Laicy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ważna jest płyta główna. W końcu najczęściej mówi się o takich podzespołach komputerowych, jak procesor, karta graficzna, RAM czy dysk. O płycie głównej często się zapomina, co jest błędem. W tym artykule wyjaśnimy w związku z tym, jak sprawdzić płytę główną.

Zdecydowanie warto to wiedzieć, ponieważ to właśnie do płyty głównej podłącza się inne ważne komponenty i można powiedzieć, że to ona jest “mózgiem” całej operacji. Bez dalszego przedłużania – wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie poniżej. Zapraszamy!

Jak sprawdzić płytę główną? Praktyczny poradnik

Są dwie, a w zasadzie nawet trzy proste metody na to, jak sprawdzić płytę główną. Pierwsza z nich jest naszym zdaniem najwygodniejsza, ponieważ nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania ani rozbierania komputera. Żeby z niej skorzystać, wystarczy wykonać poniższe kroki:

  1. Naciśnij na klawisz Windows na klawiaturze.
  2. Wpisz “msinfo32” (bez cudzysłowu) i naciśnij na “Informacje o systemie” lub po prostu przyciśnij Enter.
  3. Odnajdź wzrokiem w oknie, które się otworzy, pozycje “Producent płyty głównej”, “Produkt płyty głównej” i “Wersja płyty głównej”.

I gotowe – w tym miejscu znajdziesz najważniejsze informacje o swojej płycie głównej. Jak widać, cały proces jest bardzo szybki i wygodny. W “Informacjach o systemie” zawarte jest też wiele różnych innych cennych informacji dotyczących urządzenia.

Mówiliśmy jednak o trzech metodach na to, jak sprawdzić jaką mam płytę główną, więc jakie są pozostałe dwa? Kolejny polega na skorzystaniu z zewnętrznego programu do sprawdzania komponentów systemu.

Jest sporo takich programów i mogą one dostarczać więcej informacji niż wbudowane narzędzie systemowe, na przykład odnośnie do temperatury poszczególnych komponentów, aczkolwiek, jeśli zależy nam tylko na nazwie i modelu płyty głównej, szybszą opcją będzie po prostu skorzystanie z metody pierwszej.

Ostatnia opcja to zdjęcie obudowy komputera i poszukanie nazwy płyty głównej na samej płycie – powinna ona gdzieś być na niej umieszczona. Warto jednak pamiętać, że jeśli mamy do czynienia z laptopem lub PC kupionym “w całości”, a nie złożonym samodzielnie z części, zdjęcie obudowy przez nieautoryzowaną osobę może wiązać się z utraceniem prawa do gwarancji.

Jak sprawdzić jaką mam płytę główną – podsumowanie

Wiecie już, jak sprawdzić płytę główną, więc czas, aby ten artykuł dobiegł końca. Nie raz i nie dwa może się taka wiedza przydać, choćby przy zakupie nowych podzespołów, które muszą być z płytą główną kompatybilne. Jeśli otrzymaliśmy lub odkupiliśmy komputer od kogoś innego, możemy nie wiedzieć, jaką mamy płytę główną, ale na szczęście jak widać da się to szybko naprawić.

Przypominamy, że swego czasu tłumaczyliśmy, jak sprawdzić jaką mam kartę graficzną i jak sprawdzić model laptopa. Wszystkie te informacje mogą Wam się przydać, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o urządzeniu, którego używacie. Gdybyście mieli jakieś pomysły na kolejne tematy, którymi powinniśmy się zająć, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *