multimediów w lepszej rozdzielczości i uruchamianiu kilku aplikacji jednocześnie.

Gracze z kolei potrzebują przynajmniej 8 GB pamięci RAM w urządzeniu. Zaawansowane gry offline, a także rozgrywki online wymagają, by ciągłość pracy sprzętu była zachowana, bez opóźnień czyli tzw. lagów.

Jeśli zastanawiasz się, ile RAM powinien mieć Twój telefon, odpowiedz sobie na pytanie, jak intensywnie będziesz go użytkować. Z jakich aplikacji korzystasz, jak często, czy potrzebujesz urządzenia wielozadaniowego czy raczej uniwersalnego.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak sprawdzić ramy w pc Jak sprawdzić RAMy w PC?
RAM (Random Access Memory) to nic innego, jak pamięć operacyjna, którą komputer lub laptop wykorzystuje do przechowywania danych tymczasowych i wykonywania obliczeń. Spora ilość RAM-u
VIPER Gaming zapowiada moduły pamięci VIPER VENOM DDR5
VIPER, marka firmy PATRIOT, globalnego lidera w dziedzinie wydajnych pamięci, dysków półprzewodnikowych i rozwiązań pamięci masowej flash, ogłasza premierę nowej,wysokowydajnej pamięci DDR5 VIPER VENOM w
Jaki RAM do grania wybrać?
Zastanawiasz się jaki RAM wybrać, by Twój komputer poradził sobie z Twoimi ulubionymi grami? Oto krótki poradnik, w którym znajdziesz wszystko, co istotne. Czym tak
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *