RAM (Random Access Memory) to nic innego, jak pamięć operacyjna, którą komputer lub laptop wykorzystuje do przechowywania danych tymczasowych i wykonywania obliczeń. Spora ilość RAM-u jest potrzebna do gier, ale nie tylko – choćby przeglądarka Google Chrome jest znana z tego, że jest bardzo zasobożerna, zwłaszcza przy wielu otwartych kartach. Często można spotkać się z pytaniem, jak sprawdzić RAMy.
Warto poznać odpowiedź na nie, ponieważ zbyt mała pamięć RAM nie tylko uniemożliwi granie w najnowsze tytuły, ale też ogólnie utrudni płynne korzystanie z PC/laptopa także przy teoretycznie mniej wymagających zadaniach. Jeśli więc nie wiemy, ile mamy pamięci RAM w sprzęcie, dobrze jest to sprawdzić i w razie czego dołożyć kolejną kość lub wymienić obecną na nową, z większą pojemnością/szybszą. Dwa skuteczne sposoby przedstawimy Wam poniżej. Zapraszamy!
Jak sprawdzić RAMy w PC?
Jest wiele różnych sposobów na to, jak sprawdzić RAMy w PC. Jak wspomniano powyżej, przygotowaliśmy dla Was dwa. Jeden nie wymaga zewnętrznych programów i pomoże zobaczyć, ile dany komputer/laptop ma pamięci RAM, drugi zaś umożliwi podejrzenie także innych parametrów kości poza ich pojemnością.
Sprawdź pamięć RAM poprzez Ustawienia lub Menedżer zadań
Najprościej jest sprawdzić pamięć RAM za pomocą Menedżera zadań. W tym celu wystarczy wykonać jedynie kilka prostych kroków:
- Naciśnij skrót klawiszowy Ctrl + Alt + Delete i wybierz opcję “Menedżer zadań”.
- Kliknij na zakładkę “Wydajność” na górze okna.
- Po lewej stronie okna naciśnij na “Pamięć”.
W oknie Menedżera zadań powinna się pojawić informacja dotycząca całkowitej pamięci (to ten mały napis po prawej od dużego napisu Pamięć), a także m.in. pamięci w użyciu, dostępnej i buforowanej. Względnie na pasku po lewej stronie, pod CPU a nad dyskiem wewnętrznym, można zobaczyć stopień wykorzystania pamięci całkowitej, np 12,1/31,9GB (38%), gdzie ten drugi wskaźnik, czyli w tym przypadku 31,9GB, które trzeba zaokrąglić do 32GB, jest pamięcią całkowitą.
Alternatywnie można po prostu nacisnąć klawisz Windows i wpisać Ustawienia, po czym przycisnąć Enter. Spośród dostępnych opcji trzeba wybrać “System”, a potem zjechać na sam dół listy kategorii po lewej stronie okna i kliknąć na “Informacje”. Dane odnoście do RAM-u znajdziemy obok napisu “Zainstalowana pamięć RAM”.
Podejrzyj RAM i jego parametry poprzez program
Większą ilość parametrów RAM-u, np. jego szybkość, można w teorii sprawdzić poprzez Powershell lub Wiersz polecenia, ale jest to mało wygodne i trudne do rozczytania. Najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak sprawdzić RAMy w PC jest więc: poprzez specjalny program.
Tego typu narzędzi jest wiele. Można pobrać na przykład CPU-Z, który jest w pełni darmowy i daje informacje nie tylko na temat RAM-u, ale też innych komponentów komputera, m.in. procesora.
Po pobraniu, zainstalowaniu i otwarciu CPU-Z dane na temat pamięci RAM znajdziemy, klikając na zakładkę “SPD” na górze okna. Tam dowiemy się, co siedzi w poszczególnym slocie, jakiego producenta kości mamy, jaką mają pojemność i maksymalną częstotliwość pracy i wiele, wiele więcej.
Pamięć RAM w komputerze – podsumowanie
Liczymy, że któryś z trzech podanych i opisanych powyżej sposobów na to, jak sprawdzić RAMy w PC przypadł Wam do gustu. Warto pamiętać, że sama pojemność pamięci RAM jest oczywiście ważna, ale kupując czy sprawdzając parametry kości RAM należy zwrócić uwagę także na takie kwestie, jak częstotliwość pracy czy typ pamięci (np. może to być DDR4).
Warto przy okazji wspomnieć, że przygotowaliśmy dotychczas już kilka innych artykułów o tym, jak zweryfikować poszczególne parametry czy podzespoły komputera. Między innymi wyjaśnialiśmy, jak sprawdzić płytę główną. Poruszaliśmy także temat tego, jak sprawdzić model laptopa. Jeśli macie jakieś propozycje odnośnie do kolejnych materiałów, które Waszym zdaniem powinniśmy stworzyć, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: